POKÓJ TOBIE POLSKO, OJCZYZNO MOJA

Tradycyjna procesja Bożego Ciała pomimo pandemii COVID19 z udziałem wielu mieszkańców osiedla. Nie zabrakło członków SRK ze sztandarem. Czy nasza modlitwa o pokój dla Polski będzie skuteczna?. Wybory prezydenta Polski za kilkanascie dni. Co przyniosą, czy zachowamy tradycyjne wartości, czy przyniosą rewolucję kulturalną i światopoglądową?
więcej na fotografiachTYGODNIK KATOLICKI NIEDZIELA W OPRESJI
Szczęść Boże, w związku z trudną sytuacją, jakiej aktualnie doświadczają media katolickie, w tym także Tygodnik Katolicki Niedziela, prosimy o wykup wersji elektronicznej. Polecamy link:
e.niedziela.pl

ZOBACZ FILM

XXXV ROCZNICA PROTESTU GŁODOWEGO

Bieżanów był symbolem protestu
W holu Pałacu Wielopolskich, w siedzibie Urzędu Miasta Krakowa, otwarto w poniedziałek, 17 lutego, w samo południe wystawę "Protest głodowy - Bieżanów 1985", przypominającą słynną głodówkę protestacyjną sprzed 35 lat.
Ekspozycja ukazuje największy w historii protest głodowy, który miał miejsce w parafii Narodzenia NMP w Krakowie-Bieżanowie w 1985 r. Trwał 194 dni. Wzięło w nim udział 387 osób z 76 miejscowości. Głodowano przeciwko represjom stanu wojennego, prześladowaniu Kościoła i społeczeństwa. Na 26 planszach przedstawiono fotografie, dokumenty, znaczki poczty podziemnej związane z protestem głodowym zorganizowanym przez działaczy Konfederacji Polski Niepodległej i podziemnej "Solidarności". Przypomniano także postać ks. Adolfa Chojnackiego (1932-2001), który przyjął głodujących pod parafialny dach i wspierał ich przez cały czas trwania protestu, mimo nacisków komunistycznej bezpieki. Jak podkreślał Stanisław Kumon, wystawa powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Jest przypomnieniem oporu społecznego, który towarzyszył zmaganiom narodu o odzyskanie tożsamości. Bieżanów w 1985 r. podczas głodówki był symbolem protestu, wyspą wolności skupiająca setki osób, ważną opozycją wspierającą. Prawie 400 głodującym w czasie półrocznego protestu towarzyszyła żarliwa modlitwa. To dzięki takim ludziom mamy dziś wolną Polskę.
Obok osób pamiętających wydarzenia sprzed 35 laty, w tym uczestników protestu głodowego, na otwarcie wystawy przyszli uczniowie z 43 LO w Krakowie. Ich obecność bardzo podkreślano i apelowano do licealistów, aby zapamiętali historię, którą poznali, zwiedzając wystawę.
Tekst tygodnik Niedziela - Maria Fortuna-Sudor
Foto Józef Wieczorek
więcej na fotografiach
Z INICJATYWY SRK NA FRONTONIE CENTRUM KULTURY PODGÓRZA DWÓR CZECZÓW ZAWISŁA TABLICA

W roku 1944 z rąk niemieckiego okupanta poległo dwóch żołnierzy Armii Krajowej, Henryk i Karol Czeczowie. W osiedlu jest ulica obu bohaterów. Odsłonięcie tablicy w 75 rocznicę śmierci bohaterów było naszym obowiązkiem. Dziękujemy za cegiełki i pomoc IPN, dziękujemy za zgodę gospodarza miejsca - Centrum Kultury Podgórza. Cieszymy sie z obecności szkół dzielnicy. Bolejemy na nieobecnością na podniosłej uroczystości osłonięcia pamiątki po dwóch żołnierzach AK, korzystajacej z sal domu kultury Szkoły Podstawowej Nr 124, sąsiada zza płotu. Znieczulica? więcej na fotografiach

III KONFERENCJA Z CYKLU GROMADZKIE REPOZYTORIUM PAMIĘCI
-PASMA ŻYWEJ PAMIĘCi

ZOBACZ FILM

III KONFERENCJA Z CYKLU GROMADZKIE REPOZYTORIUM PAMIĘCI

14 lutego, Dwór Czeczów, 11.00 "Pasma żywej Pamięci"
FERIE W PORONINIE 2020

A więc wyjechalismy. Witajcie ferie, witaj przygodo! więcej na fotografiach
SRK I RODZINY Z BIEŻANOWA DLA ALEPPO

To już ponad dwa lata jak pomagamy rodzinom w Aleppo. Komu pomagamy?
Serpouhi jest osobą starszą samotnie mieszkającą w Aleppo. Nie wyobraża sobie opuścić swojego kraju, w którym mieszkała przez całe życie. Ze względu na niestabilną sytuację, każdego miesiąca stoi przed ogromnym wyzwaniem znalezienia środków na opłatę najmu, rachunków, zakup żywności, odzieży, opłatę za ogrzewanie okazjonalnie od dalszej rodziny. Otrzymaną pomoc przeznaczy na zakup żywności, leków, opłatę rachunków.
Joseph i jego żona Jeanette mieszkają w Aleppo. Należą do parafii syriacko - prawosławnej. To starsze małżeństwo. Mają 5 córek, w tym 3 dorosłe. Nie wyszły jednak jeszcze za mąż. Starają się podejmować pracę, jednak nie jest to praca stała. Ich zarobki nie starczają na utrzymanie 7-osobowej rodziny. Pomoc zasili ich budżet domowy i będzie dla nich znakiem nadziei, solidarności.
Osoby chcące wspomagać te rodziny prosimy oi przelew na konto SRK (w nagłówku) z zaznaczeniem - dla rodziny z Aleppo

FERIE W PORONINIE 2020

Są jeszcze wolne miejsca na zimowisko w Bajkowej Krainie - Poronin 2020. Termin 25 stycznia do 1 lutego, ośrodek wczasowy Limba!
Jak co roku, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z Bieżanowa organizuje obóz narciarski w Poroninie. Jak było rok temu, prosimy zapoznac się z relacją. Chętnych prosimy o kontakt z EDENEM od 16-18. Był to wyjazd pełen niespodzianek. Przywitała nas nadzwyczajna pogoda, puszysty śnieg i lekki mróz. Wymarzona dla narciarzy. Następnie piękny ośrodek Limba. Stamtąd mieliśmy widok na Tatry, Giewont był jak na dłoni. Codziennie rano przyjeżdzał po nas autokar, którym dojeżdżaliśmy do wyciągu. Tam każdy wybierał: narty, sanki i snowboardy. Niektórzy stawiali pierwsze kroki z instruktorem, ale świetnie sobie radzili. Po obiedzie, dla relaksu chodziliśmy na basen w ośrodku, gdzie można było wygrzać się w jacuzzi. Nad naszym bezpieczeństwem czuwały panie opiekunki i ratownicy. A wieczoramy ciąg dalszy atrakcji. Rozgrywaliśmy liczne konkursy i zdobywaliśmy nagrody w różnych kategoriach. Rywalizacja była zacięta, stawały w szranki, nawet najmłodsze, niespełna dwuletnie dziewczynki w konkursie fryzur, jazdy na sankach czy plastycznych. Na pogodnych wieczorkach tańczyliśmy zumbę i inne ciekawe tańce, nie piszemy jakie, żeby zachęcić Was do wyjazdów z nami. Było też wiele niespodzianek. Jedną z nich był spacer do kościoła w Stasikówce 40 minut pieszo przez wieś. Ale warto było, bo okolica miała niezwykły, bajkowy urok. W piątek z żalem zaczęliśmy się żegnać z okolicą. Pojechaliśmy do Szaflar na ciepłe źródła. 4 godziny niezwykłego relaksu w różnych basenach, częściowo pod gołym niebem w śnieżnym otoczeniu, to była prawdziwa frajda i zasłużony relaks. W sobotę już musieliśmy się pakować. W miłym towarzystwie i przy atrakcyjnych zajęciach czas szybko minął. W drodze powrotnej wspominaliśmy piękny pensjonat, wspaniałe jedzenie do wyboru, do koloru. Każdy jadł, co lubił środko - kwaśno - słono. Było bezpiecznie, wesoło i pracowicie. Nauczyliśmy się jeździć na nartach i snowboardzie i już wiemy, że to nie takie trudne. Wysiłek się opłacił. więcej na fotografiach


ŻYCZENIUE ŚWIĄTECZNE I NOWOROCZNE

Stowarzyszenie otrzymało wiele życzeń. Wśród korespondenji kartka swiąteczna od Marszałka Sejmu Ryszrda Terleckiego. Pozdrawiamy Pana Posła! Wesołych Świat Bożego Narodzenia i Dosiego Roku 2020.

Nasza WYSTAWA O PROTEŚCIE GŁODOWYM W SANKTIUARIUM NAJŚWIETSZEJ RODZINY W NOWYM BIEŻANOWIE

Pamieć o Proteście Głodowym w Starym Biezanowie chcemy upowszechniać. To już trzecia odsłona wystawy. Warta obejrzenia i promocji. To najwieksza głodówka w historii. Wkład w odzyskanie suwerennosci Poslki bezcenny! więcej na fotografiach

PO KILKU LATACH MAMY NAUKOWĄ KSIĄŻKĘ O PROTESCIE GŁODOWYM

Po spotkaniu w IPN ( promocja książki - cykl Przystanek Historia), wyszliśmy z mieszanymi uczuciami. To bardzo powazne opracowanie naukowe, brakło jednak w książce fotografii. Były tez inne mankamenty, może nieścisłości. One budziły żywą reakcję pobecnych uczestników głodówki. Pozostaje pewien niedosyt...
Głodówka odbyła się w naszj parafii Narodzenie NMP w 1985 r. Trwała przez 194 dni. Wzięło w niej udział 387 osób z 76 miejscowości. Była ona protestem przeciwko represjom stanu wojennego wobec Kościoła i społeczeństwa.
Zainteresowanych dokumentacją fotograficzną i wspomnieniami uczestników "Protestu Głodowego" zachęcam do pobrania gazety parafialnej ze strony srk9.diecezja-krakow.pl
Nasza wystawa o Proteście obecnie jest w Parafii św Rodziny w Nowym Biezanowie. To już druga odsłona. W lutym ( 12 lutego o 10.tej ), w środę sesyjną Rady Miasta Krakowa, otwieramy wystawę w holu urzędu miasta, akurat na 35 lecie. Jej pierwsza odsłona miała miejsce w sierpniu 2019 roku w IPN przy Dunajewskiego. Zapraszamy wszystkich chętnych ponownie!
Przy okazji uwaga: wydarzenia z 1985 roku oraz postawa ks kanonika Adolfa Chojnackiego jest naszym bieżanowskim i ogólnopolskim dobrem. Bohaterom, uczestnikom Protestu Głodowego jesteśmy winni pamięć i wdzięczność. Utrwalanie i popularyzowanie tych kart historii jest naszym wspólnym obowiązkiem. Dlatego SRK podejmuje coraz to nowe działania w tym zakresie, licząć że inne organizacje także podejmą to zadanie, a dzieci w szkołach będą tę historię mieć w programie zajęć. Prosimy dyrekcję SP 111 i 124 oraz nauczucieli o uwzględnienie w programach historii Wzgórza Kaim, historii Pomnika z Orłem, Protestu głodowego 1985 r., Historii Skrytki Biezanowskiej, udziale Biezanowian w odzyskiwaniu Niepodległości. Naprawdę jest o czym rozmawiać, tak w ramach edukacji szkolnej jak i rodzinnej. więcej na fotografiach

Z MARSZAŁKIEM TOMASZEM URYNOWICZEM O PROBLEMACH ZALEWANEGO BIEŻANOWA

Z inicjatywy p.poseł Małgorzaty Wassermann doszło 4 listopada 2019 r. do ważnego spotkania w SP 124. Z mieszkańcami spotkał się Marszałek Tomasz Urynowicz, dyr RZGW Wody Polskie Radosław Radoń, przedstawiciele AECOM ( projektant 4 dodatkowych zbiorników ) oraz Wydział Kryzysowy UMK. W ostatniej chwili poproszony zostałem o prowadzenie... Najważniejszą przepytywaną osobą był p dyr Radoń z państwowego RZGW Wody Polskie, które od roku odpowiadają za Serafę. Wcześniej za rzekę i jej wybryki odpowiadał Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych - jednostka podległa samorządowi województwa czyli kolejnym Marszałkom. W ubiegłych latach doszło do opóźnień w budowie 4 dodatkowych zbiorników, oraz braku określenia stref zagrożenia powodzią na mapie Krakowa. Brak tego papieru ( jak twierdzą urzędnicy z Krakowa ) uniemożliwia po dziś dzień Prezydentowi ograniczenie budownictwa na południu miasta. Przypuszczamy, że Prezydent za bardzo nie nalegał na określenie tych stref. Skutkuje to więc ciągłym przyrostem wody opadowej i przepełnianie rzeki w okolicy ul. Korepty z kolektora osiedlowego. Nie ma gwarancji, że budowa 4 dodatkowych zbiorników ( finał budowy 2022 r. ) definitywnie oddali ryzyko powodzi. Pojawił się pomysł budowy jeszcze jednego zbiornika przy ulicy Korepty, na podmokłym terenie przed torami. Miałby on powstrzymać własnie nadmiar wody opadowej z osiedla. Jaki będzie finał - zobaczymy. Na spotkaniu byli radni - Małgorzata Kot i z dzielnicy XII Zbigniew Kożuch, Jacek Małek, Marek Węgrzyn i Elżbieta Matykiewicz. Walczcie!!! więcej na fotografiach

SPOOŁECZNOŚĆ BIEŻANOWA FUNDUJE TABLICĘ

Zwracamy się z prośbą o współfinansowanie społecznej inicjatywy umieszczenia tablicy pamiątkowej na budynku Centrum Kultury Podgórza Dwór Czeczów w Bieżanowie. Tablica będzie poświęcona poległym kuzynom, w 75 rocznicę ich śmierci, Henrykowi i Karolowi Czecz de Lindenwald. W załączeniu zaakceptowana przez IPN treść inskrypcji. Tablicę wykonamy z materiały nierdzewnego, trawionego, koloru srebrnego z wmontowanym brązowym odlewem orła Wojska Polskiego, wzór 1939. Tablica ma być ufundowana przez społeczeństwo Bieżanowa, stąd prośba o wsparcie. Do Państwa dyspozycji jest konto SRK z zaznaczeniem : cegiełka na tablicę H i K Czecz lub KDK EDEN w godzinach od 16-18 więcej na fotografiachŚWIĘTY MIKOŁAJ W EDENIE

Zarząd SRK dziękuje darczyńscom. W spotkaniu ze Świętym wzięły udział dzieci z rodzin wielodzietnych, ubogich rodzin i sympatyzujących z nami. Ta tradycja ma już kilkanacie lat. więcej na fotografiach

II Konferencja GROMADZKIE REPOZYTORIUM PAMIECI

W sobotę 23 listopada w Bieżanowie miała miejsce konferencja z cyklu Gromadzkie Repozytorium Pamięci. Temat wiodący : Instytucjonalne wsparcie edukacji między pokoleniowej. Oprócz referatów do spotkania dużo wnieśli paneliści: Józefa Grodecka – dyr DPS Ludwika i Anny Helclów w Krakowie, dr Anna Okońska-Walkowicz - pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. senioralnych, Antoni Wiatr - Rada Krakowskich Seniorów oraz Magdalena Klimczyk z Urzędu Marszałkowskiego. Wkrótce opublikujemy materiały pokonferencyjne. Dla mnie osobiście objawieniem jest hasło : "Aktywizacja społeczeństwa do pracy dobroczynnej". Tu wymagana jest zmiana pokoleniowa w postawach. Z czym pójdziemy do wieczności? .... skoro raz w roku damy 10 zł na Caritas? ? Czy oczekiwanie także od ludzi starszych zaangażowana w dobroczynność nie jest lekarstwem na ich samotność, na poczucie wartości, podtrzymywanie zaradności życiowej ? Tymczasem w lokalnych gromadach organizacyjne nikt się tym nie zajmuje. Jak trzeba pomocy dla chorej matki, przyjeżdża do nas na kilka godzin pani z PCK mieszkająca w Nowej Hucie....
Wiele ciekawych wątków w tym "Tablicę uzgodnień partnerstwa programów solidarności międzypokoleniowej" przedstawia materiał Andrzeja Madeja, współtwórcy Konferencji. http://si.neon24.pl/post/151737,zaufanie-wokol-wartosci…
Tekst i zdjęcia: Stanisław Kumon więcej na fotografiachW KWIETNIU JEDZIEMY DO FATIMY

PORTUGALIA – pielgrzymka 16.04-20.04.2020 r.
To będzie niezapomniane przeżycie, kiedy będziemy modlić się i medytować w jednym z miejsc objawień Matki Bożej. Matka Boża objawiła się trojgu pasterzom; Łucja (10 lat), Hiacynta (7 lat) i Franciszek (9 lat). Objawienia te następowały co miesiąc od maja do października 1917 r. Nasz refleksyjny dzień rozpoczniemy od wizyty w Małej Kaplicy Objawień. Ta prosta, ale nowoczesna kaplica jest miejscem, w którym Dziewica Maryja po raz pierwszy pojawiła się 13 maja 1917 r. Następnie nawiedzimy oszałamiający neoklasyczny kościół, Bazylikę Matki Bożej Różańcowej. Ta Święta przestrzeń zawiera groby św. Franciszka, św. Hiacynty i siostry Łucji. Zobaczymy pomnik upamiętniający Najświętsze Serce Jezusa. W Bazylice znajduje się także piętnaście ołtarzy poświęconych piętnastu tajemnicom Różańca. Odwiedzimy muzeum z wystawą: Fatima: Światło i pokój. Po południu przejdziemy Drogą Krzyżową aż do rodzinnej wioski pastuszków
Naszą bazą noclegową będzie Fatima. Stad w kolejne dni będziemy ruszać na zwiedzanie Portugalii.
ŚWIETO NIEPODLEGŁOŚCI W BIEŻANOWIE

11 listopada wzięliśmy udział w osiedlowym święcie Niepodległości, już nie jako organizator. Obchody zdecydowanie skromniejsze niż rok temu, ale były. Może zarządowi Towarzystwu Przyjaciół Bieżanowa uda się w przyszłości namówić do udziału w uroczystości Radę Miasta, Radę Dzielnicy, Przedszkole i ……. młodzież szkolną. Pod pomnikami przyda się warta honorowa uczniów, harcerzy strażaków. To przecież centralne obchody w Dzielnicy XII. Mankamentem przemarszu na trasie kościół NNMP – Pomnik z Orłem było pominięcie Kamienia Pamięci 100 lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Musieliśmy wyłamać się z pochodu i chwilę zatrzymać pod głazem, pokłonić sztandarem, złożyć kwiaty. Pod pomnikiem tradycyjna recytacja laureatki Recytatorskiego Konkursu Patriotycznego.
Był też przykry incydent. Jakiś zwolennik demokracji pojmowanej inaczej ograbił pomnik z czterech flag , o czym ze smutkiem komunikujemy. Żal, - chłopie opamiętaj się! więcej na fotografiach
LAUREACI KONKURSU POEZJI PATRIOTYCZNEJ „KOCHAM CIĘ POLSKO”

Z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 6 listopada 2019r. w KDK Eden odbył się konkurs poezji patriotycznej „Kocham Cię Polsko”, którego organizatorem było Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Celem konkursu było rozwijanie uczuć patriotycznych wśród dzieci, propagowanie piękna języka polskiego oraz rozbudzanie zainteresowań twórczością poetycką. Trudna tematyka nie odstraszyła uczestników, młodzi recytatorzy przypomnieli piękne i wzruszające wiersze polskich poetów, ale też recytowali własne wiersze.
Jury po naradach postanowiło nagrodzić następujące osoby: I miejsce - Lena Florkowska z klasy II a oraz Oliwia Zając z klasy IV b II miejsce – Małgorzata Madej i Amelia Rybak z klasy III b III miejsce – Błażej Czerkies z „0”, Maksymilian Rzeszut z I a, Marcel Rzeszut z Przedszkola nr 135, Sarian Bętkowski z III b, Dominik Sitek z III b, Filip Sitek z III b Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Gratulujemy i zapraszamy za rok !!!
Tekst i zdjęcia: Marta Biernat więcej na fotografiach

ZAPRASZAMY DO KONKURSU "KOCHAM CIĘ POLSKO"

Konkurs z udziałem publicznosci odbedzie się 6 listopada o godzinie 17.30 w KDK EDEN. Regulamin w załączeniu. Zapraszamy!

RODZINY Z BIEŻANOWA DLA ALEPPO

To już ponad dwa lata jak pomagamy rodzinom w Aleppo. Co miesiąc przelewamy ponad 500 zł. Oprócz członków SRK, jest także kilku innych darczyńców. Im także należą się podziękowania przesłane przez Caritas Polska. Dziwne, ale darczyńcami są z reguły osoby niezamożne, niezbyt usytuowane...KARDYNAŁ DZIWISZ W BIEŻANOWIE

Dzisiejszy świat nie sprzyja umacnianiu w wierze, wierności przykazaniom. Takie słowa w słoneczną niedzielę kard. Stanisław Dziwisz skierował do bierzmowanej młodzieży. Eminencja życzył im życiowej postawy umocnionej Duchem Świętym. Na uroczystości nie mogło zabraknąć sztandaru SRK. Pani Prezes rozmawiała z Eminencją! Nasza Bieżanowska Parafia otrzymała także relikwię Ojca Świętego Jana Pawła II. To fragment zakrwawionej sutanny. Cieszymy się - po relikwiach św Faustyny Kowalskiej, bł. Księdza J.Popiełuszki, to trzecia jakże cenna relikwia. Księdzu Kardynałowi dziękujemy! Foto Stanisław Kumon więcej na fotografiachNIEZWYKLE UDANE WAKACJE Z EDENEM, BYŁO SUPER!

To był tradycyjna wakacyjna akcja „Lato w mieście”. Uczestniczyło w nich ponad 40 dzieci. Czy zajęcia były ciekawe? Miały miejsca następujące atrakcje: 7 wyjazdów na basen, wycieczka do parku trampolin Gojump oraz parku rozrywki Gokidz, wycieczka do papugarni (karmienie papug), wyjście do kina na film "Król Lew"( w odnowionej wersji , ), liczne zajęcia plastyczne, zajęcia sportowe, gry w piłkę, siatkówkę, zbijanego, zawody sportowe( przeciąganie liny, turniej bilarda i tenisa stołowego, zabawy integracyjne, podchody, baloniada (bitwa na balony z wodą)organizowana dwukrotnie, projektowanie sukienek oraz pokaz mody, tworzenie biżuterii, malowanie twarzy, liczne gry i zabawy.
Zajęcia prowadziła Joanna Marek, pomagali rodzice . SRK serdeczne dziękuje mamie Kuby Nędzyńskiego, rodzicom Natalii Pawlik, Emilki Polowiec, Leny i Hani Groblickich, babci Natalii Karczmarz ( pani Dorota) Rodzice przynosili materiały na zajęcia, gry, słodycze i przekąski dla dzieci). W opiece nad dziećmi pomagały Gabriela Sosenko oraz Wiktoria Zalewska. Dzięki!
Foto Joanna Marek
Za piekne fotki takze dziekujemy!
więcej na fotografiach

STOP IDEOLOGII LGBT

Ekscelencjo!
Dziękujemy że głośno powiedziałeś to co czujemy!
Wspieramy Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego modlitwą w dniu 10 Sierpnia ( sobota) o godzinie 15.00 na Franciszkańskiej 3 pod Pałacem Arcybiskupim.

LGTB TO ZARAZA

Arcybiskup ma rację. LGBT to zalewajaca Polskę zaraza! Kolejna po czerwonej. Nie mozemy być bierni.
Wspieramy Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego modlitwą w dniu 10 Sierpnia w sobotę, o godzinie 15.00 na Franciszkańskiej 3 pod Pałacem Arcybiskupim.

NASZA WYSTAWA O PROTEŚCIE GŁODOWYM TRAFIŁA DO IPN

Ryszard Majdzik, uczestnik Protestu Głodowego w roku 1985 zaszczycił nas obecnością na otwarciu wystawy w Krakowskim Oddziale IPN. Ryszardzie wracaj do zdrowia!
więcej na fotografiach

WRÓCILI ZDROWI I ZADOWOLENI. BYŁO SUPER!

Wspomnienia z kolonii SRK w Świnoujściu
No i stało się. Nastała pora jesienno -deszczowa z porywistym wiatrem i chmurami. I to właśnie akurat w czasie naszej koloni i letniej, którą Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z Bieżanowa zorganizowało z końcem czerwca w Świnoujściu. Tego nie mógł przewidzieć nikt! Czy nam to przeszkadzało? Absolutnie nie! Korzystaliśmy z kąpieli deszczowych i ożywczej bryzy, kiedy bałwany rozbijały się o brzeg. Wdychaliśmy jod, biegając po plaży i wspominając początek turnusu, kiedy jeszcze świeciło słońce. Na szczęście nasze kochane Mamy spakowały nam ciepłe buty i ubrania. Po załamaniu pogody nastał czas atrakcyjnych wycieczek, więc nikt się nie nudził i nie narzekał. Zaliczyliśmy wypad do Międzyzdrojów, na wyspę Wolin, gdzie czekały na nas żubry, dziki i wspaniały orzeł bielik w wolierze. Dużo emocji dostarczył nam park linowy. Okazało się, że każdy może fruwać wśród drzew (w bezpiecznej uprzęży). Odwiedziliśmy też Muzeum Przyrodnicze i Muzeum Rybołówstwa. Ciekawym doświadczeniem był Fort Anioła, gdzie niektórzy wykopali niezwykłe okazy bursztynów. A w Forcie Gerharda dorwał nas wredny kapral, który nam zaserwował ostrą musztrę, a następnie wprowadził do „strasznych lochów”. Jednak ku jego zaskoczeniu nikt się nie bał, natomiast świetnie się bawił. Tradycyjnie spędziliśmy czas na spacerach, zajęciach sportowych w hali i na boisku, a wieczorami uczestnicząc w licznych konkursach. Nikt się nie nudził, o co dbała pani kierownik i kadra wychowawców. Nie obyło się też bez kina i dyskoteki. Byłoby jeszcze bardziej super, gdyby nie... konkursy czystości. Ale dało się wytrzymać! Zakończenie kolonii było jak zwykle widowiskowe. Neptun „ochrzcił” młody narybek wilków morskich. Co prawda nie w Bałtyku (woda była lodowata), ale w hali sportowej. Tradycji stało się zadość. Potem jeszcze czekało nas rozdanie dyplomów i nagród za osiągnięcia w konkursach. No i… pożegnanie. Wychowawcą z p Marta Biernat na czele dziękujemy. Ciepłe wspomnienia zabierzemy na cały rok i do zobaczenia na kolonii, tym razem w Sopocie. Wracamy zdrowi i zadowoleni. Było super!
wysłuchała kolonistów E.Z. więcej na fotografiach

ZBIERALIŚMY PODPISY POD INICJATYWĄ USTAWODAWCZĄ

Fundacja Pro-prawo do życia zgłosiła w Sejmie utworzenie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii”. Będzie on zbierać podpisy pod projektem nowelizacji Kodeksu karnego, która zakazywałaby propagowania m.in. w szkołach, mediach i służbie zdrowia zgodnej ze standardami WHO edukacji seksualnej dotyczącej osób małoletnich. – Wprowadzenie zmian powstrzyma falę demoralizacji dzieci i młodzieży – argumentują autorzy nowelizacji przepisów.
Biezanów w niedzielę 30 czerwca poparł inicjatywę prawie 400 podpisami. Kto nie zdążył, może oddać głosu/podpisać listę w EDENIE
BOŻE CIAŁO 2019r.

Sztandar po raz pierwszy w procesji Bozego Ciała więcej na fotografiach

XXVI DNI BIEŻANOWA POZA NAMI!
Pod Hasłem RODZINA JEST NAJWAŻNIEJSZA odbyły się w dniach 8, 9 czerwca 2019 r. kolejne XXVI DNI BIEŻANOWA. Coroczne obchody są owocem współpracy lokalnych organizacji. Są to: Rada i Zarząd Dzielnicy XII, 9 Podgórski Szczep ZHP Uroczysko im. mjr. Leona Jędrzejczyka, CK Podgórza Dom Kultury Dwór Czeczów, Szkoła Podstawowa Nr 124, Klub Sportowy Bieżanowianka, OSP Bieżanów, Parafia Narodzenia NMP oraz organizacja wiodąca - Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Pogoda dopisała, w imprezach sportowych i kulturalnych w sposób aktywny wzięły udział setki uczestników. Były turnieje i zawody sportowe prowadzone przez harcerzy i klub sportowy. W Parafii Narodzenia NMP o godz. 17.00 miała miejsce tradycyjne obchody Jubileuszu Par Małżeńskich. Msza św w intencji uczestników i organizatorów była także w niedzielę. Jubilaci zostali zaproszeni na torta, lampkę szampana oraz recital bieżanowskiej młodej artystki Katarzyny Ignatowicz. Odbył się bieg przełajowy w trzech kategoriach ( dzieci, młodzieży i dorosłych ), zawody mini STRONG MAN, zawody STRONG MAN. Atrakcją był aerobik sportowy Balance Sport i pokaz zapaśniczy. Estrada gościła artystyczne reprezentacje szkół, przedszkoli, uczestników zajęć DK Dwór Czeczów. Wystąpił zespół Koła Emerytów „Bieżanowski Trubadurki”, Orkiestra Dęta – Podstolice, Katarzyna Ignatowicz w repertuarze operetkowym i Robert Kasprzycki- gwiazda wieczoru. Robert Kasprzycki występował już w Bieżanowie w roku 2013, był to więc artystyczny come back. Na stoiskach można było nabyć koszulki z rodzinnym hasłem festynu, losy małej i dużej loterii, uczestniczyć w malowaniu buziek, zapisać się na warsztaty pisania ikon. Przez cały dzień funkcjonowała gastronomia Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Ciasta sprzedawali także harcerze. W sumie towarzyszyła uczestnikom dobra zabawa, integracja wspólnoty i artystyczne doznania - - wszystko na dobrym poziomie i frekwencji.
tekst foto; Stanisław Kumon
więcej na fotografiach
więcej na fotografiach
więcej na fotografiach


Program XXVI DNI BIEŻANOWA

Zapraszamy Bieżanowian i Krakowian do wspólnego świętowania w sobotę i niedzielę 8 - 9 czerwca. Będzie wiele atrakcji dla najmłodszych. Głodni posilą się w kącikach gastronomicznych. Już dziś zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy na terenie Szkoły Podstawowej nr 124 oraz klubu sportowego Bieżanowianka. Parking dla gości przy ośrodku zdrowia ul J.Popiełuszki 40 oraz przy kościele Narodzenia NMP ul J.Popiełuszki 35. Dojazd autobusem 133 lub tramwajem do pętli w N. Bieżanowie i 10 minut pieszo do Bieżanowa. ZAPRASZAMY !!!


STANOWISKO SRK NA WYBORY DO PARLEMENTU EUROPEJSKIEGO

Idżmy na wybory - wybierajmy dobrze! Pamiętajmy o słowach św JP II - „Bez Chrystusa nie można budować trwałej jedności. Nie można tego robić, odcinając się od tych korzeni, z których wyrosły narody i kultury Europy i od wielkiego bogactwa minionych wieków. Jakże można liczyć na zbudowanie «wspólnego domu» dla całej Europy, jeśli zabraknie cegieł ludzkich sumień wypalonych w ogniu Ewangelii, połączonych spoiwem solidarnej miłości społecznej, będącej owocem miłości Boga?” więcej na fotografiach


SZTANDAR SRK NA REZUREKCJI - PIERWSZY RAZ

RODZINA BOGIEM SILNA - po raz pierwszy nasz sztandar uczestniczył w Świetach Wielkanocnych Zmartwychwstania Pana! więcej na fotografiach
CIEKAWE SPOTKANIE Z POSŁEM

Zapraszamy do EDENU na ciekawe spotkanie z panią poseł Barbarą Bubulą. Czy kapitał zagraniczny wpływa na media w Polsce? Szczegóły na plakacie. więcej na fotografiach
WYKŁAD PROFESOR MARII MADEJ "WOLNOŚĆ, WYCHOWANIE DO WOLNOŚCI

ZOBACZ FILM

FILM z poświęcenia sztandaru, film z koncertu "za OJCZYZNĘ"i liczne fotografie autorstwa Józefa Wieczorka z cyklu FOTO KRONIKA KRAKOWAPOŚWIĘCENIE SZTANDARU SRK KOŁA 9

W dniu 16 lutego 2019 r. na Mszy św Z udziałem kapłanów towarzyszących przez laty stowarzyszeniu, ks proboszcz Bogdan Markiewicz poświęcił nasz sztandar. Uroczystość uświetnił koncert oratoryjny Wincentego z Krakowa, wystawa, wykład p.prof Marii Madejowej "Wolność, wychowanie do wolności". Było wręczanie dyplomów dla przyjaciół SRK, medali pamiątkowych, wbijanie gwoździ fundatorów sztandaru. Wszystko ku chwale Boga, Ojczyzny i dla Rodzin.Wśród gości, z ZG SRK zaszczycił nas obecnoscią p.Szeląg, z Koła 7 w Strumianach. Dziekujemy. więcej na fotografiach autorstwa Józefa Wieczorka, Magdaleny Tomera, Stanisława Kumona
FERIE W PORONINIE 2019

Zimowisko w Bajkowej Krainie - Poronin 2019. Jak co roku, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z Bieżanowa zorganizowało obóz narciarski w Poroninie. Był to wyjazd pełen niespodzianek. Przywitała nas nadzwyczajna pogoda, puszysty śnieg i lekki mróz. Wymarzona dla narciarzy. Następnie piękny ośrodek Limba. Stamtąd mieliśmy widok na Tatry, Giewont był jak na dłoni. Codziennie rano przyjeżdzał po nas autokar, którym dojeżdżaliśmy do wyciągu. Tam każdy wybierał: narty, sanki i snowboardy. Niektórzy stawiali pierwsze kroki z instruktorem, ale świetnie sobie radzili. Po obiedzie, dla relaksu chodziliśmy na basen w ośrodku, gdzie można było wygrzać się w jacuzzi. Nad naszym bezpieczeństwem czuwały panie opiekunki i ratownicy. A wieczoramy ciąg dalszy atrakcji. Rozgrywaliśmy liczne konkursy i zdobywaliśmy nagrody w różnych kategoriach. Rywalizacja była zacięta, stawały w szranki, nawet najmłodsze, niespełna dwuletnie dziewczynki w konkursie fryzur, jazdy na sankach czy plastycznych. Na pogodnych wieczorkach tańczyliśmy zumbę i inne ciekawe tańce, nie piszemy jakie, żeby zachęcić Was do wyjazdów z nami. Było też wiele niespodzianek. Jedną z nich był spacer do kościoła w Stasikówce 40 minut pieszo przez wieś. Ale warto było, bo okolica miała niezwykły, bajkowy urok. W piątek z żalem zaczęliśmy się żegnać z okolicą. Pojechaliśmy do Szaflar na ciepłe źródła. 4 godziny niezwykłego relaksu w różnych basenach, częściowo pod gołym niebem w śnieżnym otoczeniu, to była prawdziwa frajda i zasłużony relaks. W sobotę już musieliśmy się pakować. W miłym towarzystwie i przy atrakcyjnych zajęciach czas szybko minął. W drodze powrotnej wspominaliśmy piękny pensjonat, wspaniałe jedzenie do wyboru, do koloru. Każdy jadł, co lubił środko - kwaśno - słono. Było bezpiecznie, wesoło i pracowicie. Nauczyliśmy się jeździć na nartach i snowboardzie i już wiemy, że to nie takie trudne. Wysiłek się opłacił. więcej na fotografiach


POSWIĘCENIE SZTANDARU STOWARZYSZENIA

Serdecznie zapraszamy 16 lutego na parafialne uroczystości Jubileuszu 25 lecia działalności Stowarzyszenia w Bieżanowie. W tym dniu zostanie poświęcony sztandar Koła! Więcej pod ikonką.

SPOTKANIE Z KS TADEUSZEM ISAKOWICZEM ZALESKIM

Piątek wieczorem 18 stycznia, na spotkaniu z Ks Tadeuszem, Isakowiczem Zaleskim spora frekwencja. Najpierw kapłan opowiadał o bieżanowskich proboszczach, ks Sołtysiku i ks Chojnackim. Obu znał, twierdził że wiele im zawdzięcza! To byli nie tylko wspaniali księża, ale i wielcy patrioci. Potem gość pięknie opowiadał o okolicznościach odzyskania niepodległości przez Polskę, o Rzeczy - Pospolitej od czasów Jagiellonów, o Wołyniu, Litwie i historii Kresów. Czasy współczesne, a jakże ... Po spotkaniu podpisywanie książek, rozmowy. Super!!! Dziękujemy miłemu gościowi! Co nie opowiedział, nie zdążył, doczytamy!1 więcej na fotografiach


FILM ZE SPOTKANIA


TRUDNE STULECIE

Trudne stulecie - wystawa ze zbiorów śp. Władysław Grodeckiego udostępniona. Zapraszamy do Dworu Czeczów, ul Popiełuszki 36. Trzy wątki główne wystawy to tragedia Wołynia - odbudowa pomników i miejsc pamięci z rejonu Kostiuchnówki ( ta nazwa to miejsce śmierci ok 2 tys legionistów ) jest utrwalona na Grobie Nieznanego żołnierza ), - tragiczny los sierot wydobytych z Rosji w 1942 roku wraz z Armią Andersa, - Mogiła Mogił, czyli kopiec Piłsudskiego i inne miejsca krakowskie związane z Naczelnikiem RP. Gościem wernisażu był Tomasz Jamróz Piłsudski ( linia młodszego brata Józefa Piłsudskiego, Adama ). W sumie wiele ciekawych informacji. będzie o czym rozmawiać, przekazać wnukom. Władysław Grodecki przywiózł na kopiec ziemię z 170 miejsc na świecie. Wędrujący ambasador Polski !!!. więcej na fotografiach


WYSTAWA BIEŻANOWIAN DROGI DO WOLNOSCI W DWORZE CZECZÓW JESZCZE TYLKO KILKA DNI

ZOBACZ FILM
KONFERENCJA - GROMADZKIE REPOZYTORIUM PAMIĘCI

Mamy prawo do korzystania z postępu technicznego, z dynamiki internetu. Nie przewidzieliśmy jednak, że ta przestrzeń eliminuje bardzo ważny element rozwoju wiedzy – korzystania z bogatych zasobów wiedzy tkwiących w rodzinach, w rodzicach i dziadkach – nestorach. Oni nie powinni być z tej technologicznej zmiany wyeliminowani! Co należy uczynić, aby stworzyć warunki do wprowadzania wartościowych treści do zasobów cyfrowych, jakie warunki należy spełnić, aby można z nich korzystać, kto winien udzielić wsparcia dla pozyskania nowych relacji w stosunkach międzyludzkich? Jak wykorzystać mądrość tkwiącą w świadectwach dziadków i ich roli w rodzinach? Referaty konferencji przedstawili: Andrzej Madej, Leopold Zgoda, Antoni Wiatr, Stanisław Kumon.
Niewątpliwym bohaterem spotkania był bieżanowski nestor – Tadeusz Madej. Namówiony przed laty na spisanie wspomnień ( materiał przebogaty – w końcu to 94 lata pięknego życia) – nie tylko usiadł do pracy, ale udostępnił materiał pisany do IPN - Oddział Kraków, oraz w postaci cyfrowej w internecie. Na konferencjo Tadeusz Madej był gościem honorowym. Wystąpił przed uczestnikami , dał świadectwo o czasach i ludziach. Pięknie opowiadał, przypominał postacie i sytuacje, bohaterskie postawy bieżanowskich kobiet, wspominał rozrzuconych po świecie rodaków, brata Jana Madeja. To było fascynujące spotkanie z historią.
Polecamy relacje filmowe z konferencji na YOUTUBE. więcej na fotografiach


FILM Z ODSŁONIĘCIA POMNIKA - KAMIENIA PAMIĘCI


UROCZYSTE OBCHODY ŚWIETA NIEPODLEGLOSCI W BIEŻANOWIE

Entuzjazm uczestników uroczystości dał organizatorom wiele satysfakcji.Najpierw piękne śpiewy dzieci przedszkolnych, potem uroczysta Msza św., koncelebrowana przez siedmiu kapłanów z Dzielnicy XII. Następnie słuchaliśmy przepieknego koncertu orkiestry dętej Kopalni Soli Wieliczka. Wszystko w asyscie pocztów sztandarowych i kompani honorowej.Potem odsłonięcie pomnika - Kamienia Pamięci, mowy, poświecenie i przemarsz w pochodzie pod Orła. Tam Apel poległych i recytacja przez Magdalenę Szczepanik Reduty Ordona. Uroczystości zakończyło wspólne zdjęcie! Wszystko się udało!
Ku chwale Ojczyzny!
Nieodparcie jednak nasuwa się pytanie o obecność na uroczystościach dzieci i młodzieży dwóch bieżanowskich szkół podstawowych. Sztandary i poczty oczywiście były, ale praktycznie nikt poza oficjalnymi reprezentacjami. Zapytam - czy można wymagać od kogoś miłości Ojczyzny? Czy może to zrealizować dyrektor szkoły, nauczyciel, wychowawca, katecheta? W jaki sposób można okazać, że Ojczyzna zasługuje, aby ja kochać? Coś jednak jest u dorosłych nie tak! Gdyby chociaż ci wychowawcy sami zdobyli się na udział... Były jednostki! Dzieci tu nie są winne! Do Konkursu Poezji Patriotycznej z obu szkół z klas starszych zgłosiło się aż .....4 osoby. Poloniści z tych placówek wyraźnie nie promują tej artystycznej aktywności! Sytuację uratowały klasy młodsze! Tym bardziej wyrazy uznania należą się p.dyr Agnieszce Cholewie za obecność na uroczystościach klas wojskowych 25 LO, kompanii reprezentacyjnej, sztandaru i prowadzenie Apelu Poległych, za recytacje na konkursie! Jesteśmy spokojni o przyszłość Ojczyzny gdy na nich patrzymy! Podobne jest także młode pokolenie OSP Bieżanów, podziwiamy! więcej na fotografiach


10 XI ODSŁANIAMY KAMIEŃ PAMIĘCI

Z inicjatywy SRK przy wsparciu Biezanowian mamy nowy pomnik. Na fotografiach przygotowania do odsłoniecia. więcej na fotografiach

KOCHAM CIE POLSKO

Konkurs recztatorski "Kocham Ci Polsko" mia miejsce w dniu 8 listopada. Nagrodzeni w konkursie w trzech kategoriach zostali: Florkowska Lena, Bieda Zuzanna, Chrzan Magdalena, Bętkowski Sarjan, Tryba Jagoda, Pawłowska Karolina, Rybak Aneta, Sitek Filip, Zabicka Julia, Szczepanik Magdalena, Śliwiak Natalia, Maślanka Julia, Grabek Sabina, Baran Magdalena. Wyróżnionym gratulujemy. Fundatorami nagród było SRK i Rada Dzielnicy. Dziękujemy uczestniko i jurorom! więcej na fotografiach


WYSTAWA BIEŻANOWIAN DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI

Państwe Archiwum we współpracy z CK PODGÓRZA "DWÓR CZECZÓW" w dniu 26 października zaprosiło nas do oglądania wystawy Bieżanowian Drogi do Niepodległości. Wybuch I wojny światowej stał się dla narodów pozostających w niewoli okazją do odzyskania utraconej niepodległości. Wśród nich byli Polacy, którzy od samego początku wojny aktywnie włączali się w tworzenie formacji i organizacji wojskowych walczących z zaborcami. Mieszkańcy podkrakowskiego Bieżanowa, należącego do powiatu wielickiego, wykazali się w tym wyjątkowym czasie szczególną ofiarnością na cele Legionów. Stamtąd pochodziła też znacząca liczba ochotników do tejże formacji, co dostrzeżono już w czasie wojny. W Bieżanowie u schyłku zmagań wojennych działała prężnie placówka tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej. O wydarzeniach i ludziach z tamtego okresu, związanych z małą ojczyzną należącą dzisiaj do Krakowa, opowiada wystawa „Bieżanowian drogi do niepodległości”. Czynna do 12 października! więcej na fotografiach


PRELEKCJA O WZGÓRZU KAIM< TWIERDZY KRAKÓW I WIELKIEJ WOJNIE< KTÓRA PRZYNIOSŁA POLSCE UPRAGNIONĄ WOLNOŚĆ

Prelekcje SRK zorganizowało w ramach obchodów Jubileuszu odzyskania niepodległości. więcej na fotografiach


WYSTAWA o BŁOGOSŁAWIONYM JERZYM POPIEŁUSZKO

SRK pomagała w organizacji wystawy. To już ponad 900 prezentacji w Polsce. 30 września wysłuchaliśmy świadectwa w naszym kościele, oglądaliśmy piękną wystawę poświęcona Osobie Bł.Ks.Jerzego Popiełuszki.
Organizatorzy przybliżali nam osobę i duchowe dziedzictwo Kapłana-męczennika.Po każdej Mszy Św. przy wyjściu z kościoła można było nabyć płyty z kazaniami ks.Jerzego,także tą najważniejszą z duchowym testamentem". więcej na fotografiach
Bieżanowianie składają się na pomnik
Z inicjarywy SRK, w odpust, 9 września przeprowadzono zbiórkę pienięzną na ufundowanie pomnika 100 lecia Niepodległości
Zebrano ok 2 tys zł. Darczyńcom dziękujemy!
Inskrypcja na pomniku:„Ojczyzna jest naszą matką ziemską… Polska jest matką szczególną... Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego… ma prawo do miłości szczególnej”.
św. Jan Paweł II, papież 11 listopada 2018 r. w 100. lecie odzyskania przez Polskę niepodległości
Społeczeństwo Krakowa - Bieżanowa


AKCJA „LATO W MIEŚCIE” W EDENIE
W dniach 10-31 sierpnia 2018r. w Katolickim Domu Kultury EDEN ma miejsce akcja „Lato w mieście”. Prowadzi ją Joanna Marek z koleżanką. Póki co zorganizowano oprócz zajeć świetlicowych baloniadę - czyli bitwę na balony z wodą, podchody, gry i zabawy sportowe, budowanie kartonowego zamku. Było również wyście do kina oraz do parku trampolin go-jump. Na podsumowanie jest za wczesnie, akcja przecież trwa
więcej na fotografiach


Jak było na kolonii w Świnoujściu?

Jak co roku, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z Bieżanowa zorganizowało kolonię letnią. Tym razem nad morzem, w Świnoujściu, w dniach od 25.06-10.07. 130 kolonistów uznało, że przydałoby się wypoczynek przedłużyć. Widocznie było nadzwyczajnie. Chcecie powspominać, no to zaczynamy. O bezpieczeństwo, wygody i rozrywki dbała pani kierownik Marta, która miała czerwoną linię z centrum dowodzenia w Bieżanowie z p. Anną. Wszystko szło jak z płatka.
Każdy dzień przynosił niespodzianki, począwszy od cudownej słonecznej pogody, która nad Bałtykiem rzadko się zdarza. Fantastyczne były też wycieczki. Już pierwsza, na luterańską wieżę widokową była niezwykłym wyzwaniem bo prowadziły na nią 222 schody. Ale widoki wynagrodziły trudy. W kolejnych dniach zobaczyliśmy Fort Anioła z muzeum bursztynu no i kopalnię bursztynu. Tam szczęśliwcy dokopali się niezwykłych okazów. Byliśmy też w wiosce Wikingów na wyspie. Tam poznaliśmy życie codzienne w prastarych czasach. Nawet degustowaliśmy podpłomyki z serem i dżemem. Szukaliśmy też skarbów. W niedzielę po Mszy Świętej kolejna atrakcja. Muzeum Rybołówstwa Morskiego z niezwykłymi okazami mieszkańców mórz. Ale w Forcie Gerharda atrakcja zbiła nas z tropu. Wpadliśmy w łapy wrednego kaprala, który postanowił z kolonistów zrobić wojaków. Musztra była mordercza, niektórym myliły się ręce i nogi, a sam kapral nieustannie był niezadowolony. Najgorsze jednak czyhało na nas w tunelach, gdzie nas zamknął w zupełnych ciemnościach. Jaka była reakcja? Uwielbienie dla kaprala sięgnęło zenitu, a jego wrzaski wzbudziły salwy śmiechu. Nikt nie chciał opuścić fortu. Ale poszliśmy dalej, na latarnię morską. Najtrudniejsza jednak próba dopiero nas czekała. Hasło kolejnego dnia „park linowy” wzbudziło entuzjazm. Prawie wszyscy zaliczyli podniebne wyczyny, w pełnej co prawda uprzęży i zabezpieczeniu, ale trzeba było pokonać lęk wysokości i fruwać między drzewami. Ale udało się. Byliśmy też w kinie. Jeśli dodamy do tego codzienną plażę i wieczorne turnieje piłki siatkowej i nożnej oraz konkursy widać, że atrakcji było sporo. Nie licząc konkursów czystości sal i konieczności codziennego mycia. Nad zdrowiem kolonistów czuwała pani higienistka, która od wczesnych godzin rannych przyjmowała pacjentów, „odsiewając” symulantów, którzy chcieli zostać w łóżku z komórką, od kontuzjowanych. Wszyscy szybko wracali do zdrowia. Nad dziećmi czuwała świetna kadra, która miała baczenie na wszystko, co się z kolonistami działo przez okrągłą dobę. Wybraliśmy też króla i królową koloni. Na koniec wzbudziliśmy sensację w całym Świnoujściu, kiedy kolorowy orszak Neptuna przeszedł ulicami miasta i deptakiem. Przechodnie uśmiechali się do nas, każdy rozumiał naszą wesołość. Ale już nad brzegiem morza niektórym zrzedły miny, bo czekał ich chrzest i nadanie imienia a potem kąpiel w morzu... Brrrrrrr Ale wszyscy byli zadowoleni.
Zumba, turnieje szachy, warcaby, skakanki – na wołowej skórze by nie spisał tego wszystkiego. Jeśli dodać do tego wyśmienite jedzenie i opaleniznę, którą przywieźliśmy, jest za czym tęsknić. Do zobaczenia za rok.


„Nasza kolonia”
Bladym świtem dwaj panowie, już się czają, nieboraków wygarniają z ciepłych łóżek na boisko, bez komórek o, laboga, toż to wprost do nieba droga
Ale nic to, radę damy, zadzwonimy wnet do mamy!
Ale po co? Skoki, pompki i przysiady, to jest frajda i zabawa, nikt tu nie chce być mazgajem, więc się bawmy póki pora.
Nasza kadra żądna sławy, już obmyśla plan zabawy. Wszystkie Panie i Panowie, tylko jedno mają w głowie:
jak rozerwać, rozweselić, ogarnąć i rozanielić.
Jak nie zumba, to turnieje, sport i sztuka, ślimak skryty, rejsy statkiem, lochy straszne, park linowy niezdobyty.
Wreszcie plaża, nasze morze, ale nie ciesz się niebożę, bo ratownik z miną srogą mówi: dzieci kąpać się nie mogą.
Szumią fale hen w oddali, a na brzegu stoją mali, wypatrując białej flagi, wreszcie jest, więc skok z oddali, wprost, gdzie bałwan ryczy z dali.
Pani higienistka z rana ordynuje, tego zszyje, opatrzy i wyprostuje, potem da pastylkę słodką, i zapewni: będziesz żył złotko.
Dyscyplina to podstawa, więc się kadra w tym wykaże, kiedy ścielić łóżka każe i wysyła, (biedne dzieci) pod prysznice, tak jak leci.
A w stołówce cerber gładki, przepytuje wszystkie dziatki: a co jadłeś? A co piłeś? Nie chlapałeś? Grzeczny byłeś?
O, litości! Te rygory czasem, psują nam humory.
Za to pani kierowniczka, mistrzyni słodkiego liczka, warkoczyki dookoła głowy, a w niej co 5 minut nowy pomysł gotowy.
Więc jak było? Kto już przeszedł próbę wody, i w powietrzu fruwać umie, ten nie zginie na koloni z Bieżanowa, i za rok będzie się bawił od nowa.

Wysłuchała i zapisała najstarsza kolonistka Ewa więcej na fotografiachXXV JUBILEUSZOWE DNI BIEŻANOWA SUKCESEM

Mały i Duży Jubileusz.
Stowarzyszenie Rodzi katolickich z Krakowa Bieżanowa w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę wyjątkowo uroczyście obchodzi także swój srebrny jubileusz. To bowiem 25 lat działalności i wypełniania statutowych zadań pomocy rodzinie, rozwoju duchowego, oraz inspirowania organizacji społecznych osiedla oraz samorządu do współpracy na polach kultury, tradycji i integracji. W roku Jubileuszu Niepodległości podjęto się realizacji szeregu inicjatyw mających na celu poszerzanie wiedzy historycznej, kreowanie patriotycznych postaw wśród dzieci i młodzieży.
Od początku roku mieszkańcy Bieżanowa mieli możliwość poznać na wystawach „Dla Ciebie Polsko” historię legionów. Kulisy ujawnienie w 1997 r. arsenału broni AK zaprezentowano na wystawie „Skrytka Bieżanowska”. oraz jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną prezentację biżuterii patriotycznej z kolekcji Bożeny i Marka Sosenko, przedstawiona na wystawie „Czas walki, czas żałoby”.
W czasie XXV Dni Bieżanowa ( to także impreza organizowana przez SRK z innymi organizacjami ) obie wystawy odwiedziło setki osób. Wśród gości byli m innym Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik oraz pani poseł Małgorzata Wassermann. Dni Bieżanowa zadziwiały rozmachem, dopisała pogoda. W sobotę w zawodach i turniejach na terenie klubu sportowego „Bieżanowianka” uczestniczyło 28 drużyn! W Parafii Narodzenia NMP dziękowali za wspólne pożycie małżeńskie srebrni i złoci jubilaci. List gratulacyjny i błogosławieństwo dla 11 par przesłał sam arcybiskup Marek Jędraszewski. Niedziele obchody wokół estrady i boisk zgromadziły setki Bieżanowian i Krakowian. Estrada gościła artystyczne reprezentacje szkół, domu kultury, przedszkoli ( ponad 200 dzieci ). Niestety, po raz pierwszy zabrakło na estradzie dzieci ze szkoły 124, gospodarza Dni. Dobrze ze dopisali goście. Występowały także estradowe gwiazdy, m innymi Jaga Wrońska i Anna Treter. Ciekawe i patriotyczne były występy raperów Tadeusza Polkowskiego i Romana Lachowolskiego, ps. Bosski. Boiska tętniły zawodami Strong Man w kategoriach od dzieci do dorosłych. Biegacze rywalizowali w przełajach. Harcerze Mieliśmy okazję poznać samochody z Muzeum Ratownictwa, sprzęt strażacki i zasady udzielania pierwszej pomocy, rozłożyli swoje stoisko krótkofalarze oraz harcerze Szczepu Podgórskiego: „Uroczysko”. Była zabawa samochodowa warsztaty techniki modelarstwa i degustacje. W tle uroczystości i występów, oprócz jubileuszu Dni Bieżanowa także inny ważny jubileusz - 100.rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas imprezy prezes Koła, pani Anna Leszczyńska Lenda otrzymała za wieloletnią prace społeczną odznaczenie – srebrny krzyż zasługi. Odznaczenie przyznane przez Prezydenta Dudę wręczył na scenie pan Wojewoda Marek Ćwik, któremu towarzyszyła p poseł Małgorzata Wassermann.
Dwadzieścia pięć lat pracy na rzecz społeczeństwa, rodziny , małej i dużej Ojczyzny – to piękna realizacja przesłania św. JP II , który ogłosił rok 1994 Rokiem Rodziny i zachęcał do jednoczenia się wokół spraw bożych i społecznej nauki kościoła. Wtedy powstało Bieżanowskie Koło SRK. Niestety, nie wszyscy aktywność katolickiego stowarzyszenie akceptują. Współpraca Koła z organizacjami i podmiotami nie jest łatwa. Głównie z powodu pobudzania do aktywności, do współpracy, do pracy. Może Koło popełnia błędy, ale któż ich nie robi? - chyba tylko ten, kto nie robi nic! W Bieżanowie jest tak, jak i w Ojczyźnie. Podkreślić należy dobrą współpracę SRK z Zarządem i Radą Dzielnicy XII. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich wśród następnych zamierzeń roku Jubileuszu postawiło sobie jeszcze jeden ważny cel; pozostawienie trwałej pamiątki 100 - lecia odzyskania niepodległości. Będzie to głaz pamiątkowy z okolicznościową tablicą, posadowiony u zbiegu ulic ks Jerzego Popiełuszki i Braci Jamków. W tej kwestii przygotowywana jest uchwała Rady Miasta Krakowa.
Foto i tekst: Stanisław Kumon więcej na fotografiach


CZAS WALKI, CZAS ŻAŁOBY

Kolekcja bizuterii patriotyycznej rodziny Sosenków jest jedną z największych tego typu w Polsce, a jej wartość archiwalna czyni ją ważnym elementem dziedzictwa narodowego. więcej na fotografiachXXV JUBILEUSZOWE DNI BIEŻANOWA

To juz po raz dwudziesty piąty Bieżanów ma swoje święto. ZapraszamyCZAS WALKI, CZAS ŻAŁOBY

Kolekcja bizuterii patriotyycznej rodziny Sosenków jest jedną z największych tego typu w Polsce, a jej wartość archiwalna czyni ją ważnym elementem dziedzictwa narodowego. więcej na fotografiachUCZESTNIKAMI OTWARCIA WYSTAWY BYŁY RODZINY
Interesujący wykład z mało znanymiu epizodami działalności kompanii ŁAN, okoliczności gromadzenia broni i jej ukrycia, wygłosił kustosz Muzeum AK Piotr Makuła. Potem otwarto wystawę. Zebrami ocenili jaką bardzo interesująca. To znaczacy znaczący postepw poznawaniu historii osiedla Biezanów. więcej na fotografiachWYSTAWA Bieżanowska Skrytka
Kolekcja Bieżanowska zwana też Skrytką Bieżanowską lub Arsenałem Bieżanowskim jest zbiorem militariów – przeważnie broni strzeleckiej gromadzonej podczas wojny przez żołnierzy terenowej kompanii „Łan” Batalionu „Mrówka” 12 Pułku Piechoty. więcej na fotografiachWYSTAWA DLA CIEBIE POLSKO

Wystawa cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem. Niemniej po kazdej Mszy świętej do auli schoodzi kilkanascie osób. Uzbiera się! Liczymy na szkoły i młodzieć. więcej na fotografiachWYSTAWA DLA CIEBIE POLSKO
W auli, w niedzielę 4 marca otwieramy wystawę „Dla Ciebie, Polsko" , autorstwa krakowskiego oddziału IPN.
Serdecznie zapraszamy po każdej Mszy św w kolejne niedziele do 25 marca.

HARMONOGRAM MODLITW NOWENNY JUBILEUSZU 100 LECIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

Serdecznie zapraszamy do godnego, modlitewnego przeżywania Jubileuszu. Mamy za co dziękować, mamy o co prosić!


NOWENNA JUBILEUSZU 100 LECIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI
Jak powiedział nasz pasterz Arcybiskup Marek Jędraszewski - Niech „Jubileuszowa Nowenna” stanie się wspólną narodową modlitwą, przygotowującą nas do godnego przeżycia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Nasze Stowarzyszenie podejmuje wezwanie! Zachęcamy Parafian do wsparcia i udziału.
W imieniu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich
Prezes Zarządu, mgr Anna Leszczyńska-Lenda

WESOŁYCH BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!
Drodzy Parafianie! „Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy Bóg z nami. Księga Izajasza 7,14 „Oto wasz Bóg… On sam przychodzi by zbawić was”. Księga Izajasza 35,4 Po adwentowej refleksji, w ciszy wyczekiwania przy wigilijnym stole, łamiąc się opłatkiem, dzielmy się życzliwością, dobrym słowem i wdzięcznością. Niech Święta Bożego Narodzenia będą czasem zbliżania się ludzi do siebie, a Nowonarodzone Dziecię umocni nas swoim pokojem i obdarzy wiarą, nadzieją i miłością. Niechaj Boże Błogosławieństwo w każdym dniu nadchodzącego Nowego 2018 Roku, spocznie na Was i Waszych bliskich i obdarzy zdrowiem, pokojem i radością. W imieniu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich
Prezes Zarządu
mgr Anna Leszczyńska-Lenda
SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM
Wizyta świętego Mikołaja w siedzibie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich "Eden" w dniu 5 grudnia to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie oraz Jego asystentki aniołki. Następca biskupa z Miry zawitał do Nas w godzinach wieczornych z worem wypchanym prezentami. Jak tradycja nakazuje przywitał się z milusińskimi oraz ich rodzicami modlitwą "Ojcze Nasz". Po czym ze względu na duże zniecierpliwienie dzieci od razu przystąpił do rozdawania prezentów. Dzieciaki podchodziły do świętego Mikołaja, gdzie musiały odpowiadać na ciężkie pytania na temat bycia grzecznym dla rodziców i rodzeństwa oraz pomagania w domu. Te osóbki, które wahały się przy odpowiedzi ku uciesze rodziców obiecały Mikołajowi poprawę w przyszłym roku, tak aby nie trafić na listę niegrzecznych dzieci. Przy odbiorze prezentu u starszych dzieci była sprawdzana znajomość odmawiania paciorka. Tutaj wszyscy zdali śpiewająco. W paczuszkach prezentowych mogliśmy znaleźć tornistry, drobne zabawki oraz duuuuuuużo słodkości! Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła dzieciom wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich, a niektórzy z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się kolejnej Jego wizyty.
Pomocnik Świętego Mikołaja
Dzięki hojności Naszych Wspaniałych Parafian na uroczystość zostało zaproszonych aż 73 dzieci. Składamy Im sererdeczne Bóg zapłać. Wśród stałych ofiarodawców pojawiło się mnóstwo nowych wspaniałych przyjaciół SRK, podobnie jak w akcji “Rodzina Rodzinie”, gdzie co miesiąc przekazujemy 510 zł na utrzymanie jednej rodziny w Aleppo. Akcję będziemy kontynuować.
A. Lenda więcej na fotografiach
DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W BIEZANOWIE
Święto Nipodległości 11 Listopada poprzedził "Konkurs Poezji patriotrycznej". Oto laureaci 1. Wiktoria Kołodziejczyk w wierszu - „Oblicze Ojczyzny” 2. Jagoda Tryba w wierszu - „Polsko” 3. Jakub Tomera w wierszu - „Orlątko” Młodzi Patrioci mieli okazję powtórzyć recytację pod pomnikiem. Brawo! więcej na fotografiach

WRZESNIOWE DNI SKUPIENIA
W dniu 30 wrzesnia 2017r. Koło wyjechało na dwudniowe spotkanie- trochę rekreacji, trochę rekolekcji. Towarzyszył nam ks Włodzimierz Kurek. Dzień był piękny, słoneczny, najpierw udaliśmy się do ośrodka Caritasu w Zembrzycach, około 80 km od Krakowa. Tam przeżywaliśmy duchowe naładowanie naszych wewnętrznych akumulatorów. Po całorocznej działalności SRK, takie dni sprzyjają temu , aby nabrać sił duchowych i fizycznych do dalszej pracy. Zanim dotarliśmy do miejsca przeznaczenia, po drodze zatrzymaliśmy się w malowniczej miejscowości Stryszawa, gdzie znajduje się Izba Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tutaj odwiedzał Go przyszły Papież Jana Paweł II i mieszkańcy Stryszawy upamiętnili to wydarzenie płaskorzeźbą obu Wielkich Duchownych Polaków. W drewnianej, stylowej kaplicy w klasztorze sióstr Zmartwychwstanek modliliśmy się i słuchaliśmy brata Adama, który opowiadał nam o losach świeckiej Służebnicy Bożej Kunegundy Siwiec, obdarzonej łaską słyszenia słów Pana Jezusa i rozmowy z Nim. Obiad zjedliśmy w ośrodku Caritas w Zembrzycach, to pięknie odnowiony stary dworek, gdzie znajdują się gabinety rehabilitacji i pokoje gościnne. Po dobrym obiedzie i rozgoszczeniu się w pokojach nasz Opiekun, Ksiądz Włodzimierz odprawił polową Mszę święta. Słowa, które do nas skierował zapadały nam w sercach. Po Mszy św. udaliśmy się na zwiedzanie centrum Zembrzyc i modliliśmy się w remontowanej świątyni. Ponieważ dzień był ciepły a wieczór pogodny a jeszcze jasny , kolacje mieliśmy przy grillu. Po przespanej nocy i obfitym śniadaniu udaliśmy się na Mszę św. do nieco oddalonej kaplicy w Ośrodku Rekolekcyjnym , którego właścicielem jest Parafia Mariacka w Krakowie. Msza św. była uroczysta, z asystą harcerzy ze Śląska, którzy nie tylko grali i śpiewali. Ośrodek zrobił na nas duże wrażenie, wspaniałe miejsce do wypoczynku grup. Tutaj „narodził się „ pomysł pomocy rodzinom w Syrii, który jest odpowiedzią na apel Caritas Polska. Postanowiliśmy, że obejmiemy pomocą finansową jedną rodzinę w Aleppo. Odwiedził nas tam również Ks. Grzegorz Wicher, który od dwóch lat jest dyrektorem tego ośrodka a do niedawna był asystentem kościelnym SRK. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się nad zaporą w Świnnej Porębie, którą to inwestycję niedawno oddała do użytku Pani Premier Beata Szydło. W dalszej podróży do domu odmawialiśmy Różaniec św. i śpiewaliśmy pieśni religijne. Tak więc szczęśliwie z naładowanymi akumulatorami wróciliśmy do słonecznego Bieżanowa.
Członek Zarządu SRK Danuta Tercjak więcej na fotografiachWYSTAWA JPII W OBRONIE ZYCIA CZŁOWIEKA"W AULI
Odpowiadając na apel Polskiego Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka, Stowarzyszenie przygotowało w aulli wystawę „Jan Paweł II w obronie życia człowieka” Przy okazji zwiedzania będzie można podpisać się pod apelem ZATRZYMAJ ABORCJĘ. Serdecznie zapraszamy. Karta podpisów na stoliku. .
Zarząd SRK więcej na fotografiach

AKCJA „POMOC DLA RODZINY W ALEPPO”
Bieżanowskie Stowarzyszenie Rodzin Katolickich za pośrednictwem Caritas Polska podjęło się pomocy dla jednej z rodzin w Aleppo. Comiesięcznie przelewamy kwotę w wysokości 510 zł. Osoby chętne, mogą inicjatywę wspomóc, dołączyć się do naszej akcji. Wystarczy na konto SRK EDEN dokonać pojedynczej albo kilku wpłat z zaznaczeniem na przelewie „Dar dla rodziny w Syrii”. Można też w KDK EDEN ofiarować na ten cel gotówkę. W przypadku przelewu SRK EDEN Konto 18 1020 2892 0000 5802 0418 7035 . Z góry za podjęcie inicjatywy dziękujemy.
Zarząd SRK

AKCJA „LATO W MIEŚCIE” W EDENIE
W dniach 10-31 sierpnia 2017r. w Katolickim Domu Kultury EDEN miała miejsce akcja „Lato w mieście”. Prowadzącymi tegoroczną zabawę zostały Aleksandra Biernat wraz z młodszymi koleżankami Nikolą Koźbiał i Zuzanną Wikar. Dzieci biorące udział w akcji w każdy poniedziałek i piątek pluskały się w basenach i brodzikach, zjeżdżały na zjeżdżalni oraz wygrzewały w jacuzzi w ośrodku sportowym COM-COM ZONE przy ul. Kurczaba. Wtorki i czwartki podopieczni spędzali w EDENIE doskonaląc grę w ping-ponga, bilarda, piłkarzyki, jak również w szachy. Popularnością wśród dzieci cieszyła się gra memory oraz staromodne państwa-miasta. Dużą frajdę sprawiło uczestnikom akcji odgrywanie postaci oraz odgadywanie przysłów w grze kalambury, które przygotowały Nikola i Zuzia. Do wielu kłótni i nieoczekiwanych zwrotów akcji zaprowadziła półkolonistów gra „mafia”, podczas której dochodziło do dramatycznych sytuacji oraz zabawnych zakończeń gry, gdy ustalano kto spośród uczestników jest złym gangsterem. Środy natomiast były przeznaczone na seanse filmowe. W pierwszym tygodniu oglądnęliśmy film „Rock Dog – pies ma głos”, w którym kudłaty przyjaciel walczył o swoje marzenia o zostaniu gwiazdą w wielkim mieście. W kolejnym tygodniu wybór padł na film „Moje wakacje z Rudym”, gdzie mogliśmy podziwiać na srebrnym ekranie losy małego chłopca oraz jego czworonożnego Rudego w krainie kangurów. Ostatni tydzień akcji to seans „Gang Wiewióra 2”. Każdy dzień „Lata w mieście” przynosił dzieciom i opiekunom wiadra śmiechu oraz dużo radości.
Aleksandra Biernat więcej na fotografiach


WAKACYJNE WSPOMNIENIA
Takich wspomnień z wakacji, jak koloniści z Sopotu,nie ma chyba nikt. Wyjazd zorganizowało Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z Bieżanowa w dniach 25.06 – 10.07.2017r. Dla 130 uczestników to była wyprawa po przygody i pogodę. No i tu niemiła niespodzianka : pogoda przez całe dwa tygodnie była w kratkę. Opalanie trzeba było odłożyć na później. Ale za to nasza najfajniejsza pani kierownik- p. Anna Lenda stała się ikoną mody. Zawsze wychodziła z budynku w kurtce przeciwdeszczowej oraz pięknym letnim kapeluszu z odwiniętym rondem. Rozumieliśmy, że zaklina pogodę i jest gotowa na wszystko. Postanowiła dostarczyć nam tylu atrakcji, żeby nikt się nie nudził. Kiedy już opadaliśmy z sił, natychmiast podrywała nas na równe nogi ogłaszając kolejny wymarsz. Zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej, każdy z nas z indywidualnym elektronicznym przewodnikiem. Byliśmy też pod pomnikiem bohaterskiej Inki. Obejrzeliśmy Operę Leśną. Każdy mógł się poczuć jak wielki artysta, wchodząc na kolejne piętra ogromnej opery, a potem zasiąść na widowni. Dwa razy byliśmy w kinie na wesołych filmach: „Gru, Dru i Minionki”, „Transformersi” i „Auta 3”. I to nie koniec. Zwiedziliśmy Latarnię Morską w Sopocie, a raz nawet wybraliśmy się do Malborka, ale kłopoty z komunikacją zmusiły nas do zmiany planów. I to nam nawet bardziej odpowiadało, bo popłynęliśmy promem na Hel. A tam wspaniałe fokarium . Mogliśmy z bliska obserwować karmienie tych sympatycznych olbrzymów, a później powrót promem i spacer po molo. Codziennie łapaliśmy nikłe promyczki słońca, bo lubiliśmy zabawy na piasku, budowle i rzeźby. Zamiast kąpieli były spacery brzegiem morza, choć czasami udawało się zanurzyć głębiej, zwłaszcza , że każdy musiał być „ochrzczony” ( nawet pan ratownik!). Po powrotach do budynku też były atrakcje: konkursy fryzur, piosenek, plastyczny, czystości ( to duża atrakcja,bo kto lubi sprzątać?), pogodne wieczorki z nauką zumby, dyskoteki. A na orliku przy szkole mecze piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, również koloniści kontra kadra. Nic dziwnego, że apetyty nam dopisywały i nikt nie grymasił. Jedzenie zresztą było pyszne. W ciągu dwóch tygodni pobiliśmy wszelkie rekordy Guinnessa w ilościach zwiedzanych miejsc i licznych atrakcji. Jak takie tempo można było wytrzymać? Odpowiedź jest prosta :można, na super kolonii Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.
Na podstawie wspomnień kolonistów i kadry opracowała Katarzyna Kerep. więcej na fotografiach


KOLONIA W SOPOCIE
Dzieci i młodzież przebywająca na kolonii SRK w Sopocie pozdrawiają Bieżanowian
więcej na fotografiach

DYPLOM OD PREZYDENTA KRAKOWA
Wieloletnie zaangazowanie SRK w działalność pomocy rodzinie zauważnone w mieście.

JUBILACI NA DNIACH BIEŻANOWA
W Parafii Narodzenia NMP z okazii Dni Biezanowa mieliśmy tradycyjne uroczyste obchody Jubileuszu Par Małżeńskich. Zapraszamy Srebrnych i Złotych Jubilatów. W tym roku była takze para obchodzaca 60 lecie Sakramewntu. Jubilaci, po Mszy św odprawionej przez opiekuna SRK ks. Włodzimierza Kurka, otrzymali okolicznościowe życzenia i błogosławieństwo, jeden od ks. bp. Jana Szkodonia., drugi od metropolity abp. Marka Jędraszewskiego.XXIV DNI BIEŻANOWA SPEŁNIONE
Krakowskie osiedle Bieżanów (Stary jak dopowiadają mieszkańcy Dzielnicy XII ) miało w dniach 26-28 maja zorganizowane po raz dwudziesty czwarty swoje święto. Corocznie aktywny udział we współtworzeniu podejmuje, we współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich, Rada i Zarząd Dzielnicy XII, 9 Podgórski Szczep ZHP Uroczysko im. mjr. L. Jędrzejczyka, DK Dwór Czeczów, SP Nr 124, KS Bieżanowianka i Parafia Narodzenia NMP. Celem głównym, jaki przyświeca Stowarzyszeniu to integracja społeczności, promocja wartości katolickich i rodziny, udostępnienie boisk i estrady dzieciom i młodzieży. W tym roku nawiązując do akcji elektronicznej zbiórki podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską (EIO) Mama, Tata i Dzieci, której celem była prawna obrona tożsamości rodziny w krajach Unii, na banerze umieściliśmy także stosowny rysunek. Pogoda dopisała fantastyczne i impreza pobiła rekordy frekwencji na zawodach, pokazach i estradowych występach. Ilość zdarzeń dziejąca się równocześnie w wielu miejscach utrudnia relację, dlatego ograniczę się do obrazującej obchody statystyki. Sobota, to imprezy sportowe na terenie Bieżanowianki. Turniej zespołów dziecięcej Akademii Piłkarskiej zgromadził 14 drużyn z całego Krakowa (w tym Wisłę i Cracowię ). W sumie ponad 80 dzieci, z liczną rzeszą kibiców i widzów przy pięknej rywalizacji i wspaniałej atmosferze. W parafii Narodzenia NMP mieliśmy tradycyjnie uroczyste obchody jubileuszu par małżeńskich. Rano po Mszy św. start Dni na terenach SP Nr 124. Niedzielne zawody mini STRONG MAN oraz STRONG MAN miały ponad 50 uczestników, konkurencje sportowe ponad 270 osób. Brawo Bieżanowianka. Był także piękny pokaz gimnastyczny UKS Korona oraz pokaz zapaśniczy. Zapasy uważane są na szlachetny, bezkontuzyjny sport - dobrze, że w Bieżanowie zapasy odradzają się. Scena estrady gościła reprezentacje szkół i przedszkoli w liczbie ponad 300 występujących dzieci! Swoje stoisko mieli harcerze, krótkofalarze, podróżnik Władysław Grodecki, Fundacja „Wygrajmy siebie”, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Klub Sportowy Bieżanowianka. Brakowało nam tylko oazy i lektorów, może w przyszłym roku? Wieczorem zagrał zespół Polish Golden Hits, śpiewały Bieżanowskie Trubadurki , wystąpił wyjątkowy, pełen energii i radości chór gospel – Joyful Voice. Jakże pięknie dedykowali swoje utwory Panu Bogu. Święto osiedla zakończył piękny, iluminowany pokaz sportowy bieżanowski zapaśników oraz koncert w wykonaniu rapera Romana Lachowolskiego ps. Bosski. Raper reprezentował Drużynę Mistrzów, artystów hip-hopowych oraz sportowców, propagująca uprawianie sportu i pozytywną stronę życia, bez dopalaczy i narkotyków. Piękną stroną tego występu było odwoływanie się do Jezusa, opowiadanie o historii Polski, Żołnierzach Niezłomnych, o patriotyzmie. Dni Bieżanowa zakończyły się późnym wieczorem o 22-giej. Dochód z imprezy zasili działalność Katolickiego Domu Kultury Eden i wakacyjny wyjazd dzieci z ubogich rodzin na kolonie w Sopocie. Warto wspomnieć, że impreza nie jest komercyjna, właściwie odbywa się dzięki współpracy bieżanowskich organizacji i pozyskanych sponsorów, głównie z Bieżanowa. Dziękujemy za patronat „Niedzieli”! Stowarzyszenie Rodzi Katolickich za 24 letnią działalność dla społeczeństwa osiedla Bieżanów zgłoszone zostało przez Dzielnicę XII do tytułu Filantropa Roku. Nie otrzymało wyróżnienia, ale z pewnością na nie zasługuje. Ale o tym przy innej okazji...
Stanisław Kumon,
foto; Leszek Kupczyk,Stanisław Kumon
więcej na fotografiach
więcej na fotografiach
więcej na fotografiach


SPRAWIEDLIWOŚĆ MOZE POCZEKAĆ?
W dniu 16 maja w Edenie Edenu miało mijsce spotkanie z Adamem Słomką.Rozmwaialismy głównie o potrzebie zmian w sadownictwie.
więcej na fotografiach


WYCIECZKA W MAŁE BIESZCZADY
Od kilku lat SRK EDEN podejmuje, w terminie weekendu majowego, inicjatywę organizacji kilkudniowej pielgrzymki do polskich sanktuariów. Dla przypomnienia: pielgrzymowaliśmy już do Gniezna, Biskupina i Kalisza (kolebki polskości); do Gietrzwałdu, Świętej Lipki i do Grunwaldu na Warmii; do Matki Bożej Śnieżnej, św. Anny Samotrzeć, Henrykowa i Wambierzyc na Dolnym Śląsku; do Leżajska, Krasnobrodu, Tomaszowa Lubelskiego, spacerując po pięknej Zamojszczyźnie. Pielgrzymki dały nam, w zabieganiu dnia codziennego, możliwość skupienia się na duchowym aspekcie naszego człowieczeństwa. Uczestniczyliśmy razem we Mszach św., wznosiliśmy modły zbiorowe, śpiewając pieśni Maryjne, i zwracaliśmy się do naszych Patronów w intencjach osobistych. Część tych modlitw została zapewne wysłuchana, za co jesteśmy wdzięczni Stwórcy i Jego umiłowanym orędownikom. Pielgrzymki są dla nas też, pomimo ich bogatego programu – wytchnieniem od obowiązków dnia powszedniego. Cenimy w ich organizacji aspekt poznawczy – polskiego dziedzictwa materialnego i kulturowego, szczególnie związanego z wiarą naszych ziem. Są dla nas jakby modlitwą odpustową – wszyscy trwamy w atmosferze życzliwości, nadziei, łaski, żywo przeżywając wspólnotę myśli, zaufania. To bardzo wiąże i umacnia naszą bieżanowską wspólnotę.Wiecej o pielgrzymce w bieżanowskim Płomieniu.
Elżbieta Madej więcej na fotografiach


JUŻ NIEDŁUGO DNI BIEZANOWA
Tradycyjna osiedlowa impreza odbędzie się w dnia od 26-28 maja. Aktywny udział współtworzenia imprezy podejmują Rada i Zarząd Dzielnicy XII, 9 Podgórski Szczep ZHP Uroczysko im. mjr. L. Jędrzejczyka, DK Dwór Czeczów, SP Nr 124, KS Bieżanowianka, Parafia Narodzenia NMP i oczywiście Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Wiecej pod ikonkąWIERSZE POŚWIĘCONE ŚW.JPII
W dniu 31.03.2014 r. w Katolickim Domu Kultury EDEN odbyła się kolejna edycja konkursu recytatorskiego „Pamiętamy o Tobie Święty Janie Pawle II”. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z Krakowa-Bieżanowa. Głównymi jego celami były: propagowanie twórczości Karola Wojtyły, inspirowanie dzieci i młodzieży do przeżywania głębi poezji związanej ze św. Janem Pawłem II, uwrażliwienie na piękno poezji religijnej i jej promocja. W konkursie wzięli udział głównie uczniowie klas młodszych Szkoły Podstawowej nr 124 w Krakowie. Niska frekwencja uczestników konkursu skłania do refleksji czy tego typu przedsięwzięcie jest potrzebne. W jury zasiadły panie: Biernat Marta, Leszczyńska-Lenda Anna, Miłaszewska Ewa, które po wysłuchaniu recytujących i naradzie ogłosiły wyniki. Laureatami konkursu recytatorskiego zostali: I miejsce Zuzanna Krzyworzeka z klasy II b I miejsce Amelia Madej z klasy VI c II miejsce Julia Zając z klasy III b II miejsce Daria Badoń z klasy I a III miejsce Kacper Sobas z klasy III b III miejsce Dominika Kwaśniewska z klasy I a III miejsce Olga Dąbrowska z klasy II b III miejsce Karolina Jaskierska z klasy II b wyróżnienie Oliwia Zając z klasy I b wyróżnienie Jakub Nędzyński z klasy III a. Oprócz dyplomów i nagród książkowych nagrodą dla zdobywczyń pierwszego miejsca była recytacja wierszy w dniu 2.04. w czasie mszy świętej z okazji 12. rocznicy śmierci świętego Jana Pawła II, a dla wszystkich laureatów w czasie poranka z św. Janem Pawłem II w Dworze Czeczów. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy uczestnikom i ich Rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie swoich pociech do tego konkursu. Zapraszamy za rok !!!
Opracowanie Marta Biernat, Zdjęcia Henryk Kwaśniewski
więcej na fotografiach

PODRÓŻUJEMY NA ROZTOCZE
Stowarzyszenie za prasza na pielgrzymkę do Horyńca Zdrój w dniach od 29 kwietnia do 1 maja. Na trasie Jarosław, miejscowości południowego Roztocza, Lubaczów, Rzeszów i Pilzno.
Koszt 300 zł , zapisy z zaliczką w Edenie.PIELGRZYMYJEMY NA RUMUNIĘ
Zapraszamy na pielgrzymkę z cyklu sanktuaria europejskie „Rumunia-perły owiane legendą" w dniach 12-19 sierpnia. Pielgrzymka wiedzie przez Transylwanie i Karpaty, odwiedzimy wysokogórskie klasztory, zamki , twierdze i cerkwie wpisane na listę UNESCO. Odwiedzimy polską wioskę Kaczyce z sanktuarium maryjnym –Czarną Madonnę Kaczycką.
Koszt 1399 zł. Pielgrzymka bez nocnych przejazdów. Program w gablocie przy kościele a więcej informacji w Edenie.SPOTKANIE Z NIEDZIELĄ
1 marca mieliśmy przyjemność gościć w Kole p. Marię Fortunę Sudor, redaktor odpowiedzialną za Niedzielę Małopolską. Ponad dwu godzinne spotkanie niewątpliwie poszerzyło nasza wiedzę o rynku medialnym i odpowiedzialności dziennikarskiej. Padło wiele przykładów manipulacji informacją i niestety pozornej wolności prasy. Zawsze są jakieś okoliczności, które powodują że informacja moze zostać wstrzymana. zniekształcona, użyta prowokacyjne lub jako dezinformacja. Niestety, można nami manipulować, zasiać w nas niepokój, zniechęcić, uprzedzić, osłabić wolę. Dyskutowaliśmy o fakcie zawłaszczenia przez koncerny zachodnie 75 % rynku prasy. Źle piszą o nas i w Polsce i za granicą. Kształtują w Europie fałszywy obraz nas, Polaków. Jakże duża jest rola mediów katolickich, gazet, radia, Telewizji Trwam. Jak jednak mało zachęt pada, aby nasze gazety czytać.

FERIE W PORONINIE Z SRK
Ferie w Poroninie 2017r. 28 stycznia dzieci ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Bieżanowie wyjechały do Poronina. Pod czujnym okiem pani kierownik Marty Biernat i wykwalifikowanej kadry w składzie: Sylwia Archimowicz, Joanna Jania, Katarzyna Kerep i Anna Świątek dzieci miały zapewnione wspaniałe i bezpieczne ferie. Bawiły się świetnie. Jeździły na sankach, jabłuszkach ,ale największym zainteresowaniem cieszyły się wyjazdy do Suchego na stok narciarski. Tam, nawet początkujący, przy pomocy instruktorów stawiali pierwsze kroki na nartach. Popołudniami grali w skoczki, szachy, warcaby, tenisa stołowego i bilarda. Przygotowywali się do konkursów: tańca, piosenki i fryzur. Organizowane były wyjścia do pobliskich lasów, gdzie tropili ślady zwierząt i poznawali tamtejszą roślinność. Najwięcej radości sprawiały dzieciom zabawy na świeżym powietrzu, gdzie brały udział w konkursach rzeźb ze śniegu i torach naturalnych, śnieżnych przeszkód. Małe grupy pod eskortą ratownika i wychowawcy, odwiedziły również basen z sauną, w naszym ośrodku Limba, dostępnym wyłącznie dla gości . Natomiast wszyscy pojechali na baseny termalne do Szaflar, gdzie mieli możliwość wygrzania się w ciepłych basenach, zjeżdżania na zjeżdżalniach i inhalowania się w specjalnie do tego przystosowanej saunie. Pod konie turnusu było rozstrzygnięcie konkursów, rozdanie nagród i upominków. Wybrali również najmilszego i najmilszą turnusu. W sobotę 4 lutego wracali już do domów. Byli bardzo zadowoleni ,ale żałowali , że ten piękny czas tak szybko minął.
Katarzyna Kerep
więcej na fotografiach

SPOTKANIE OPŁATKOWE SRK
Z udziałem opiekuna SRK, ks mgr Włodzimierza Kurka, podzielilismy się opłatkiem. Były życzenia, modlitwa, i wspólne kolędowanie. W Nowym, 2017 Roku robimy dalej swoje- i dla parafii i dla rodzin!
więcej na fotografiachCOROCZNY KONKURS SZOPEK
Katolicki Dom Kultury EDEN po raz kolejny zaproponował dzieciom udział w konkursie plastycznym „Szopki bożonarodzeniowe”. Można było stworzyć szopki przestrzenne lub forma płaska, na kartce. Celem konkursu było: zachowanie tradycji budowania szopek, upowszechnianie wiedzy o polskich tradycjach bożonarodzeniowych wśród dzieci, doskonalenie zainteresowań i zdolności plastycznych, rozbudzanie wyobraźni plastycznej oraz własnej kreatywności. W kategorii prac płaskich nagrodzono następujące osoby: I miejsce Barbara Kasperkiewicz II miejsce Zofia Styrna III miejsce Jan Kątniak wyróżnienie Daria Badoń wyróżnienie Kajetan Gil wyróżnienie Dominika Kwaśniewska. W kategorii prac przestrzennych jury przyznało następujące lokaty: I miejsce Łukasz Nowak II miejsce Oskar Strzelec III miejsce Katarzyna Cygan wyróżnienie Emila Szarek. Gratulujemy nagrodzonym oraz tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie szopek, a nagród nie zdobyli. Zapraszamy do udziału w przyszłorocznym konkursie szopek.
Marta Biernat
więcej na fotografiach <