XXIX DNI BIEŻANOWA
Formuła DNI BIEZANOWA wyczerpała się?
Po raz 29. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Bieżanowie zaprosiło mieszkańców osiedla na tradycyjną osiedlową imprezę DNI BIEŻANOWA. Odbyły się 25 i 26 maja. Głównym celem imprezy była integracja mieszkańców wokół wartości. Osiedlowy festyn wsparła Rada i Zarząd Dzielnicy XII, Parafia Narodzenia NMP, Centrum Kultury Podgórza Dwór Czeczów i Klub Sportowy Bieżanowianka.
Zapoczątkowane przez SRK w 1994 roku i kontynuowane do dzisiaj Dni Bieżanowa stały się tradycją społeczności. Impreza, a to nie tylko rozrywka i zabawa integrująca mieszkańców, udostępnienie estrady dzieciom, ale także szczytny cel zbierania funduszy na wyjazd na kolonię dzieci nie tylko z bieżanowskich rodzin oraz wsparcie działajšcego od 30 lat przy parafii Katolickiego Domu Kultury Eden. Organizatorzy cieszą się szczególnie z występów estradowych prawie 300 dzieci. Impreza zainspirowała wielu sponsorów, firm i osób prywatnych. Przekazane fanty, pozwoliły zorganizować małą i dużš loterię, opłacić część kosztów, w tym wynajęcie estrady, a dochód przeznaczyć na wakacyjny i feryjny wypoczynek dzieci. Znowu do Sopotu pojedzie ponad 130 osób. W sobotę w Parafii Narodzenia NMP miała miejsce uroczystość Jubileuszu Par Małżeńskich obchodzšcych 25-lecie i 50-lecie ślubu. Najwięcej działo się w niedzielę 26 maja, zapczątkowane Mszą św. w intencji uczestników, organizatorów i darczyńców. Była gra terenowa, pokaz gimnastyczny i zapaśniczy oraz atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na estradzie występowały reprezentacje szkół i Przedszkola Nr 135 , klubów sportowych, zespoły artystyczne i soliści z Dworu Czeczów Centrum Kultury Podgórza współorganizatora Dni, odpowiadającego za organizację strony artystycznej oraz zaplecza przedsięwzięcia (prowadzenie wydarzeń na scenie, organizacja koncertu gwiazdy wieczoru, dokumentacja fotograficzna imprezy, organizacja sanitariatów, ochrony oraz służb medycznych). We Dworze, który otworzył dla gości swoje drzwi już od godz. 8 aż do godz. 22, odbywały się w godzinach popołudniowych animacje dla dzieci oraz gra terenowa nawišzujšca do historii obiektu i jego okolicy. Można było również odwiedzić eksponowane w obiekcie wystawy. Była mała gastronomia, dmuchane zamki, koniki, sprzęt strażacki. Atrakcja wieczoru to koncert zespołu Dzień Dobry z repertuarem m.innymi M Grechuty. Na akordeonie w zespole grał ks proboszcz z Kamesznicy. Wspaniały zespół, świetny repertuar. święto osiedla zakończyła Wielka Loteria, z cennymi nagrodami.
Organizatorzy, w tym SRK, sš szczęśliwi z udanej imprezy. Zrealizowano wszystkie cele.
Pojawiają się jednak internetowe komentarze krytyczne, oczekujące innego wymiaru i obrazu osiedlowej imprezy, taniej rozrywki za darmo. Uwagi na FB w stylu bez gastronomii żadna impreza nie pojedzie. Nie ma znaczenia czy to Open'er czy Dni Bieżanowa. Będzie kiełbasa z grilla, pierogi i lane piwo - będą ludzie do wieczora, a gdyby jeszcze znalazla sie sensowna kapela i kawałek podłogi do tańczenia to już w ogole do nocy..... A tak: ludzie przyprowadzili maluchy na występy i dmuchańce, pokręcili sie godzinę,dwie i wrócili do domu (rozpalić grilla ).
Inny komentarz : widocznie z Katolickim przesłaniem trzeba trafiać inaczej niż dawniej, a zacząć trzeba od zaprzestania politycznej i antyspołecznej indoktrynacji (mówię tu o przedstawicielach kościoła, nie o SRK - ale niestety SRK jest w tym kontekście kojarzone)
Jeszcze inny : Nic nie wiedzieliśmy o imprezie. Jak to, co tydzień w parafii ogłoszenie, zaproszenie, prośba o sponsoring . No tak, ale nie wszyscy chodzimy do kościoła.
Niestety logotyp św. Rodziny na scenie wielu ludziom przeszkadza. Zmieniają się czasy, ale Stowarzyszenie z Bieżanowa nie ustaje, daje świadectwo katolickiego wymiaru integracyjnej imprezy. A co tam krytyka!
fotoreportaż

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA Z PODRÓŻY PO SWIECIE WŁADYSŁAWA GRODECKIEGO Zapraszamy codziennie KDK EDEN Ul. Ks. J Popiełuszki 35, od 17.00-18.00 od 19 do 31 maja. Wystawa "Swiat według Władysława Grodeckiego" to przekrój różnych podróży i obserwacji podróżnika. Mamy tu spojrzenie na różne kontynenty i kraje, ale też zjawiska społeczne i role, jakie różne osoby pełnią w różnych kulturach. Dzięki umieszczonymi pod planszami kodami QR, możemy przenieść się do historii przygotowanej specjalnie dla danej planszy lub wybranego zdjęcia. Cytaty i opisy pochodzš z różnych czasów i różnych momentów podróżniczego życia Grodeckiego. Sięgniemy zarówno do wypraw z lat 70. XX wieku, jak i do ostatniej podróży bieżanowskiego Pielgrzyma. Autorką doboru fotografii i tekstów jest Jadwiga Grunwald, córka podróżnika.
Wystawa jest wydarzeniem związanym z XXIX DNIAMI BIEŻANOWAZAPRASZAMY NA XXIX DNI BIEŻANOWA
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, oraz CK Podgórza, Parafia NNMP, Rada Dzielnicy XII i KS Bieżanowianka, 25 i 26 maja zapraszają na Swięto Osiedla, tradycyjnie w ostatni weekend maja. W Parafii i Edenie można zgłaszać Jubilatów 25 i 50 lecia sakramentu małżeństwa. Uczestnicy uroczystości otrzymają błogosławieństwa od Arcybiskupa Marka Jedraszewskiego.
Zarys programu na plakacie.KOLONIA W SOPOCIE
Kolonia w Sopocie w dn.7.07. - 21.07. 2024r . Koszt 2250 zł, zaliczka 500 zł do końca marca. Karty wyjazdowe do pobrania ze strony internetoej i uzupełnienia do końca maja . Zebranie z rodzicami 20 czerwca godz. 18.00. Wyżywienie: sniadanie i kolacja szwecki stół, obiad : zupa w wazie, drugie danie przy okienku, podwieczorek wydawany przy obiedzie. Program: plażowanie,sport, konkursy artystyczne i sportowe, wycieczki: Muzeum Sopotu, molo, latarnia morska, Opera Lesna, kino, Westerplatte,rejs na Hel, park linowy, kolonijne lody, pamiatkowe chusty. Doubezpieczamy dzieci, jedziemy pendolino, bagaż oddajemy dzień wczesniej.
Prezes Anna Leszczyńska-LendaPIELGRZYMKA DO BŁOGOSŁAWIONYCH
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich 13 kwietnia zorganizowało pielgrzymkę do Zabawy i Markowej. Odwiedziliśmy Karolinę Kózkówną i Rodzinę Ulmów
fotoreportaż

KONKURS RECYTATORSKI
Pod koniec marca odbył się w Edenie konkurs recytatorski Miej nas w opiece Swięty Janie Pawle II.
A oto zwycięzcy, którzy prezentowali swoje utwory w rocznicę śmierci Papieża w naszym kościele:
grupa młodsza: I m. Laura Markowska II m. Oliwia Klempka III m. Wiktoria Sikora grupa starsza: I m. Aleksandra Rosiek.
Dziękujemy Rodzicom i Wychowawcom za przygotowanie dzieci.Laureaci otrzymali dyplomy, ksišżki i i rozwijające zabawki.Gratulujemy i zapraszamy już do konkursu poezji patriotycznej w listopadzie.
fotoreportaż

GRÓB PAŃSKI
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich po raz kolejny budowało Grób Pański, z piękną panoramą Ziemi Swiętej i rollupem dedykowanym Błogosławionej Rodzinie Ulmów
fotoreportaż

1 Marca, DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLETYCH
Jak co roku SRK dekoruje Głaz Niepodległości i zapala znicze. Cześć i Chwała Bohaterom

ZIMOWISKO Z NARTAMI
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z Krakowa jak co roku zorganizowało zimowisko dla dzieci i mlodzieży z Bieżanowa i nie tylko. W wypoczynku w Poroninie jakie miało miejsce od 10 lutego do 17 lutego 2024 roku wzięło udział 49 uczestników w wieku od 7 do 17 lat, nad którymi opiekę sprawowała doświadczona i wykwalifikowana kadra wychowawców: pp. Dorota Badoń, Joanna Jania, Natalia Cygan i Maria Lewińska, kierownikiem była p. Marta Biernat. Całość organizacyjnie objęła p. Anna Leszczyńska-Lenda. W Poroninie uczestnicy zakwaterowani byli w Ośrodku Wypoczynkowym LIMBA, którego właściciele pp. Halina i Piotr Rzadkosz goszczš nas od ponad dziesięciu lat. Ośrodek ten jest w pełni dostosowany do potrzeb wypoczywajšcych, posiada pokoje trzy, cztero, pięcioosobowe z pełnym węzłem sanitarnym i stołówka, która serwuje przepyszne jedzenie, śniadania i kolacje w formie stołu szwedzkiego i obiady serwowane do stolików.
Program obozu narciarskiego był dobrze zaplanowany, jedynie pogoda mogła nam pokrzyżować plany. I tak się stało, w powietrzu czuliśmy wiosnę, zima panowała jedynie na stoku narciarskim. Na szczęście. Codziennie jeŸdziliśmy na stok Poronin Suche, gdzie zdecydowana większość obozowiczów szlifowała swoje umiejętności narciarsko snowbordowe, jedynie dwie dziewczynki stawiały pierwsze kroki na nartach i desce snowbordowej. W ośrodku narciarskim Suche mieliśmy do dyspozycji trzy trasy zjazdowe i tzw. oślš łšczkę. Popołudniami rozgrywana była spartakiada zimowa Poronin 2024: turniej bilarda, ping-ponga, skoków przez skakankę. Nie zabrakło też rozgrywek umysłowych, graliśmy w szachy, warcaby, skoczki. Był konkurs piosenki, tańca, fryzur oraz plastyczny. Byliśmy zachwyceni pobytem w termach w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie korzystaliśmy z dwunastu cieplutkich basenów i innych wodnych atrakcji. W pištkowy wieczór odbył się pogodny wieczór podczas, którego zwycięzcom konkursów wręczono dyplomy i nagrody. Obozowicze wybrali także najmilszš i najmilszego ich zdaniem uczestnika zimowiska, którymi zostali Lilia Drozdowska i Samuel Techmański. Do domu wróciliśmy wypoczęci i zadowoleni z przyrzeczeniem, że w przyszłym roku musimy kilkukrotnie pojechać na stok na popłudniowe jazdy. Tegoroczny „eksperyment” z frajdš narciarskš, aż do zamknięcia stoku był strzałem w dziesiatke. Dziękujemy za wsparcie w dostarczeniu nagród w konkursach państwu Magdalenie i Grzegorzowi Cygan oraz firmie MAJERBUS z panem Wojciechem Majerczykiem na czele. A więc do zobaczenia za rok!
Tekst: Marta Biernat
Zdjęcia: Joanna Jania, Natalia Cygan, Maria Lewińska

fotoreportaż

NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA POKOJU, MIŁOSCI I WZAJEMNEJ ŻYCZLIWOSCI
Z okazji Swiat Bożego Narodzenia składamy naszym Drogim Parafianom najserdeczniejsze życzenia pokoju, miłosci i wzajemnej życzliwosci. Niech wiara, nadzieja i miłosć rozpala nasze serca, a dobry Bóg napełni odwaga w głoszeniu prawdy i w służbie umiłowanej Ojczyznie. Zyczymy wytrwałosci i pomnazania wiary w Nowym Roku 2024.
W imieniu Zarzšdu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich
Prezes Anna Leszczyńska-Lenda

MIKOŁAJ W EDENIE
55 dzieci dziękuje darczyńcom za słodycze, ksišżki i zabawki
fotoreportaż

ZIMOWISKO 2024
Stowarzyszenie organizuje zimowisko w Poroninie w dniach od 10.02 do 17.02 2024r. Koszt 1700 zł. Zakwaterowanie w OW Limba. W programie codzienna jazda na nartach w Suchem. Zaliczka 500 zł na nr konta SRK Eden 18 1020 2892 0000 5802 0418 7035 Są jeszcze wolne miejsca.
Informacje pod tel. Anna Lenda 699 720 931WYSTAWA Z PRACY MISYJNEJ W TANZANII
Zobaczyć świat misji W ramach odpustu parafialnego w Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie – Bieżanowie została otwarta wystawa poświęcona misjom. W niedzielę 10 września po każdej Mszy św. parafinie i ich goście obejrzeli film przybliżający posługę duszpasterską na misjach w Tanzanii ks. Marka Gizickiego i ks. Krzysztofa Kasprzaka. „Bardzo dziękujemy parafii Stary Bieżanów za 23 lata opieki – mówi w filmie ks. Marek. I dodaje: „W dniu waszego święta parafialnego, w dniu waszego spotkania życzymy wam błogosławieństwa Bożego na każdy dzień, żeby parafia Bieżanów tak jak te setki lat wzrastała. Niech wzrasta dalej i trwa w jedności z Maryją, która prowadzi do Jezusa. Szczęść Boże!”Autorzy filmu zawarli w nim także apel o obejmowanie misjonarzy i misjonarek patronatem misyjnym. Po obejrzeniu filmu można było obejrzeć wystawę prezentowaną w Jasnej Kaplicy. Jak informuje Stanisław Kumon, reprezentujący Stowarzyszenie Rodzin Katolickich koło nr 9 w Krakowie – Bieżanowie, które przygotowało wystawę i film, ekspozycję będzie udostępniona do zwiedzania do pierwszej niedzieli października.
fotoreportażKONCERT CHÓRU GOSPEL
Ten koncert to inicjatywa SRK dla uswietnienia uroczystości odpostowej w Parafii Narodzenia NMP.
więcej na fotografiach
CENTRUM POMOCY W EDENIE DZIAŁA W DALSZYM CIAGU
Dziekujemy darczyńcom.
więcej na fotografiach
WSZYSCY POWRÓCILI SZCZĘŚLIWI I OPALENI
W kolonii wzieło udział 131 osób. Podziekowania dla wychowawców.
więcej na fotografiach
JAK CO ROKU 15 sierpnia, W SWIĘTO, DEKORUJEMY GŁAZ 100. LECIA NIEPODLEGŁOŚCI.

więcej na fotografiach
KOLEJNE XXVIII DNI BIEŻANOWA UDANE!!!
W załaczeniu krótka relacja foto. Więcej na stronie Dni Bieżanowa.
więcej na fotografiach
MAJOWA PIELGRZYMKA, RELACJA
Majowa, czterodniowa pielgrzymka do sanktuariów i cysterskich opactw archidiecezji gdańskiej ukazała nieznane nam, Małopolanom, walory regionów dolnego biegu rzeki Wisły. W Sulejowie nad Pilicą, w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego, poznaliśmy historię cysterskiego opactwa fundacji Kazimierza Sprawiedliwego, księcia wiślickiego i sandomierskiego, dziadka Władysława Łokietka. Opowiedział ją 86-letni ojciec Augustyn łączący swe przeżycia i dokonania z Krzeszowa na Dolnym Śląsku oraz przy sulejowskim Arsenale. Do Pelplina, miejsca naszego zakwaterowania, dotarliśmy niespodziewanie dopiero o zmroku. Stołówka Collegium Marianum zaskoczyła nas pysznymi, niestandardowymi, zrównoważonymi posiłkami, gdzie chyba kociewskim akcentem było serwowanie śledzików na śniadania. To Pelplin pozostał naszą bazą wypadową – i się sprawdził: gotycka katedra diecezjalna rozmiarami ustępująca tylko Gdańskowi, najwyższy 8-poziomowy ołtarz drewniany cały pozłacany; wyposażenie stalli i ołtarzy świadczące o poziomie duchowości i najwyższym kunszcie rzeźbiarskim artystów; „nasz” internat przylegający tuż do katedry; wszelkie wygody (może poza leciwą windą); otoczenie siedziby biskupa diecezjalnego z parkiem, muzeum, galerią i „pyszną” kawiarnią. W niedzielę ruszyliśmy zwiedzać Żuławy; jadąc wygodnym autokarem mijaliśmy pola poprzecinane licznymi kanałami – tu Malbork wśród mokradeł -, to znów wspinaliśmy się na morenowe wzgórza porośnięte starymi lasami bukowymi. Bo właśnie relaksowym clou naszego wyjazdu miał być 3-godzinny rejs statkiem „Bursztyn” po Kanale Elbląskim: poza podziwianiem otoczenia, a jeszcze bardziej dziwów techniki wprowadzających w ruch taki statek (pochylnie, koła, przekładnie, przepusty, dźwigi, etc.) zauroczyła nas dowcipna narracja kapitana tej jednostki. W Kopernikańskim (mieszkał tu ponad 30 lat) Fromborku zwiedziliśmy z przewodnikiem Wzgórze Katedralne, dość rozległe, ogromną katedrę, a schodząc do (lodowatego) kościoła pw. Św. Wojciecha, gdzie ks. Tomasz Gucwa odprawił dla nas Mszę niedzielną, podziwialiśmy nieodległy widok Zalewu Wiślanego, zieleń Mierzei i błękit morza (Zatoki Gdańskiej). W poniedziałek przespacerowaliśmy się po średniowiecznym Gniewie położonym w widłach rzek Wisły i Wierzycy, gdzie krzyżacy pobudowali piękną warownię oraz odwiedziliśmy pobliskie sanktuarium Narodzenia Matki Bożej (Piaseckiej) Piaseczno ze Studzienką. Ostatnim punktem naszego programu był Płock z prastarą książęco-mazowiecką katedrą położoną na wysokiej skarpie wiślanej. O trudach długiej podróży pomagały nam zapomnieć modlitwy inicjowane przez księdza Tomasza, filmy fabularne, ale też ożywiały naszą uwagę krótkie artykuły z opisami odwiedzanych miejsc czytane przez inicjatorkę tej trasy.
Elżbieta Madej
więcej na fotografiach
OGŁOSZENIA SRK
Zebranie z rodzicami dzieci wyjeżdżających na kolonie do Sopotu odbędzie się 26 czerwca, w poniedziałek o godz. 18.00 w Edenie. Wpłaty za kolonię w wysokosci 2 tys zł przyjmujemy do końca czerwca.

OGŁOSZENIA SRK
DNI BIEŻANOWA już blisko. Stowarzyszenie razem z innymi podmiortami, po raz 28 tworzy imprezę, która ma na celu integracje środowiska, udostepnienie boisk i estrady dla młodych. Serdeczne zapraszamy. Plakat z programem w załaczeniu!


OGŁOSZENIA SRK
Są jeszcze wolne miejsca na kolonie do Sopotu w dn. 08.07 - 22.07.2023 r.
Informacje i zapisy pod tel 699 720 931. Koszt koloni 2 tys zł. Karty kolonijne do pobrania przez rodziców dzieci wyjeżdżających do Sopotu. Należy je pobrać, uzupełnić i oddać do Edenu do końca maja.
Bardzo dziękujemy za żywność dla rodzin ukraińskich.OGŁOSZENIA SRK
Z wdziecznością przyjmujemy korepondencję od Arcybiskupa Marka Jedraszewskiego. W liście pozdrowienia i błogosławieństwo.

OGŁOSZENIA SRK
Uczestnicy kolonii do Sopotu proszeni są o wpłacenie zaliczki 500 zł na konto do 30 marca. Jej brak oznacza rezygnację.
Stowarzyszenie prosi parafian o 1.5 % podatku, karteczki na stoliku z prasą.
Zachęcamy do zakupu naszej gazetki. W niej dużo informacji o Bieżanowie, w roku Jubileuszu 600 -lecia Parafii. Można ją zabrac ze stolika pod chórem, cena 5 zł, do małej skarbonki.
Bardzo dziękujemy za żywność dla rodzin ukraińskich.WYCIECZKA NA WEEKEND
W weekend 29.04 – 2.05.2023 r. planujemy wyjazd do sanktuariów i cysterskich opactw archidiecezji gdańskiej, ukazujący nieznane Małopolanom walory regionów dolnego biegu Wisły; po drodze poznamy szereg najstarszych budowli sakralnych Polski centralnej; dodatkową atrakcją będzie możliwość zaczerpnięcia świeżego oddechu i kontemplacji natury podczas rejsu po Kanale Elbląskim.
Ogólny plan wyjazdu: Sobota : Msza św. 6.30; wyjazd do Sulejowa - zwiedzanie, Pelplin -zwiedzanie, obiadokolacja, nocleg
Niedziela : Pelplin - śniadanie, 8.20 – rejs po Kanale Elbląskim, Elbląg – zwiedzanie, Frombork –Msza św. i zwiedzanie, Pelplin - obiadokolacja i nocleg
Poniedziałek: Pelplin – śniadanie, Gniew – zwiedzanie, Piaseczno – zwiedzanie, Byszewo – zwiedzanie, Pelplin - obiadokolacja i nocleg
Wtorek : Pelplin - śniadanie, Płock, -zwiedzanie, Kraków -powrót wieczorem.
Koszt wyjazdu 600 zł, zapisy z zaliczką 100 zł w Edenie, od godz. 17.30 do 18.00, tel. 699 720 931 ZAPRASZAMY

WYDANIE JUBILEUSZOWE SRK
W oczekiwaniu na parafialny Płomień, publikujemy gazetkę. To 20 stron ciekawych informacji. Cena tylko 5 zł. Warto gazetkę kupić, jest pod chórem.

POZDROWIENIA Z FERII SRK W PORONINIE
Pogoda, , humory, zdrówko dopisuję. Pozdrawiamy!
więcej na fotografiach
CICHA NOC, ŚWIĘTA NOC
Drodzy Ofiarodawcy, Szanowni Sponsorzy i Przyjaciele - współorganizatorzy Dni Bieżanowa.
„Cicha noc, święta noc, pokój niesie ludziom wszem. A u żłóbka Matka Święta czuwa sama uśmiechnięta, nad Dzieciątka snem….. ”
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, w wieczór łamania śnieżnobiałych opłatków, życzymy Państwu i Waszym bliskim wiary, nadziei i miłości, aby Nowonarodzony Jezus zamieszkał wśród nas i obdarzył wszelkim błogosławieństwem. Dziękujemy za pomoc i wsparcie w różnorodnych działaniach Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, a w szczególności Dni Bieżanowa wznowionych w tym roku po dwóch latach przerwy. Prosimy o dalszą współpracę i wspieranie nas w różnych działaniach w nadchodzącym roku. Wszystkim życzymy niech Boże Błogosławieństwo towarzyszy w każdym dniu Nowego 2023 Roku i obdarzy zdrowiem, pokojem i radością.
W imieniu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich
Prezes Zarządu - Anna Leszczyńska Lenda


V KONFERENCJA Z CYKLU GROMADZKIE REPOZYTORIUM PAMIĘCI
Relacja z konferencji cz 1
https://www.youtube.com/watch?v=e7sZDp0Ryyc
ZDOBYĆ ŚWIAT DLA CHRYSTUSA
Profesor Maria Madejowa po mszach św w niedzielę 11 grudnia w wykładze „Zdobyć świat dla Chrystusa przez Niepokalaną” - św. Maksymilian Maria Kolbe, namawiała nas do działania, takze z wykorzystaniem dla ewngelizacji internetu. Wykład można obejrzec na YT
https://www.youtube.com/watch?v=e7sZDp0RyycŚW MIKOŁAJ NIE ZAPOMNIAŁ
Jak co roku, do grzecznych dzieci zawitał do EDENEU św Mikołaj. Paczki otrzymało 58 dzieci w tym 18 z Ukrainy. Dziękujemy wszystkim życzliwym pomocnikom Świętego. Bez ich ofiarności i darów mogłoby być skromniej.
więcej na fotografiachOGŁOSZENIA SRK
- Spotkania grupy teatralnej przygotowującej jasełka są zawsze w niedzielę po Mszy św. o godz. 11.00 w Edenie.
- Stowarzyszenie organizuje spotkanie ze św. Mikołajem dla dzieci z rodzin niezamożnych i wielodzietnych. Bardzo prosimy Parafian o pomoc, czyli podarowanie słodyczy, książek i zabawek, które można złożyć w Edenie codziennie od 17.30 do 18.00 oraz w niedzielę po Mszach św.
- Organizujemy Konkurs szopek krakowskich dla dzieci i młodzieży. Prace można składać do 22 grudnia w Edenie . Wyniki konkursu będą ogłoszone 26 grudnia o godz. 12.00. Na uczestników czekają dyplomy i nagrody.
- Bardzo dziękujemy za żywność dla uchodźców z Ukrainy
WYSTAWA SRK W SŁUZBIE BLIŹNIM 1994-2022
Wystawę można zwiedzać do końca listopada w każdą niedzielę. W minionym okresie Stowarzyszenie realizowało: • Pomoc finansowa dla wytypowanych rodzin • Prowadzenie Katolickiego Domu Kultury EDEN • Pomoc w nauce dzieciom • Prelekcje i spotkania w wybitnymi osobami • Ufundowanie Kamienia Pamięci w rocznicę 100 lecia Odzyskania Niepodległości • Zbiórki odzieży dla potrzebujących • Wakacyjny i zimowy wypoczynek dzieci dla ponad 5 tys osób • Pielgrzymki do sanktuariów w Polsce i Europie • Paczki mikołajowe dla dzieci, paczki świąteczne dla seniorów • Ufundowanie Tablicy Pamiątkowej dla Karola i Henryka Czecz de Lindenwald • Konferencje z cyklu GROMADZKIE REPOZYTORIUM PAMIĘCI • Konkursy recytatorskie • Organizacja wystaw o charakterze historycznym • Utworzenie Centrum Pomocy Ukrainie • Wspieranie rodzin w Aleppo comiesięcznymi przelewami na Caritas Polska • Organizacja cyklu 27 Dni Bieżanowa • Współpraca z Samorządem Krakowa
więcej na fotografiachV KONFERENCJA Z CYKLU GROMADZKIE REPOZYTORIUM PAMIĘCI
Temat konferencji: SPOŁECZNE RZECZNICTWO ŁADU PRZESTRZENI
MIEJSCE, TERMIN
Platforma internetowa. Sobota, 26 listopada 2022 od godziny 11:00 do 14:00.
PRZESŁANIE KONFERENCJI
Aby cyfrowe możliwości Internetu wsparły dobrostan wspólnot konieczne są nowe formy samorządowego współdziałania szczególnie wobec publicznych wartości w przestrzeniach. Oto bowiem cyfrowe poszerzenie kultury otwiera liczne powiązania pomiędzy jakością krajobrazu a obrazami w cyfrowej sieci. Dlatego sądzimy że troską o ład przestrzeni warto zainteresować młodzież szczególnie aktywną w cyfrowych mediach.
CEL KONFERENCJI
Zainteresowanie liderów i opiekunów organizacji harcerskich możliwościami aktywizacji młodzieżowego rzecznictwa krajobrazu jako nowej kompetencji obywatelskiej. Na Konferencji zamierzamy poddać debacie konkretną formę społecznej aktywności, która mogłaby pomóc kultywowaniu miejsc pamięci jako publicznych wartości krajobrazu, wypracowaną w ramach Stowarzyszenia Genius Loci metodę Prezentowanie genius loci. W trakcie Konferencji przypomnimy o misji ruchu harcerskiego, próbując ją odczytać w kontekście współczesnych wyzwań kultywowania publicznych wartości.
WSPÓŁORGANIZATORZY
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich EDEN, Stowarzyszenie 10 Czerwca, Stowarzyszenie Genius Loci.
PRZEBIEG KONFERENCJI
Powitanie i otwarcie
Prezentacja przesłanek i celu Konferencji Stanisław Kumon. 1. Doświadczenia inicjatorów Konferencji w społecznym rzecznictwie publicznych wartości przestrzeni – Stanisław Kumon. 2. Krajobraz jako świat wartości – prof. Jeremi Królikowski. 3. Duch miejsca a uczucia i emocje w krajobrazie – Ewa Rykała. 4. Prezentowanie genius loci - jako metoda doskonalenia kompetencji społecznego rzecznictwa krajobrazu - Andrzej Madej. 5. Harcerstwo jako szkoła patriotyzmu i odpowiedzialnej wolności – Jacek Jakubiec.
PANEL DYSKUSYJNY
Jak cyfrowo poszerzona kultura może ułatwiać społeczne rzecznictwo publicznych wartości krajobrazu.
UCZESTNICTWO
Zdalne na platformie internetowej. Linki do zdalnego udziału w Konferencji zostaną przesłane osobom zgłaszającym mailowo chęć uczestnictwa.
Zainteresowanych udziałem prosimy o kontakt e-meilem SRK tj. srk9@diecezja-krakow.pl
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI Z UDZIAŁEM SRK
Jak co roku członkowie Stowarzyszenia wzięli liczny udział w osiedlowych uroczystościach Świeta Niepodległości. Był poczet sztandarowy, składanie wieńca pod Głazem Niepodległości i Pomnikiem Poległych Bieżanowian.
więcej na fotografiach

OGŁOSZENIE SRK:
Stowarzyszenie będzie bardzo wdzięczne za podarowanie używanej lodówki do Edenu dla jej mieszkańców . Dotychczas używana nie nadaje się już do naprawy. Kontakt w Edenie codziennie od 17.30 do 18.00 lub tel.699 720 931.OGŁOSZENIA SRK
Stowarzyszenie zatrudni osobę do przygotowania jasełek i grupy kolędniczej. Warunki pracy do uzgodnienia. Równocześnie zapraszamy dzieci i młodzież do zapisania się do grupy teatralnej, codziennie od 17.30 do 18.00 w Edenie.
- Zapraszamy też dzieci i młodzież do udziału w konkursie recytatorskim poezji patriotycznej, jak również do konkursu piosenki patriotycznej ( zalecane podkłady muzyczne w smartfonie ). Konkursy odbędą się 9 listopada o godz. 17.00 w Edenie.
Na uczestników czekają dyplomy i nagrody.
ZIMOWISKO 2023
Osoby zapisane na zimowisko do Poronina proszone są o wpłacenie zaliczki 500 zł na konto do 15 listopada.


JESIENNY WYJAZD FORMACYJNY SRK
Pierwszy weekend października spędziliśmy na tzw. Dniach Skupienia w loretańskim sanktuarium w Piotrkowicach, w diecezji kieleckiej.
Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach to znane miejsce kultu na ziemi świętokrzyskiej. W kaplicy loretańskiej, będącej repliką Santa Casa, znajduje się słynąca łaskami figura Matki Bożej pochodząca z początku XV wieku oraz mała figurka Marki Bożej wyorana z ziemi w XVII wieku. Liczne cuda i łaski spowodowały, że od blisko czterystu lat przybywają tutaj pielgrzymi, by prosić, dziękować i zawierzać się opiece Matki Bożej Loretańskiej.
Św. Jan Paweł II powiedział kiedyś, że „Loreto jest spokojną przystanią dla duszy”. Także nasze sanktuarium stało się przystanią dla tych, którzy przychodzą tu, aby w ciszy Domku Maryi doświadczyć szczególnych łask Matki Bożej, odczuć Jej bliskość i opiekę.
Ze względu na uroczystości początku miesiąca, nasz opiekun duchowy i asystent parafialny stowarzyszenia ksiądz Henryk, dotarł do nas dopiero w sobotę po południu, nadrabiając szybko opóźnienie. Tymczasem nasza grupa skorzystała z bliskości Solca-Zdroju, zażywając kąpieli zdrowotnej, solankowej i rekreacyjnej na dużym basenie. W drodze, z bólem serca patrzyliśmy na grzybiarzy obładowanych borowikami, ale czas nas gonił! Część formacyjną – Różaniec, Drogę Krzyżową, Koronkę do Miłosierdzia – odmawialiśmy częściowo w podróży, ale konferencji przypominającej historię modlitwy różańcowej oraz konferencję formacyjną i Msze św. – odbyły się już w pięknych wnętrzach sanktuarium. Sensacyjne wrażenie zrobiła na nas ponad 3-tysięczna rzesza członków Kół Różańcowych z diecezji kieleckiej: w sobotnie południe w promieniu 1 km każdej z 4 ulic parkowały dziesiątki autokarów i pojazdów prywatnych; spotkanie modlitewne zabezpieczały policja i druhowie z ochotniczych straży pożarnych chyba z całego powiatu; wokół sanktuarium rozstawiono stoiska z poczęstunkiem dla pielgrzymów i wolontariuszy, a Mszę św. celebrowało 110 kapłanów. Naszą największą atrakcją niedzielną było zwiedzanie stadniny koni arabskich w Michałowie, w powiecie pińczowskim. Widoki tabunów młodych arabów i wielkookich krówek rasy Jersey niezapomniane! Szczególnie jednak jesteśmy wdzięczni ojcom gospodarzom Piotrkowic za ich ciepłe przyjęcie i uczynność całego personelu Loreto.
E. Madej więcej na fotografiachCENTUM POMOCY UKRAINIE DALEJ DZIAŁA
Dzięki Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich i Parafii Narodzenia NMP w Bieżanowie możemy pomagać Matkom z Ukrainy i licznym dzieciom. Dary można dostarczać codziennie do KDK EDEN przed 18.00 Dziękujemy za żywność, kosmetyki i chemię gospodarczą. Prosimy o kontynuację darów
ZIMOWISKO 2023
Stowarzyszenie organizuje zimowisko w Poroninie w dniach 28.01-4.02 2023 r. Koszt 1550 zł. Zakwaterowanie w OW Limba. W programie codzienna jazda na nartach w Suchem, kulig i inne atrakcje. Wydajemy tylko zaświadczenia o pobycie i kosztach. Zapisy pod tel. 699 720 931 A. Lenda


KONKURS KOCHAM CIĘ POLSKO
Stowarzyszenie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w Konkursie recytatorskim poezji patriotycznej, który odbędzie się 9 listopada o godz. 17.00 w Edenie. Celem konkursu jest kształtowanie postaw umiłowania Ojczyzny. Laureaci wystąpią na uroczystościach z okazji 11 Listopada w naszej Parafii. Zgłoszenia u wychowawców lub tel. 699 720 931.


KOLONIA W KOŁOBRZEGU

Informacje związane z kolonią!
Została zmieniona godzina odjazdu pociągu do Kołobrzegu. Planowany odjazd jest o godz.11.30 , więc zbiórka na peronie jest o godz.10.45.Przypomina się Rodzicom o zapakowaniu legitymacji szkolnej ( podpisanej i podbitej )do bagażu podręcznego. Nie zabieramy zgrzewek z wodą mineralną. Poszukujemy wychowawcy na II turnus, można wziąć za darmo dziecko.
I turnus: wyjazd z Dworca Głównego 8 lipca godz.11.30, zbiórka na peronie 10.45 powrót 23 lipca o godz. 16.00
Załadunek bagaży pod Edenem 7 lipca między godz. 17.00- 18.00. Odbiór bagaży 23 lipca między godz.16.30 -17.30.
II turnus: wyjazd 24 lipca godz. 11.30, zbiórka na peronie 10.45 Powrót 8 sierpnia godz. 16.00.
Załadunek bagaży 22 lipca pod Edenem. Odbiór bagaży 8 sierpnia w godz. 16.30 - 17.30
WSPÓŁPRACA Z FUNDACJĄ DNA POLSKA
W Edenie do odebrania są paczki dla rodzin ukraińskich dostarczone wraz z żywnością przez fundację OPERATION BLESSING. To była inicjatywa warszawskiej fundacji DNA POLAND.
Pan Andrzej z fundacji spotkanie z rodzinami ukraińskim rozpoczął modlitwą - Dziękujemy ci Boże że jesteś dobry. Dziękujemy że swoją dobroć ukazujesz przez ludzi, którzy czynią dobro. Nie wszyscy uchodźcy byli na sobotnim spotkaniu,, więc sporo paczek zostało nierozdysponowanych. Jest ich więcej i jak myślę mogą z nich skorzystać także rodziny spoza parafii.
Fundacja DNA POLAND wywodzi się z Warszawy. Powstała dla wspierania i rozwijania chrześcijańskiego ruchu uczniowskiego, wspierania rozwoju kościołów i innych organizacji chrześcijańskich, dla rozwoju i integracji społeczności chrześcijańskich, finansowania szkoleń z zakresu wiedzy biblijnej oraz promocję kultury propagującej wartości chrześcijańskie.
W Edenie 22 czerwca planujemy wspólnie z fundacją zorganizować imprezę dla dzieci ukraińskich mieszkajacych w Biezanowie. Już dziś zapraszamy.
więcej na fotografiachŚWIĘTO OSIEDLA XXVII DNI BIEŻANOWA PRZESZŁY DO HISTORII

Po dwuletniej przerwie znowu byliśmy razem. Program był wypełniony, w występach i pokazach wzięło udział prawie 300 dzieci. Oglądaliśmy artystów polskich i chór ze Lwowa. Mogliśmy pomóc rodzinom ukraińskim kupując ich przysmaki. To dla organizatorów, w tym Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Eden duża satysfakcja. Pozyskane na imprezie środki umożliwią opieką Stowarzyszenia nad dziećmi, rodzinami, dalsze prowadzenie KDK EDEN. Nasze zadowolenie i radość burzy postawa CK PODGÓRZA, starająca się umniejszyć rolę SRK jako organizatora i Parafii Narodzenia NMP. Wypadek przy pracy, nie sadzimy! Jak może komuś przeszkadzać logotyp parafii z zanaczonym rokiem Jubileuszu 600 lecia? fotoreportaż
XXVII DNI BIEŻANOWA W SOBOTĘ

Sobotne obchody Dni zainicjowała Msza św w intencji małżeńskich Jubilatów. fotoreportaż
LAUREACI KONKURSU RECYTATORSKIEGO

Laureatami konkursu recytatorskiego "Miej nas w opiece Św Janie Pawle II zostali: Julita Rosiek i Wiktor Bajor. Gratulujemy!


CENTRUM POMOCOWE w EDENIE

Od 14 marca w EDENIE działa Centrum Pomocowe. Wśród mieszkańców dzieci z matkami. Działa też punkt informacyjny, czynny codziennie pod 17-18.
W Edenia są do zabrania artykuły żywnosciowe i środki czystości. Prosimy z tego korzystać.
Dziękujemy mieszkańcom Bieżanowa za dary i przelewy. W dalszym ciągu zachęcamy do przyjmowania uchodźców.
Nie wiemy jak pomóc matkom, które chcą iśc do pracy, a nie mają z kim zostawić, chocby na kilka godzin, swoich pociech. Żłobki i przedszkola są przepełnione. Liczymy, że bedą się wspierać nawzajem. W środę w tej sprawie spotkanie. Dla komunikacji ze stowarzyszeniem prosimy używać - e-meila srk9@diecezja-krakow.pl lub telefonu 699720931
SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Rada Parafialna i SRK, w Edenie uruchamia od 14 marca punkt informacyjny, czynny codziennie pod 17-18.
Będzie tam mozna zapisać mieszkańców Bieżanowa, którzy już przyjeli uchodźców, a będą potrzebowali pomocy. Mamy nadzieję, że pomoże to w koordynacji przyjmowania darów i ich wydawania. W Edenia są do zabrania artykuły żywnosciowe i środki czystości. Prosimy z tego korzystać.
Dziękujemy mieszkańcom Bieżanowa, którzy już okazali swoją ofiarność i w minionym tygodniu dostarczyli sporo artykułów.
Na konto Stowarzyszenia można przekazywać pieniądze z zaznaczeniem Dla uchodzców z Ukrainy
Dla komunikacji ze stowarzyszeniem prosimy używać - e-meila srk9@diecezja-krakow.pl lub telefonu 699720931
KONKURS

Zapraszamy dzieci i młodzież 31 marca o godz. 17:30 do KDK Eden, do udziału w konkursie recytatorskim "Miej nas w opiece Święty Janie Pawle II"
Celem konkursu jest uczczenie 17 rocznicy śmierci największego z rodu Polaków, która przypada 2 kwietnia. Laureaci zaprezentują swoje utwory na wieczornej Mszy świętej.
Konkurs jest w trzech kategoriach wiekowych: dzieci z klas 0-3, dzieci z klas 4-8, młodzież starsza.
Dla zwycięzców czekają nagrody i dyplomy a dla wszystkich uczestników upominki.
PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 1 Marca dekorujemy tradycyjnie Biezanowski Głaz Niepodległości . Upamiętniamy żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. To nasz wyraz hołdu za ich świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej.


KOLONIA W KOŁOBRZEGU

Stowarzyszenie organizuje kolonie w Kołobrzegu, dwa turnusy, koszt 1700 zł, dojazd i powrót Pendolino.
Zmiany w turnusach kolonijnych:
I turnus od 8 lipca (wyjazd z Krakowa godz.12.00) do 23 lipca (powrót do Krakowa godz.16.00 ),
II turnus od 24 lipca (wyjazd z Krakowa godz.12.00) do 8 sierpnia (powrót do Krakowa godz.16.00).
Osoby zapisane na pierwszy turnus proszone są o wpłacenie na konto zaliczki 500 zł do końca marca. Są tylko wolne miejsca na drugi turnus. Zapisy telefonicznie pod nr 699 720 931.
Program kolonii:-plażowanie, konkursy artystyczne i sportowe, wycieczki: latarnia morska wieża widokowa, rejs statkiem, Muzeum Oręża Polskiego, katedra, kino, park linowy, Zieleniewo – wioska Wikingów.
Nie wydajemy faktur i nie realizujemy bonów. Turnusy liczą po 115 osób . Mamy swoją pielęgniarkę i ratownika. Kierownikiem jest p. Marta Biernat, a wychowawcami są nauczyciele współpracujący z nami od lat. Zapraszamy
Informacje pod tel. Anna Lenda 699 720 931
POZDRAWIAMY Z ZIMOWISKA

fotoreportaż
DZIEKUJEMY ZA WSPÓŁPRACĘ W ROKU 2021

Drodzy Parafianie, Darczyńcy, Wolontariusze. W załączeniu krótkie sprawozdanie za rok 2021. Bądźcie z nami dalej. Prosimy o 1%, każda kwota jest ważna!
Zarząd SRKZIMOWISKO CORAZ BLIŻEJ

Informacje dla rodziców dzieci wyjeżdżających na zimowisko do Poronina w dn. 16.01-22.01.2022r Zimowisko rozpoczynamy Mszą św. o godz. 9.00. Samochody należy parkować pod Edenem i koło plebanii, gdyż o godz. 10.15 będzie postawiony duży autokar,uwaga- który musi wykręcić na parkingu przy kościele. Powrót z zimowiska 22.01. około godz.17.00 (kontakt.tel). Należy zabrać : kostium kąpielowy, czepek, klapki, kask i obowiązkowo dobry humor. Sześć wyjazdów na stok to około 300 zł, które należy zdeponować u wychowawcy (już na miejscu). Trzeba dostarczyć oryginały kart wyjazdowych (tych sfotografowanych).
Zarząd SRKANIOŁEK NA CHOINCE TEŻ PRZESZKADZAŁ. TO HISTORIA, ALE WARTA PRZYPOMNIENIA!

Próby ograniczenia praw katolików w naszej Ojczyźnie trwają, nasilają się. Są siły, które rozniecają nienawiść na tle religijnym. Obca jest dla nich historia Polski z tysiącletnim budowaniem chrześcijańskiej cywilizacji, dla której żyły i umierały pokolenia naszych przodków. Ocieramy się o to zjawisko także u nas, w Bieżanowie. Czy ktoś jeszcze pamięta historię z 2014 roku, gdy Stowarzyszenia zaangażowało się w protest rodziców wobec zakazu wystawiania jasełek, wszelkiej symboliki świątecznej, utrudnieniom w zapisie na katechezę 5 i 6 latków, nauki kolęd i pastorałek w przedszkolu, wszystko w naszym bieżanowskim przedszkolu Nr 135? Dyrekcja przedszkola po odbyciu jakichś tak szkoleń hipotetyczne przyjęła, że symbole religijne mogłyby urazić uczucia innych. Niestety, część grona pedagogicznego oraz rodziców w tej niegodziwości wspierało dyrekcję. Reszta nie miała odwagi, poza nielicznymi wyjątkami.
Doszło nawet do procesu, trwał prawie dwa lata. W końcu Sąd Okręgowy oddalił pozew w toczącym się procesie przeciwko prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Archidiecezji Krakowskiej KOŁO NR 9 Bieżanów Annie Leszczyńskiej Lenda, zaangażowanej w protest rodziców. Wyrok zapadł 31 maja 2016 r.
Cieszyliśmy się korzystnego rozstrzygnięcia. SRK dziękowało kilkunastu świadkom tj wychowawcom, rodzicom, publiczności, dokumentalistom i wspaniałym obrońcom, mecenasom Pawłowi Lewińskiemu i Piotrowi Madejowi.
Warto te sprawy przypominać, zło nie śpi, ciągle krąży wokół nas, niegodziwości jest wiele i czeka nas wytężona praca w obronie godności i wolności religijnej.
Dokumentacja filmowa i audio całego procesu jest na YOUTUBE
https://www.youtube.com/watch?v=hn4Xv_hNrq8
Dla porządku i przypomnienie kilku zasad:
Czy szkoła, placówka może zabronić w szkole uczenia i śpiewania kolęd oraz przygotowania i wystawiania jasełek poza lekcjami religii? Nie, w oparciu o istniejące przepisy prawne Dyrektor szkoły nie może zabronić w szkole uczenia i śpiewania kolęd oraz przygotowania i wystawiania jasełek poza lekcjami religii! Można to realizować w każdej grupie, także u przedszkolaków, także 3-4 latków, gdzie zajęć z religii nie ma. Przypominamy, zarówno rodzicom jak i pracownikom placówek, że obowiązuje nas wszystkich Konstytucja
Art. 25 ust. 2 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. (Dz.U. Nr 78, poz. 483) mówi wyraźnie: Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.
USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Preambuła:
Nauczanie i wychowanie - respektując chrześcijański system wartości - za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki. Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata.
Zapisy na lekcje religii. Obowiązuje w tym zakresie ustawa.
§ 2. 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. (Dz.U. z 1992 r. Nr 36, poz. 155 z pózn. zm.). Problemem dyrekcji jest taki sprawny sposób przyjęcia oświadczeń od rodziców ( można nawet ustnie), aby potem skutecznie zorganizować zajęcia, za które i tak płaci Samorząd.
W szkole i w przedszkolu rodzice w salach mogą powiesić krzyże. Nikt nie ma prawa ich limitować, oceniać wielkości. Jest to decyzja Rodziców. Każde ograniczenie wieszania tych symboli wiary jest bezprawne. Obowiązuje w tym zakresie prawo. § 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.
(Dz.U. z 1992 r. Nr 36, poz. 155 z pózn. zm.) W pomieszczeniach szkolnych może być umieszczony krzyż. W szkole można także odmawiać modlitwę przed i po zajęciach. Odmawianie modlitwy w szkole powinno być wyrazem wspólnego dążenia uczniów oraz taktu i delikatności ze strony nauczycieli i wychowawców.
Zarząd SRKWESOŁYCH ŚWIAT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU

Radosnych, pełnych nadziei, miłości i wiary Świąt Bożego Narodzenia. Niech pokój i miłość Dzieciątka Jezus zamieszkają w Waszych sercach i domach.
Zarząd SRKŚWIĘTY MIKOŁAJ ZAWITAŁ DO EDENU

Dziękujemy św Mikołaju. Dziękujemy św Mikołaju. Do Edenu na spotkanie ze Świętym Mikołajem zostało zaproszonych 50 dzieci z rodzin wielodzietnych – „Bóg zapłać” Przed wigilją po paczki zapraszamy niezamoźnych seniorów naszej parafii.ŚWIĘTO 11 LISTOPADA Z UDZIAŁEM SRK SRK

Bieżanowianie , jak już od wielu lat pięknie uczcili Narodowy Dzień Niepodległości. Poprzedził go Konkurs Recytatorski"Kocham Cię Polsko" poezji patriotycznej w Katolickim Domu Kultury Eden.Zwycięzcami zostały Magdalena Gregorian i Lena Florkowska. W jury zasiadały nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 124 i asystent SRK ks. Henryk Jurczasiak, Wzruszające były recytacje małych dzieci. W kościele parafialnym pw NNMP Mszę św. odprawił Ks. Proboszcz Bogdan Markiewicz. W kazaniu nawiązał do słów , że wolność jest zadana i trzeba o nią walczyć, zwłaszcza, że znów zagraża jej targowica w innych postaciach. Obecne były sztandary SRK, Bieżanowianki i SPACH. Potem część parafian przeszła pod Kamień 100-lecia Niepodległości, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnie wyruszono pod Pomnik poległych Bieżanowian .W drodze odmawiano Różaniec św. za Polaków , którzy oddali życie za Ojczyzne. Pod tym pomnikiem odśpiewano hymn, odbył się apel poległych złożono kwiaty i znicze oraz wysłuchano recytacji wiersza w wykonaniu Magdaleny G. Przy pięknej pogodzie wracaliśmy do domów czując satysfakcję z dobrze spełnionego obowiązku wobec ukochanej Ojczyzny. A. Lenda fotoreportażKOCHAM CIĘ POLSKO

O Polsce pięknie mówić można również rymem. Okazją do zapoznania się z rodzimą poezją – ukazującą często w metaforyczny sposób naszą ojczyznę – stał się konkurs recytatorski poezji patriotycznej „Kocham Cię Polsko”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickch EDEN w celu upamiętnienia 11 listopada – Narodowego Święta Niepodległości. Celem konkursu było popularyzowanie literatury o tematyce patriotycznej, kształtowanie poczucia wspólnoty narodowej, a także rozbudzanie inwencji twórczej wśród uczniów. Komisja Konkursowa w składzie: Marta Biernat, Katarzyna Kerep i ks. Henryk Jurczasiak przyznała następujące nagrody: I miejsce – Nikodem Kołodziej – lat 5 I miejsce – Magdalelena Grigirian – klasa III A I miejsce – Lena Florkowska – klasa IV A II miejsce –Zofia Kamińska – lat 5 II miejsce – Kinga Jopek – klasa I A II miejsce – Anna Krzyworzeka – klasa I A III miejsce – Martyna Morajko – klasa III A III miejsce – Tymon Kiełbasa – klasa I A Gratulujemy! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i udział w konkursie
opracowanie Marta Biernat
fotoreportaż


KS PRAŁAT ANTONI SOŁTYSIK WE WSPOMNIENIACH
W Edenie można nabyć książkę o ks prałacie Antonim Sołtysiku, naszym proboszczu w latach 1975-81. To wspomnienie o kapłanie, któremu najpierw kardynał Karol Wojtyła, a potem Ojciec św JP II powierzył zbudowanie na nowo duszpasterstwa młodzieży. Książka o tytule "Po co wskrzeszać trupa" to nietuzinkowy zbiór zabawnych anegdot, solidna dawka nieznanej historii Kościoła z czasów komunizmu i osobista opowieść o zażyłej relacji księdza Antoniego Sołtysika z papieżem Janem Pawłem II. Nigdy dotąd niepublikowane wypowiedzi księdza prałata, wydają się jeszcze bardziej aktualne. Są inspirującą wskazówką dla wszystkich, którzy szukają swojego miejsca w Kościele. Książka została objęta patronatem honorowym przez Konferencji Episkopatu Polski, Przewodniczącego KEP- abp Stanisław Gądecki oraz metropolitę krakowskiego - abp Marka Jędraszewskiego,WYNIK Darowizny 1%
Tylko 22 osoby ofiarowały nam 1% ze swoich podatków. Pozyskana kwota to 832 zł. Cóż - to niewiele! Niemniej dziekujemy ofiarodawcom.

OGLOSZENIE O KONKURSIE


OGLOSZENIE O ZIMOWISKU 2022
Zimowisko z nartami w Poroninie w dniach 16.01-22-01. 2022 r. Koszt 1200 zł , OW. Limba Program: -nauka i doskonalenie jazdy na nartach , -zabawy integracyjne, -zimowiskowa olimpiada sportowa, -wyjazd do Szaflar, na ciepłe źródła
Zapisy telefonicznie: 699 720 931 i wpłata zaliczki 200 zł na konto SRK 18 1020 2892 0000 5802 0418 7035 Zaliczkę na zimowisko należy wpłacić do 10 listopada, a całą kwotę do końca grudnia. -Karty wyjazdowe należy pobrać ze strony i uzupełnione wrzucić do skrzynki Edenu też do końca grudnia.
Anna Leszczyńska- Lenda
OGLOSZENIE O KONKURSIE


FOTORELACJA Z KOLONII W SOPOCIE

Na dwóch turnusach kolonii, było ponad 160 dzieci. Wielu rodziców docenia wkład Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w pomoc rodzinom.
W sumie w wyjazdach wakacyjnych i feryjnych przez lata wzięło dotychczas udział prawie 4 tys dzieci. Czy miałyby szansę gdziekolwiek wyjechać, gdyby nie parafialne stowarzyszenie? Wiele rodzin otrzymało dodatkiowo pomoc finansową. Tak więc rodzice pamiętajcie o SRK przy darowiźnie 1 % podatku w 2022 roku fotoreportażWAZNE INFORMACJE O KOLONII DO SOPOTU

Dokładne godziny wyjazdu będą znane 23 czerwca i przekazane w niedzielnych ogłoszeniach parafialnych
– Godziny załadunku bagaży:
I turnus -30 czerwca w godz. 14.00-16.00 przy KDK Eden,
II turnus-12 lipca w godz. 16.00 -18.00
– Odbiór bagaży po powrocie:
I turnus- 14 lipca w godz. 6.30- 8.30 przy KDK Eden
II turnus -29 lipca w godz.6.30-8.30
– Prosimy uregulować wpłaty do 23 czerwca, na konto.
– Kieszonkowe dla dzieci prosimy zapakować do głównego bagażu. Nie będą one przyjmowane na dworcu. Po przyjeździe na miejsce będą zdeponowane u wychowawcy grupy.
– Należy zaopatrzyć dzieci w maseczki, około 20 sztuk. – Lekarstw opisane z dawkowaniem włożyć do bagażu głównego. – Prosimy nie zapomnieć o podbitych legitymacjach szkolnych w bagażu podręcznym.
Informacje pod tel. Anna Lenda 699 720 931

INFORMACJE DLA RODZICÓW DZIECI WYJEŻDŻAJĄCYCH NA KOLONIĘ

- Karty kolonijne należy oddać do końca maja-wrzucić do skrzynki na listy KDK Eden ul. Ks. J Popiełuszki 35
-Zebranie z rodzicami 18 czerwca o godz. 18.00 w KDK Eden.
- Można na maila przesłać grupy koleżeńskie- wskazówka do podziału na grupy. - Do pobrania karty i program kolonii.

Informacje pod tel. Anna Lenda 699 720 931

POTRAFIĄ DAĆ WIĘCEJ

To tytuł tygodnika katolickiegop Niedzial. Pani Maria Fortuna-Sudor, redktor naczelny Wydania Małopolskiego Niedzieli napisąła obszerną relację z konferencji. Ciekawe spostrzezenia, wielecytatów z obrad. Polecamy!
Więcej informacji w Małopolskim wydaniu NIEDZIELI
https://krakow.niedziela.pl/artykul/62093/Konferencja-%E2%80%9EBezbronne-Dziedzictwo%E2%80%9D.


UDANA IV KONFERENCJA "BEZBRONNE DZIEDZICTWO"

Po raz IV Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z Bieżanowa oraz Stowarzyszenie 10. Czerwca zorganizowało konferencje z cyklu „GROMADZKIE REPOZYTORIUM PAMIĘCI” tym razem poświęcone domowym pedagogom. Z powodu pandemii łączność uczestników ONELINE. Wydarzenia ostatnich miesięcy skłoniły nas do skupienia się na dobrej pamięci dzieła św. Jana Pawła II. Stąd tytuł Konferencji „BEZBRONNE DZIEDZICTWO” i pytanie jak chronić to narodowe dobro. Czy zasada „Zło, dobrem zwyciężaj” wystarczy? Inni mają nieograniczone fundusze na najtęższe umysły, media, doskonalone od stuleci metody walki z wiarą, przemoc psychiczną i fizyczną? A MY, czym dysponujemy? Czy w rodzinach potrafimy przekazać prawdziwą wiedzę ludziom młodym? Co zrobić, aby ich nie stracić dla Pana Boga? Tematyka referatów podejmowała próbę odpowiedzi na te pytania.
Więcej informacji w Małopolskim wydaniu NIEDZIELI
https://krakow.niedziela.pl/artykul/62093/Konferencja-%E2%80%9EBezbronne-Dziedzictwo%E2%80%9D. fotoreportaż z konferencjiKonferencja"BEZBRONNE DZIEDZICTWO"

Pod Patronatem tygodnika Niedziela, organizujemy w sobotę 28 listopada IV Konferencję z cyklu "Gromadzkie Repozytorium Pamięci". Z powodu pandemii, konferencja ma charakter wydarzenia internetowego z łącznością ONE LINE.
Rejestracja do 27 listopada e-mail: 4konferencja@ars-medica.pl
Tytuł konferencji "Bezbronne dziedzictwo" ma związek z potrzebą Domowej Edukacji Historycznej służącej obronie prawdy, wartości i roli Prymasa Stefana Wyszyńskiego i Papieża Jana Pawła II jako przewodników narodu w drodze do Trzeciej Niepodległości.
Aby cyfrowe zasoby Internetu stawały się składnikami bogactwa narodowego, nie wystarcza geniusz ich twórców czy kapitał organizatorów. Konieczna jest jeszcze społeczna praktyka wykorzystywania ich dla solidarnego rozwoju wiedzy. Dlatego jako główny cel wprowadzania do cyfrowej domeny publicznej wspomnień czy innych informacji, od pierwszej Bieżanowskiej Konferencji stawiamy ich praktyczne wykorzystywanie dla samokształcenia, a konkretniej dla samokształcenia w rodzinie.
Tymczasem obecnie, dzięki wykorzystaniu gigantycznych przewag intelektualnych, kapitałowych i politycznych, kilku koncernom informatycznym udało się tak ułożyć architekturę cyfrowego rynku, że ich darmowo dostarczane usługi mogą być wykorzystywane przeciwko wolnościom obywatelskim. Korzystając z opartego na zarządzaniu indywidualnymi bazami danych mechanizmu „pasożytniczego wprowadzania innowacji”, globalne centra unifikacji stylu życia, podejmują się sterowania emocjami społecznymi przeciw uznanym wartościom narodowym.
Coraz wyraźniej widać, że ochrona zasobów Polskiego dziedzictwa narodowego, wymaga pilnego wprowadzenia systemu społecznej autoryzacji i ochrony cyfrowych danych. Wprowadzenie takiego systemu, pozwoli na rzetelne wsparcie rozwoju zasobów i metod uczestnictwa rodziców i dziadków w domowej edukacji historycznej. Co zamierzamy wykorzystać dla utrwalania wiedzy o przewodniczej roli hierarchów Kościoła Katolickiego w drodze Polaków do Trzeciej Niepodległości.
CEL KONFERENCJI
Publiczne przedstawienie koncepcji organizacji konkursu na konspekty zajęć Domowej Edukacji Historycznej, skierowanego do osób uczestniczących w polskiej drodze do Trzeciej Niepodległości, rekomendowanego przez SRK EDEN dla Instytutu Pamięci Narodowej na kolejną rocznicę I-szej Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. W tym przegląd możliwości pozyskiwania i gromadzenia cyfrowych danych służących samokształceniu w rodzinie. Program i zasady rejestracjiiSTOWARZYSZENIE UDEKOROWAŁO MIEJSCA HISTORYCZNE I PAMIĄTKOWE

Pozyskaliśmy z ARRiMR 80 doniczkowych chryzantem. Dziekujemy wszystkim osobom, które pomogły w udekorowaniu chryzantemami Pomnika Poległych Bieżanowian, Kamienia Pamięci, kapliczek bieżanowskich, pamiątkowych tablic i grobów legionistów na naszym cmentarzu. Bóg zapłać. więcej na fotografiachPRYMAS TYSIĄCLECIA, KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKIZOBACZ PRELEKCJĘ


PRYMAS TYSIĄCLECIA, KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI

Gigant, który mówił o sobie, że jest pyłkiem w historii. Uroczystość poświęcenia dwóch obrazów św JP II i Sługi Bozego Stefana Wyszyńśkiego do KDK EDEN miało miejsce 7. października, Po poświęceniu, którego dokonał ks Proboszcz Bogdan Markiewicz byliśmy świadkami ciekawej prelekcjii prof Marii Madejowej, członkini naszego Koła SRK. Niedługo do oglądnięcia na You Tube!
więcej na fotografiachW EDENIE NOWI WSPANIALI GOŚCIE!

W środę 7 października na naszej Mszy sw poświęcimy dwa olejne obrazy. Zawisną w Edenie.
Jan Paweł II i kard Stefan Wyszyński to przecież nasze autorytety i przewodnicy. Malowała Jolanta Strzelczyk.

W OGRANICZONYM ZAKRESIE KDK EDEN DZIAŁA

W Edenie codziennie od 17 -18 wypożyczamy kasety z filmami o treści religijnej

W CZASIE PANDEMII

Wporozumieniu z ks Proboszczem zrezygnowaliśmy z koncertu Magdy Steczkowskiej.Specjalnie opracowany recital poświęcony był Janowi Pawłowi II w 100. lecie urodzin.
Koncert nawiązujący do XXVII DNI BIEŻANOWA miał odbyć się w odpust 13 września w kościele.

COVID19 a SRK

Pandemia spowodowała rezygnację z kolonii w Spoocie oraz sierpniowego Lata w Mieście.
We wrześniu zwracamy pieniądze, na konto lub osobiście w Edenie.

POKÓJ TOBIE POLSKO, OJCZYZNO MOJA

Tradycyjna procesja Bożego Ciała pomimo pandemii COVID19 z udziałem wielu mieszkańców osiedla. Nie zabrakło członków SRK ze sztandarem. Czy nasza modlitwa o pokój dla Polski będzie skuteczna?. Wybory prezydenta Polski za kilkanascie dni. Co przyniosą, czy zachowamy tradycyjne wartości, czy przyniosą rewolucję kulturalną i światopoglądową?
więcej na fotografiachTYGODNIK KATOLICKI NIEDZIELA W OPRESJI
Szczęść Boże, w związku z trudną sytuacją, jakiej aktualnie doświadczają media katolickie, w tym także Tygodnik Katolicki Niedziela, prosimy o wykup wersji elektronicznej. Polecamy link:
e.niedziela.pl

ZOBACZ FILM

XXXV ROCZNICA PROTESTU GŁODOWEGO

Bieżanów był symbolem protestu
W holu Pałacu Wielopolskich, w siedzibie Urzędu Miasta Krakowa, otwarto w poniedziałek, 17 lutego, w samo południe wystawę "Protest głodowy - Bieżanów 1985", przypominającą słynną głodówkę protestacyjną sprzed 35 lat.
Ekspozycja ukazuje największy w historii protest głodowy, który miał miejsce w parafii Narodzenia NMP w Krakowie-Bieżanowie w 1985 r. Trwał 194 dni. Wzięło w nim udział 387 osób z 76 miejscowości. Głodowano przeciwko represjom stanu wojennego, prześladowaniu Kościoła i społeczeństwa. Na 26 planszach przedstawiono fotografie, dokumenty, znaczki poczty podziemnej związane z protestem głodowym zorganizowanym przez działaczy Konfederacji Polski Niepodległej i podziemnej "Solidarności". Przypomniano także postać ks. Adolfa Chojnackiego (1932-2001), który przyjął głodujących pod parafialny dach i wspierał ich przez cały czas trwania protestu, mimo nacisków komunistycznej bezpieki. Jak podkreślał Stanisław Kumon, wystawa powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Jest przypomnieniem oporu społecznego, który towarzyszył zmaganiom narodu o odzyskanie tożsamości. Bieżanów w 1985 r. podczas głodówki był symbolem protestu, wyspą wolności skupiająca setki osób, ważną opozycją wspierającą. Prawie 400 głodującym w czasie półrocznego protestu towarzyszyła żarliwa modlitwa. To dzięki takim ludziom mamy dziś wolną Polskę.
Obok osób pamiętających wydarzenia sprzed 35 laty, w tym uczestników protestu głodowego, na otwarcie wystawy przyszli uczniowie z 43 LO w Krakowie. Ich obecność bardzo podkreślano i apelowano do licealistów, aby zapamiętali historię, którą poznali, zwiedzając wystawę.
Tekst tygodnik Niedziela - Maria Fortuna-Sudor
Foto Józef Wieczorek
więcej na fotografiach
Z INICJATYWY SRK NA FRONTONIE CENTRUM KULTURY PODGÓRZA DWÓR CZECZÓW ZAWISŁA TABLICA

W roku 1944 z rąk niemieckiego okupanta poległo dwóch żołnierzy Armii Krajowej, Henryk i Karol Czeczowie. W osiedlu jest ulica obu bohaterów. Odsłonięcie tablicy w 75 rocznicę śmierci bohaterów było naszym obowiązkiem. Dziękujemy za cegiełki i pomoc IPN, dziękujemy za zgodę gospodarza miejsca - Centrum Kultury Podgórza. Cieszymy sie z obecności szkół dzielnicy. Bolejemy na nieobecnością na podniosłej uroczystości osłonięcia pamiątki po dwóch żołnierzach AK, korzystajacej z sal domu kultury Szkoły Podstawowej Nr 124, sąsiada zza płotu. Znieczulica? więcej na fotografiach

III KONFERENCJA Z CYKLU GROMADZKIE REPOZYTORIUM PAMIĘCI
-PASMA ŻYWEJ PAMIĘCi

ZOBACZ FILM

III KONFERENCJA Z CYKLU GROMADZKIE REPOZYTORIUM PAMIĘCI

14 lutego, Dwór Czeczów, 11.00 "Pasma żywej Pamięci"
FERIE W PORONINIE 2020

A więc wyjechalismy. Witajcie ferie, witaj przygodo! więcej na fotografiach
SRK I RODZINY Z BIEŻANOWA DLA ALEPPO

To już ponad dwa lata jak pomagamy rodzinom w Aleppo. Komu pomagamy?
Serpouhi jest osobą starszą samotnie mieszkającą w Aleppo. Nie wyobraża sobie opuścić swojego kraju, w którym mieszkała przez całe życie. Ze względu na niestabilną sytuację, każdego miesiąca stoi przed ogromnym wyzwaniem znalezienia środków na opłatę najmu, rachunków, zakup żywności, odzieży, opłatę za ogrzewanie okazjonalnie od dalszej rodziny. Otrzymaną pomoc przeznaczy na zakup żywności, leków, opłatę rachunków.
Joseph i jego żona Jeanette mieszkają w Aleppo. Należą do parafii syriacko - prawosławnej. To starsze małżeństwo. Mają 5 córek, w tym 3 dorosłe. Nie wyszły jednak jeszcze za mąż. Starają się podejmować pracę, jednak nie jest to praca stała. Ich zarobki nie starczają na utrzymanie 7-osobowej rodziny. Pomoc zasili ich budżet domowy i będzie dla nich znakiem nadziei, solidarności.
Osoby chcące wspomagać te rodziny prosimy oi przelew na konto SRK (w nagłówku) z zaznaczeniem - dla rodziny z Aleppo

FERIE W PORONINIE 2020

Są jeszcze wolne miejsca na zimowisko w Bajkowej Krainie - Poronin 2020. Termin 25 stycznia do 1 lutego, ośrodek wczasowy Limba!
Jak co roku, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z Bieżanowa organizuje obóz narciarski w Poroninie. Jak było rok temu, prosimy zapoznac się z relacją. Chętnych prosimy o kontakt z EDENEM od 16-18. Był to wyjazd pełen niespodzianek. Przywitała nas nadzwyczajna pogoda, puszysty śnieg i lekki mróz. Wymarzona dla narciarzy. Następnie piękny ośrodek Limba. Stamtąd mieliśmy widok na Tatry, Giewont był jak na dłoni. Codziennie rano przyjeżdzał po nas autokar, którym dojeżdżaliśmy do wyciągu. Tam każdy wybierał: narty, sanki i snowboardy. Niektórzy stawiali pierwsze kroki z instruktorem, ale świetnie sobie radzili. Po obiedzie, dla relaksu chodziliśmy na basen w ośrodku, gdzie można było wygrzać się w jacuzzi. Nad naszym bezpieczeństwem czuwały panie opiekunki i ratownicy. A wieczoramy ciąg dalszy atrakcji. Rozgrywaliśmy liczne konkursy i zdobywaliśmy nagrody w różnych kategoriach. Rywalizacja była zacięta, stawały w szranki, nawet najmłodsze, niespełna dwuletnie dziewczynki w konkursie fryzur, jazdy na sankach czy plastycznych. Na pogodnych wieczorkach tańczyliśmy zumbę i inne ciekawe tańce, nie piszemy jakie, żeby zachęcić Was do wyjazdów z nami. Było też wiele niespodzianek. Jedną z nich był spacer do kościoła w Stasikówce 40 minut pieszo przez wieś. Ale warto było, bo okolica miała niezwykły, bajkowy urok. W piątek z żalem zaczęliśmy się żegnać z okolicą. Pojechaliśmy do Szaflar na ciepłe źródła. 4 godziny niezwykłego relaksu w różnych basenach, częściowo pod gołym niebem w śnieżnym otoczeniu, to była prawdziwa frajda i zasłużony relaks. W sobotę już musieliśmy się pakować. W miłym towarzystwie i przy atrakcyjnych zajęciach czas szybko minął. W drodze powrotnej wspominaliśmy piękny pensjonat, wspaniałe jedzenie do wyboru, do koloru. Każdy jadł, co lubił środko - kwaśno - słono. Było bezpiecznie, wesoło i pracowicie. Nauczyliśmy się jeździć na nartach i snowboardzie i już wiemy, że to nie takie trudne. Wysiłek się opłacił. więcej na fotografiach


ŻYCZENIUE ŚWIĄTECZNE I NOWOROCZNE

Stowarzyszenie otrzymało wiele życzeń. Wśród korespondenji kartka swiąteczna od Marszałka Sejmu Ryszrda Terleckiego. Pozdrawiamy Pana Posła! Wesołych Świat Bożego Narodzenia i Dosiego Roku 2020.

Nasza WYSTAWA O PROTEŚCIE GŁODOWYM W SANKTIUARIUM NAJŚWIETSZEJ RODZINY W NOWYM BIEŻANOWIE

Pamieć o Proteście Głodowym w Starym Biezanowie chcemy upowszechniać. To już trzecia odsłona wystawy. Warta obejrzenia i promocji. To najwieksza głodówka w historii. Wkład w odzyskanie suwerennosci Poslki bezcenny! więcej na fotografiach

PO KILKU LATACH MAMY NAUKOWĄ KSIĄŻKĘ O PROTESCIE GŁODOWYM

Po spotkaniu w IPN ( promocja książki - cykl Przystanek Historia), wyszliśmy z mieszanymi uczuciami. To bardzo powazne opracowanie naukowe, brakło jednak w książce fotografii. Były tez inne mankamenty, może nieścisłości. One budziły żywą reakcję pobecnych uczestników głodówki. Pozostaje pewien niedosyt...
Głodówka odbyła się w naszj parafii Narodzenie NMP w 1985 r. Trwała przez 194 dni. Wzięło w niej udział 387 osób z 76 miejscowości. Była ona protestem przeciwko represjom stanu wojennego wobec Kościoła i społeczeństwa.
Zainteresowanych dokumentacją fotograficzną i wspomnieniami uczestników "Protestu Głodowego" zachęcam do pobrania gazety parafialnej ze strony srk9.diecezja-krakow.pl
Nasza wystawa o Proteście obecnie jest w Parafii św Rodziny w Nowym Biezanowie. To już druga odsłona. W lutym ( 12 lutego o 10.tej ), w środę sesyjną Rady Miasta Krakowa, otwieramy wystawę w holu urzędu miasta, akurat na 35 lecie. Jej pierwsza odsłona miała miejsce w sierpniu 2019 roku w IPN przy Dunajewskiego. Zapraszamy wszystkich chętnych ponownie!
Przy okazji uwaga: wydarzenia z 1985 roku oraz postawa ks kanonika Adolfa Chojnackiego jest naszym bieżanowskim i ogólnopolskim dobrem. Bohaterom, uczestnikom Protestu Głodowego jesteśmy winni pamięć i wdzięczność. Utrwalanie i popularyzowanie tych kart historii jest naszym wspólnym obowiązkiem. Dlatego SRK podejmuje coraz to nowe działania w tym zakresie, licząć że inne organizacje także podejmą to zadanie, a dzieci w szkołach będą tę historię mieć w programie zajęć. Prosimy dyrekcję SP 111 i 124 oraz nauczucieli o uwzględnienie w programach historii Wzgórza Kaim, historii Pomnika z Orłem, Protestu głodowego 1985 r., Historii Skrytki Biezanowskiej, udziale Biezanowian w odzyskiwaniu Niepodległości. Naprawdę jest o czym rozmawiać, tak w ramach edukacji szkolnej jak i rodzinnej. więcej na fotografiach

Z MARSZAŁKIEM TOMASZEM URYNOWICZEM O PROBLEMACH ZALEWANEGO BIEŻANOWA

Z inicjatywy p.poseł Małgorzaty Wassermann doszło 4 listopada 2019 r. do ważnego spotkania w SP 124. Z mieszkańcami spotkał się Marszałek Tomasz Urynowicz, dyr RZGW Wody Polskie Radosław Radoń, przedstawiciele AECOM ( projektant 4 dodatkowych zbiorników ) oraz Wydział Kryzysowy UMK. W ostatniej chwili poproszony zostałem o prowadzenie... Najważniejszą przepytywaną osobą był p dyr Radoń z państwowego RZGW Wody Polskie, które od roku odpowiadają za Serafę. Wcześniej za rzekę i jej wybryki odpowiadał Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych - jednostka podległa samorządowi województwa czyli kolejnym Marszałkom. W ubiegłych latach doszło do opóźnień w budowie 4 dodatkowych zbiorników, oraz braku określenia stref zagrożenia powodzią na mapie Krakowa. Brak tego papieru ( jak twierdzą urzędnicy z Krakowa ) uniemożliwia po dziś dzień Prezydentowi ograniczenie budownictwa na południu miasta. Przypuszczamy, że Prezydent za bardzo nie nalegał na określenie tych stref. Skutkuje to więc ciągłym przyrostem wody opadowej i przepełnianie rzeki w okolicy ul. Korepty z kolektora osiedlowego. Nie ma gwarancji, że budowa 4 dodatkowych zbiorników ( finał budowy 2022 r. ) definitywnie oddali ryzyko powodzi. Pojawił się pomysł budowy jeszcze jednego zbiornika przy ulicy Korepty, na podmokłym terenie przed torami. Miałby on powstrzymać własnie nadmiar wody opadowej z osiedla. Jaki będzie finał - zobaczymy. Na spotkaniu byli radni - Małgorzata Kot i z dzielnicy XII Zbigniew Kożuch, Jacek Małek, Marek Węgrzyn i Elżbieta Matykiewicz. Walczcie!!! więcej na fotografiach

SPOOŁECZNOŚĆ BIEŻANOWA FUNDUJE TABLICĘ

Zwracamy się z prośbą o współfinansowanie społecznej inicjatywy umieszczenia tablicy pamiątkowej na budynku Centrum Kultury Podgórza Dwór Czeczów w Bieżanowie. Tablica będzie poświęcona poległym kuzynom, w 75 rocznicę ich śmierci, Henrykowi i Karolowi Czecz de Lindenwald. W załączeniu zaakceptowana przez IPN treść inskrypcji. Tablicę wykonamy z materiały nierdzewnego, trawionego, koloru srebrnego z wmontowanym brązowym odlewem orła Wojska Polskiego, wzór 1939. Tablica ma być ufundowana przez społeczeństwo Bieżanowa, stąd prośba o wsparcie. Do Państwa dyspozycji jest konto SRK z zaznaczeniem : cegiełka na tablicę H i K Czecz lub KDK EDEN w godzinach od 16-18 więcej na fotografiachŚWIĘTY MIKOŁAJ W EDENIE

Zarząd SRK dziękuje darczyńscom. W spotkaniu ze Świętym wzięły udział dzieci z rodzin wielodzietnych, ubogich rodzin i sympatyzujących z nami. Ta tradycja ma już kilkanacie lat. więcej na fotografiach

II Konferencja GROMADZKIE REPOZYTORIUM PAMIECI

W sobotę 23 listopada w Bieżanowie miała miejsce konferencja z cyklu Gromadzkie Repozytorium Pamięci. Temat wiodący : Instytucjonalne wsparcie edukacji między pokoleniowej. Oprócz referatów do spotkania dużo wnieśli paneliści: Józefa Grodecka – dyr DPS Ludwika i Anny Helclów w Krakowie, dr Anna Okońska-Walkowicz - pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. senioralnych, Antoni Wiatr - Rada Krakowskich Seniorów oraz Magdalena Klimczyk z Urzędu Marszałkowskiego. Wkrótce opublikujemy materiały pokonferencyjne. Dla mnie osobiście objawieniem jest hasło : "Aktywizacja społeczeństwa do pracy dobroczynnej". Tu wymagana jest zmiana pokoleniowa w postawach. Z czym pójdziemy do wieczności? .... skoro raz w roku damy 10 zł na Caritas? ? Czy oczekiwanie także od ludzi starszych zaangażowana w dobroczynność nie jest lekarstwem na ich samotność, na poczucie wartości, podtrzymywanie zaradności życiowej ? Tymczasem w lokalnych gromadach organizacyjne nikt się tym nie zajmuje. Jak trzeba pomocy dla chorej matki, przyjeżdża do nas na kilka godzin pani z PCK mieszkająca w Nowej Hucie....
Wiele ciekawych wątków w tym "Tablicę uzgodnień partnerstwa programów solidarności międzypokoleniowej" przedstawia materiał Andrzeja Madeja, współtwórcy Konferencji. http://si.neon24.pl/post/151737,zaufanie-wokol-wartosci…
Tekst i zdjęcia: Stanisław Kumon więcej na fotografiachW KWIETNIU JEDZIEMY DO FATIMY

PORTUGALIA – pielgrzymka 16.04-20.04.2020 r.
To będzie niezapomniane przeżycie, kiedy będziemy modlić się i medytować w jednym z miejsc objawień Matki Bożej. Matka Boża objawiła się trojgu pasterzom; Łucja (10 lat), Hiacynta (7 lat) i Franciszek (9 lat). Objawienia te następowały co miesiąc od maja do października 1917 r. Nasz refleksyjny dzień rozpoczniemy od wizyty w Małej Kaplicy Objawień. Ta prosta, ale nowoczesna kaplica jest miejscem, w którym Dziewica Maryja po raz pierwszy pojawiła się 13 maja 1917 r. Następnie nawiedzimy oszałamiający neoklasyczny kościół, Bazylikę Matki Bożej Różańcowej. Ta Święta przestrzeń zawiera groby św. Franciszka, św. Hiacynty i siostry Łucji. Zobaczymy pomnik upamiętniający Najświętsze Serce Jezusa. W Bazylice znajduje się także piętnaście ołtarzy poświęconych piętnastu tajemnicom Różańca. Odwiedzimy muzeum z wystawą: Fatima: Światło i pokój. Po południu przejdziemy Drogą Krzyżową aż do rodzinnej wioski pastuszków
Naszą bazą noclegową będzie Fatima. Stad w kolejne dni będziemy ruszać na zwiedzanie Portugalii.
ŚWIETO NIEPODLEGŁOŚCI W BIEŻANOWIE

11 listopada wzięliśmy udział w osiedlowym święcie Niepodległości, już nie jako organizator. Obchody zdecydowanie skromniejsze niż rok temu, ale były. Może zarządowi Towarzystwu Przyjaciół Bieżanowa uda się w przyszłości namówić do udziału w uroczystości Radę Miasta, Radę Dzielnicy, Przedszkole i ……. młodzież szkolną. Pod pomnikami przyda się warta honorowa uczniów, harcerzy strażaków. To przecież centralne obchody w Dzielnicy XII. Mankamentem przemarszu na trasie kościół NNMP – Pomnik z Orłem było pominięcie Kamienia Pamięci 100 lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Musieliśmy wyłamać się z pochodu i chwilę zatrzymać pod głazem, pokłonić sztandarem, złożyć kwiaty. Pod pomnikiem tradycyjna recytacja laureatki Recytatorskiego Konkursu Patriotycznego.
Był też przykry incydent. Jakiś zwolennik demokracji pojmowanej inaczej ograbił pomnik z czterech flag , o czym ze smutkiem komunikujemy. Żal, - chłopie opamiętaj się! więcej na fotografiach
LAUREACI KONKURSU POEZJI PATRIOTYCZNEJ „KOCHAM CIĘ POLSKO”

Z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 6 listopada 2019r. w KDK Eden odbył się konkurs poezji patriotycznej „Kocham Cię Polsko”, którego organizatorem było Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Celem konkursu było rozwijanie uczuć patriotycznych wśród dzieci, propagowanie piękna języka polskiego oraz rozbudzanie zainteresowań twórczością poetycką. Trudna tematyka nie odstraszyła uczestników, młodzi recytatorzy przypomnieli piękne i wzruszające wiersze polskich poetów, ale też recytowali własne wiersze.
Jury po naradach postanowiło nagrodzić następujące osoby: I miejsce - Lena Florkowska z klasy II a oraz Oliwia Zając z klasy IV b II miejsce – Małgorzata Madej i Amelia Rybak z klasy III b III miejsce – Błażej Czerkies z „0”, Maksymilian Rzeszut z I a, Marcel Rzeszut z Przedszkola nr 135, Sarian Bętkowski z III b, Dominik Sitek z III b, Filip Sitek z III b Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Gratulujemy i zapraszamy za rok !!!
Tekst i zdjęcia: Marta Biernat więcej na fotografiach

ZAPRASZAMY DO KONKURSU "KOCHAM CIĘ POLSKO"

Konkurs z udziałem publicznosci odbedzie się 6 listopada o godzinie 17.30 w KDK EDEN. Regulamin w załączeniu. Zapraszamy!

RODZINY Z BIEŻANOWA DLA ALEPPO

To już ponad dwa lata jak pomagamy rodzinom w Aleppo. Co miesiąc przelewamy ponad 500 zł. Oprócz członków SRK, jest także kilku innych darczyńców. Im także należą się podziękowania przesłane przez Caritas Polska. Dziwne, ale darczyńcami są z reguły osoby niezamożne, niezbyt usytuowane...KARDYNAŁ DZIWISZ W BIEŻANOWIE

Dzisiejszy świat nie sprzyja umacnianiu w wierze, wierności przykazaniom. Takie słowa w słoneczną niedzielę kard. Stanisław Dziwisz skierował do bierzmowanej młodzieży. Eminencja życzył im życiowej postawy umocnionej Duchem Świętym. Na uroczystości nie mogło zabraknąć sztandaru SRK. Pani Prezes rozmawiała z Eminencją! Nasza Bieżanowska Parafia otrzymała także relikwię Ojca Świętego Jana Pawła II. To fragment zakrwawionej sutanny. Cieszymy się - po relikwiach św Faustyny Kowalskiej, bł. Księdza J.Popiełuszki, to trzecia jakże cenna relikwia. Księdzu Kardynałowi dziękujemy! Foto Stanisław Kumon więcej na fotografiachNIEZWYKLE UDANE WAKACJE Z EDENEM, BYŁO SUPER!

To był tradycyjna wakacyjna akcja „Lato w mieście”. Uczestniczyło w nich ponad 40 dzieci. Czy zajęcia były ciekawe? Miały miejsca następujące atrakcje: 7 wyjazdów na basen, wycieczka do parku trampolin Gojump oraz parku rozrywki Gokidz, wycieczka do papugarni (karmienie papug), wyjście do kina na film "Król Lew"( w odnowionej wersji , ), liczne zajęcia plastyczne, zajęcia sportowe, gry w piłkę, siatkówkę, zbijanego, zawody sportowe( przeciąganie liny, turniej bilarda i tenisa stołowego, zabawy integracyjne, podchody, baloniada (bitwa na balony z wodą)organizowana dwukrotnie, projektowanie sukienek oraz pokaz mody, tworzenie biżuterii, malowanie twarzy, liczne gry i zabawy.
Zajęcia prowadziła Joanna Marek, pomagali rodzice . SRK serdeczne dziękuje mamie Kuby Nędzyńskiego, rodzicom Natalii Pawlik, Emilki Polowiec, Leny i Hani Groblickich, babci Natalii Karczmarz ( pani Dorota) Rodzice przynosili materiały na zajęcia, gry, słodycze i przekąski dla dzieci). W opiece nad dziećmi pomagały Gabriela Sosenko oraz Wiktoria Zalewska. Dzięki!
Foto Joanna Marek
Za piekne fotki takze dziekujemy!
więcej na fotografiach

STOP IDEOLOGII LGBT

Ekscelencjo!
Dziękujemy że głośno powiedziałeś to co czujemy!
Wspieramy Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego modlitwą w dniu 10 Sierpnia ( sobota) o godzinie 15.00 na Franciszkańskiej 3 pod Pałacem Arcybiskupim.

LGTB TO ZARAZA

Arcybiskup ma rację. LGBT to zalewajaca Polskę zaraza! Kolejna po czerwonej. Nie mozemy być bierni.
Wspieramy Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego modlitwą w dniu 10 Sierpnia w sobotę, o godzinie 15.00 na Franciszkańskiej 3 pod Pałacem Arcybiskupim.

NASZA WYSTAWA O PROTEŚCIE GŁODOWYM TRAFIŁA DO IPN

Ryszard Majdzik, uczestnik Protestu Głodowego w roku 1985 zaszczycił nas obecnością na otwarciu wystawy w Krakowskim Oddziale IPN. Ryszardzie wracaj do zdrowia!
więcej na fotografiach

WRÓCILI ZDROWI I ZADOWOLENI. BYŁO SUPER!

Wspomnienia z kolonii SRK w Świnoujściu
No i stało się. Nastała pora jesienno -deszczowa z porywistym wiatrem i chmurami. I to właśnie akurat w czasie naszej koloni i letniej, którą Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z Bieżanowa zorganizowało z końcem czerwca w Świnoujściu. Tego nie mógł przewidzieć nikt! Czy nam to przeszkadzało? Absolutnie nie! Korzystaliśmy z kąpieli deszczowych i ożywczej bryzy, kiedy bałwany rozbijały się o brzeg. Wdychaliśmy jod, biegając po plaży i wspominając początek turnusu, kiedy jeszcze świeciło słońce. Na szczęście nasze kochane Mamy spakowały nam ciepłe buty i ubrania. Po załamaniu pogody nastał czas atrakcyjnych wycieczek, więc nikt się nie nudził i nie narzekał. Zaliczyliśmy wypad do Międzyzdrojów, na wyspę Wolin, gdzie czekały na nas żubry, dziki i wspaniały orzeł bielik w wolierze. Dużo emocji dostarczył nam park linowy. Okazało się, że każdy może fruwać wśród drzew (w bezpiecznej uprzęży). Odwiedziliśmy też Muzeum Przyrodnicze i Muzeum Rybołówstwa. Ciekawym doświadczeniem był Fort Anioła, gdzie niektórzy wykopali niezwykłe okazy bursztynów. A w Forcie Gerharda dorwał nas wredny kapral, który nam zaserwował ostrą musztrę, a następnie wprowadził do „strasznych lochów”. Jednak ku jego zaskoczeniu nikt się nie bał, natomiast świetnie się bawił. Tradycyjnie spędziliśmy czas na spacerach, zajęciach sportowych w hali i na boisku, a wieczorami uczestnicząc w licznych konkursach. Nikt się nie nudził, o co dbała pani kierownik i kadra wychowawców. Nie obyło się też bez kina i dyskoteki. Byłoby jeszcze bardziej super, gdyby nie... konkursy czystości. Ale dało się wytrzymać! Zakończenie kolonii było jak zwykle widowiskowe. Neptun „ochrzcił” młody narybek wilków morskich. Co prawda nie w Bałtyku (woda była lodowata), ale w hali sportowej. Tradycji stało się zadość. Potem jeszcze czekało nas rozdanie dyplomów i nagród za osiągnięcia w konkursach. No i… pożegnanie. Wychowawcą z p Marta Biernat na czele dziękujemy. Ciepłe wspomnienia zabierzemy na cały rok i do zobaczenia na kolonii, tym razem w Sopocie. Wracamy zdrowi i zadowoleni. Było super!
wysłuchała kolonistów E.Z. więcej na fotografiach

ZBIERALIŚMY PODPISY POD INICJATYWĄ USTAWODAWCZĄ

Fundacja Pro-prawo do życia zgłosiła w Sejmie utworzenie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii”. Będzie on zbierać podpisy pod projektem nowelizacji Kodeksu karnego, która zakazywałaby propagowania m.in. w szkołach, mediach i służbie zdrowia zgodnej ze standardami WHO edukacji seksualnej dotyczącej osób małoletnich. – Wprowadzenie zmian powstrzyma falę demoralizacji dzieci i młodzieży – argumentują autorzy nowelizacji przepisów.
Biezanów w niedzielę 30 czerwca poparł inicjatywę prawie 400 podpisami. Kto nie zdążył, może oddać głosu/podpisać listę w EDENIE
BOŻE CIAŁO 2019r.

Sztandar po raz pierwszy w procesji Bozego Ciała więcej na fotografiach

XXVI DNI BIEŻANOWA POZA NAMI!
Pod Hasłem RODZINA JEST NAJWAŻNIEJSZA odbyły się w dniach 8, 9 czerwca 2019 r. kolejne XXVI DNI BIEŻANOWA. Coroczne obchody są owocem współpracy lokalnych organizacji. Są to: Rada i Zarząd Dzielnicy XII, 9 Podgórski Szczep ZHP Uroczysko im. mjr. Leona Jędrzejczyka, CK Podgórza Dom Kultury Dwór Czeczów, Szkoła Podstawowa Nr 124, Klub Sportowy Bieżanowianka, OSP Bieżanów, Parafia Narodzenia NMP oraz organizacja wiodąca - Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Pogoda dopisała, w imprezach sportowych i kulturalnych w sposób aktywny wzięły udział setki uczestników. Były turnieje i zawody sportowe prowadzone przez harcerzy i klub sportowy. W Parafii Narodzenia NMP o godz. 17.00 miała miejsce tradycyjne obchody Jubileuszu Par Małżeńskich. Msza św w intencji uczestników i organizatorów była także w niedzielę. Jubilaci zostali zaproszeni na torta, lampkę szampana oraz recital bieżanowskiej młodej artystki Katarzyny Ignatowicz. Odbył się bieg przełajowy w trzech kategoriach ( dzieci, młodzieży i dorosłych ), zawody mini STRONG MAN, zawody STRONG MAN. Atrakcją był aerobik sportowy Balance Sport i pokaz zapaśniczy. Estrada gościła artystyczne reprezentacje szkół, przedszkoli, uczestników zajęć DK Dwór Czeczów. Wystąpił zespół Koła Emerytów „Bieżanowski Trubadurki”, Orkiestra Dęta – Podstolice, Katarzyna Ignatowicz w repertuarze operetkowym i Robert Kasprzycki- gwiazda wieczoru. Robert Kasprzycki występował już w Bieżanowie w roku 2013, był to więc artystyczny come back. Na stoiskach można było nabyć koszulki z rodzinnym hasłem festynu, losy małej i dużej loterii, uczestniczyć w malowaniu buziek, zapisać się na warsztaty pisania ikon. Przez cały dzień funkcjonowała gastronomia Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Ciasta sprzedawali także harcerze. W sumie towarzyszyła uczestnikom dobra zabawa, integracja wspólnoty i artystyczne doznania - - wszystko na dobrym poziomie i frekwencji.
tekst foto; Stanisław Kumon
więcej na fotografiach
więcej na fotografiach
więcej na fotografiach


Program XXVI DNI BIEŻANOWA

Zapraszamy Bieżanowian i Krakowian do wspólnego świętowania w sobotę i niedzielę 8 - 9 czerwca. Będzie wiele atrakcji dla najmłodszych. Głodni posilą się w kącikach gastronomicznych. Już dziś zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy na terenie Szkoły Podstawowej nr 124 oraz klubu sportowego Bieżanowianka. Parking dla gości przy ośrodku zdrowia ul J.Popiełuszki 40 oraz przy kościele Narodzenia NMP ul J.Popiełuszki 35. Dojazd autobusem 133 lub tramwajem do pętli w N. Bieżanowie i 10 minut pieszo do Bieżanowa. ZAPRASZAMY !!!


STANOWISKO SRK NA WYBORY DO PARLEMENTU EUROPEJSKIEGO

Idżmy na wybory - wybierajmy dobrze! Pamiętajmy o słowach św JP II - „Bez Chrystusa nie można budować trwałej jedności. Nie można tego robić, odcinając się od tych korzeni, z których wyrosły narody i kultury Europy i od wielkiego bogactwa minionych wieków. Jakże można liczyć na zbudowanie «wspólnego domu» dla całej Europy, jeśli zabraknie cegieł ludzkich sumień wypalonych w ogniu Ewangelii, połączonych spoiwem solidarnej miłości społecznej, będącej owocem miłości Boga?” więcej na fotografiach


SZTANDAR SRK NA REZUREKCJI - PIERWSZY RAZ

RODZINA BOGIEM SILNA - po raz pierwszy nasz sztandar uczestniczył w Świetach Wielkanocnych Zmartwychwstania Pana! więcej na fotografiach
CIEKAWE SPOTKANIE Z POSŁEM

Zapraszamy do EDENU na ciekawe spotkanie z panią poseł Barbarą Bubulą. Czy kapitał zagraniczny wpływa na media w Polsce? Szczegóły na plakacie. więcej na fotografiach
WYKŁAD PROFESOR MARII MADEJ "WOLNOŚĆ, WYCHOWANIE DO WOLNOŚCI

ZOBACZ FILM

FILM z poświęcenia sztandaru, film z koncertu "za OJCZYZNĘ"i liczne fotografie autorstwa Józefa Wieczorka z cyklu FOTO KRONIKA KRAKOWAPOŚWIĘCENIE SZTANDARU SRK KOŁA 9

W dniu 16 lutego 2019 r. na Mszy św Z udziałem kapłanów towarzyszących przez laty stowarzyszeniu, ks proboszcz Bogdan Markiewicz poświęcił nasz sztandar. Uroczystość uświetnił koncert oratoryjny Wincentego z Krakowa, wystawa, wykład p.prof Marii Madejowej "Wolność, wychowanie do wolności". Było wręczanie dyplomów dla przyjaciół SRK, medali pamiątkowych, wbijanie gwoździ fundatorów sztandaru. Wszystko ku chwale Boga, Ojczyzny i dla Rodzin.Wśród gości, z ZG SRK zaszczycił nas obecnoscią p.Szeląg, z Koła 7 w Strumianach. Dziekujemy. więcej na fotografiach autorstwa Józefa Wieczorka, Magdaleny Tomera, Stanisława Kumona
FERIE W PORONINIE 2019

Zimowisko w Bajkowej Krainie - Poronin 2019. Jak co roku, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z Bieżanowa zorganizowało obóz narciarski w Poroninie. Był to wyjazd pełen niespodzianek. Przywitała nas nadzwyczajna pogoda, puszysty śnieg i lekki mróz. Wymarzona dla narciarzy. Następnie piękny ośrodek Limba. Stamtąd mieliśmy widok na Tatry, Giewont był jak na dłoni. Codziennie rano przyjeżdzał po nas autokar, którym dojeżdżaliśmy do wyciągu. Tam każdy wybierał: narty, sanki i snowboardy. Niektórzy stawiali pierwsze kroki z instruktorem, ale świetnie sobie radzili. Po obiedzie, dla relaksu chodziliśmy na basen w ośrodku, gdzie można było wygrzać się w jacuzzi. Nad naszym bezpieczeństwem czuwały panie opiekunki i ratownicy. A wieczoramy ciąg dalszy atrakcji. Rozgrywaliśmy liczne konkursy i zdobywaliśmy nagrody w różnych kategoriach. Rywalizacja była zacięta, stawały w szranki, nawet najmłodsze, niespełna dwuletnie dziewczynki w konkursie fryzur, jazdy na sankach czy plastycznych. Na pogodnych wieczorkach tańczyliśmy zumbę i inne ciekawe tańce, nie piszemy jakie, żeby zachęcić Was do wyjazdów z nami. Było też wiele niespodzianek. Jedną z nich był spacer do kościoła w Stasikówce 40 minut pieszo przez wieś. Ale warto było, bo okolica miała niezwykły, bajkowy urok. W piątek z żalem zaczęliśmy się żegnać z okolicą. Pojechaliśmy do Szaflar na ciepłe źródła. 4 godziny niezwykłego relaksu w różnych basenach, częściowo pod gołym niebem w śnieżnym otoczeniu, to była prawdziwa frajda i zasłużony relaks. W sobotę już musieliśmy się pakować. W miłym towarzystwie i przy atrakcyjnych zajęciach czas szybko minął. W drodze powrotnej wspominaliśmy piękny pensjonat, wspaniałe jedzenie do wyboru, do koloru. Każdy jadł, co lubił środko - kwaśno - słono. Było bezpiecznie, wesoło i pracowicie. Nauczyliśmy się jeździć na nartach i snowboardzie i już wiemy, że to nie takie trudne. Wysiłek się opłacił. więcej na fotografiach


POSWIĘCENIE SZTANDARU STOWARZYSZENIA

Serdecznie zapraszamy 16 lutego na parafialne uroczystości Jubileuszu 25 lecia działalności Stowarzyszenia w Bieżanowie. W tym dniu zostanie poświęcony sztandar Koła! Więcej pod ikonką.

SPOTKANIE Z KS TADEUSZEM ISAKOWICZEM ZALESKIM

Piątek wieczorem 18 stycznia, na spotkaniu z Ks Tadeuszem, Isakowiczem Zaleskim spora frekwencja. Najpierw kapłan opowiadał o bieżanowskich proboszczach, ks Sołtysiku i ks Chojnackim. Obu znał, twierdził że wiele im zawdzięcza! To byli nie tylko wspaniali księża, ale i wielcy patrioci. Potem gość pięknie opowiadał o okolicznościach odzyskania niepodległości przez Polskę, o Rzeczy - Pospolitej od czasów Jagiellonów, o Wołyniu, Litwie i historii Kresów. Czasy współczesne, a jakże ... Po spotkaniu podpisywanie książek, rozmowy. Super!!! Dziękujemy miłemu gościowi! Co nie opowiedział, nie zdążył, doczytamy!1 więcej na fotografiach


FILM ZE SPOTKANIA


TRUDNE STULECIE

Trudne stulecie - wystawa ze zbiorów śp. Władysław Grodeckiego udostępniona. Zapraszamy do Dworu Czeczów, ul Popiełuszki 36. Trzy wątki główne wystawy to tragedia Wołynia - odbudowa pomników i miejsc pamięci z rejonu Kostiuchnówki ( ta nazwa to miejsce śmierci ok 2 tys legionistów ) jest utrwalona na Grobie Nieznanego żołnierza ), - tragiczny los sierot wydobytych z Rosji w 1942 roku wraz z Armią Andersa, - Mogiła Mogił, czyli kopiec Piłsudskiego i inne miejsca krakowskie związane z Naczelnikiem RP. Gościem wernisażu był Tomasz Jamróz Piłsudski ( linia młodszego brata Józefa Piłsudskiego, Adama ). W sumie wiele ciekawych informacji. będzie o czym rozmawiać, przekazać wnukom. Władysław Grodecki przywiózł na kopiec ziemię z 170 miejsc na świecie. Wędrujący ambasador Polski !!!. więcej na fotografiach


WYSTAWA BIEŻANOWIAN DROGI DO WOLNOSCI W DWORZE CZECZÓW JESZCZE TYLKO KILKA DNI

ZOBACZ FILM
KONFERENCJA - GROMADZKIE REPOZYTORIUM PAMIĘCI

Mamy prawo do korzystania z postępu technicznego, z dynamiki internetu. Nie przewidzieliśmy jednak, że ta przestrzeń eliminuje bardzo ważny element rozwoju wiedzy – korzystania z bogatych zasobów wiedzy tkwiących w rodzinach, w rodzicach i dziadkach – nestorach. Oni nie powinni być z tej technologicznej zmiany wyeliminowani! Co należy uczynić, aby stworzyć warunki do wprowadzania wartościowych treści do zasobów cyfrowych, jakie warunki należy spełnić, aby można z nich korzystać, kto winien udzielić wsparcia dla pozyskania nowych relacji w stosunkach międzyludzkich? Jak wykorzystać mądrość tkwiącą w świadectwach dziadków i ich roli w rodzinach? Referaty konferencji przedstawili: Andrzej Madej, Leopold Zgoda, Antoni Wiatr, Stanisław Kumon.
Niewątpliwym bohaterem spotkania był bieżanowski nestor – Tadeusz Madej. Namówiony przed laty na spisanie wspomnień ( materiał przebogaty – w końcu to 94 lata pięknego życia) – nie tylko usiadł do pracy, ale udostępnił materiał pisany do IPN - Oddział Kraków, oraz w postaci cyfrowej w internecie. Na konferencjo Tadeusz Madej był gościem honorowym. Wystąpił przed uczestnikami , dał świadectwo o czasach i ludziach. Pięknie opowiadał, przypominał postacie i sytuacje, bohaterskie postawy bieżanowskich kobiet, wspominał rozrzuconych po świecie rodaków, brata Jana Madeja. To było fascynujące spotkanie z historią.
Polecamy relacje filmowe z konferencji na YOUTUBE. więcej na fotografiach


FILM Z ODSŁONIĘCIA POMNIKA - KAMIENIA PAMIĘCI


UROCZYSTE OBCHODY ŚWIETA NIEPODLEGLOSCI W BIEŻANOWIE

Entuzjazm uczestników uroczystości dał organizatorom wiele satysfakcji.Najpierw piękne śpiewy dzieci przedszkolnych, potem uroczysta Msza św., koncelebrowana przez siedmiu kapłanów z Dzielnicy XII. Następnie słuchaliśmy przepieknego koncertu orkiestry dętej Kopalni Soli Wieliczka. Wszystko w asyscie pocztów sztandarowych i kompani honorowej.Potem odsłonięcie pomnika - Kamienia Pamięci, mowy, poświecenie i przemarsz w pochodzie pod Orła. Tam Apel poległych i recytacja przez Magdalenę Szczepanik Reduty Ordona. Uroczystości zakończyło wspólne zdjęcie! Wszystko się udało!
Ku chwale Ojczyzny!
Nieodparcie jednak nasuwa się pytanie o obecność na uroczystościach dzieci i młodzieży dwóch bieżanowskich szkół podstawowych. Sztandary i poczty oczywiście były, ale praktycznie nikt poza oficjalnymi reprezentacjami. Zapytam - czy można wymagać od kogoś miłości Ojczyzny? Czy może to zrealizować dyrektor szkoły, nauczyciel, wychowawca, katecheta? W jaki sposób można okazać, że Ojczyzna zasługuje, aby ja kochać? Coś jednak jest u dorosłych nie tak! Gdyby chociaż ci wychowawcy sami zdobyli się na udział... Były jednostki! Dzieci tu nie są winne! Do Konkursu Poezji Patriotycznej z obu szkół z klas starszych zgłosiło się aż .....4 osoby. Poloniści z tych placówek wyraźnie nie promują tej artystycznej aktywności! Sytuację uratowały klasy młodsze! Tym bardziej wyrazy uznania należą się p.dyr Agnieszce Cholewie za obecność na uroczystościach klas wojskowych 25 LO, kompanii reprezentacyjnej, sztandaru i prowadzenie Apelu Poległych, za recytacje na konkursie! Jesteśmy spokojni o przyszłość Ojczyzny gdy na nich patrzymy! Podobne jest także młode pokolenie OSP Bieżanów, podziwiamy! więcej na fotografiach


10 XI ODSŁANIAMY KAMIEŃ PAMIĘCI

Z inicjatywy SRK przy wsparciu Biezanowian mamy nowy pomnik. Na fotografiach przygotowania do odsłoniecia. więcej na fotografiach

KOCHAM CIE POLSKO

Konkurs recztatorski "Kocham Ci Polsko" mia miejsce w dniu 8 listopada. Nagrodzeni w konkursie w trzech kategoriach zostali: Florkowska Lena, Bieda Zuzanna, Chrzan Magdalena, Bętkowski Sarjan, Tryba Jagoda, Pawłowska Karolina, Rybak Aneta, Sitek Filip, Zabicka Julia, Szczepanik Magdalena, Śliwiak Natalia, Maślanka Julia, Grabek Sabina, Baran Magdalena. Wyróżnionym gratulujemy. Fundatorami nagród było SRK i Rada Dzielnicy. Dziękujemy uczestniko i jurorom! więcej na fotografiach


WYSTAWA BIEŻANOWIAN DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI

Państwe Archiwum we współpracy z CK PODGÓRZA "DWÓR CZECZÓW" w dniu 26 października zaprosiło nas do oglądania wystawy Bieżanowian Drogi do Niepodległości. Wybuch I wojny światowej stał się dla narodów pozostających w niewoli okazją do odzyskania utraconej niepodległości. Wśród nich byli Polacy, którzy od samego początku wojny aktywnie włączali się w tworzenie formacji i organizacji wojskowych walczących z zaborcami. Mieszkańcy podkrakowskiego Bieżanowa, należącego do powiatu wielickiego, wykazali się w tym wyjątkowym czasie szczególną ofiarnością na cele Legionów. Stamtąd pochodziła też znacząca liczba ochotników do tejże formacji, co dostrzeżono już w czasie wojny. W Bieżanowie u schyłku zmagań wojennych działała prężnie placówka tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej. O wydarzeniach i ludziach z tamtego okresu, związanych z małą ojczyzną należącą dzisiaj do Krakowa, opowiada wystawa „Bieżanowian drogi do niepodległości”. Czynna do 12 października! więcej na fotografiach


PRELEKCJA O WZGÓRZU KAIM< TWIERDZY KRAKÓW I WIELKIEJ WOJNIE< KTÓRA PRZYNIOSŁA POLSCE UPRAGNIONĄ WOLNOŚĆ

Prelekcje SRK zorganizowało w ramach obchodów Jubileuszu odzyskania niepodległości. więcej na fotografiach


WYSTAWA o BŁOGOSŁAWIONYM JERZYM POPIEŁUSZKO

SRK pomagała w organizacji wystawy. To już ponad 900 prezentacji w Polsce. 30 września wysłuchaliśmy świadectwa w naszym kościele, oglądaliśmy piękną wystawę poświęcona Osobie Bł.Ks.Jerzego Popiełuszki.
Organizatorzy przybliżali nam osobę i duchowe dziedzictwo Kapłana-męczennika.Po każdej Mszy Św. przy wyjściu z kościoła można było nabyć płyty z kazaniami ks.Jerzego,także tą najważniejszą z duchowym testamentem". więcej na fotografiach
Bieżanowianie składają się na pomnik
Z inicjarywy SRK, w odpust, 9 września przeprowadzono zbiórkę pienięzną na ufundowanie pomnika 100 lecia Niepodległości
Zebrano ok 2 tys zł. Darczyńcom dziękujemy!
Inskrypcja na pomniku:„Ojczyzna jest naszą matką ziemską… Polska jest matką szczególną... Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego… ma prawo do miłości szczególnej”.
św. Jan Paweł II, papież 11 listopada 2018 r. w 100. lecie odzyskania przez Polskę niepodległości
Społeczeństwo Krakowa - Bieżanowa


AKCJA „LATO W MIEŚCIE” W EDENIE
W dniach 10-31 sierpnia 2018r. w Katolickim Domu Kultury EDEN ma miejsce akcja „Lato w mieście”. Prowadzi ją Joanna Marek z koleżanką. Póki co zorganizowano oprócz zajeć świetlicowych baloniadę - czyli bitwę na balony z wodą, podchody, gry i zabawy sportowe, budowanie kartonowego zamku. Było również wyście do kina oraz do parku trampolin go-jump. Na podsumowanie jest za wczesnie, akcja przecież trwa
więcej na fotografiach


Jak było na kolonii w Świnoujściu?

Jak co roku, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z Bieżanowa zorganizowało kolonię letnią. Tym razem nad morzem, w Świnoujściu, w dniach od 25.06-10.07. 130 kolonistów uznało, że przydałoby się wypoczynek przedłużyć. Widocznie było nadzwyczajnie. Chcecie powspominać, no to zaczynamy. O bezpieczeństwo, wygody i rozrywki dbała pani kierownik Marta, która miała czerwoną linię z centrum dowodzenia w Bieżanowie z p. Anną. Wszystko szło jak z płatka.
Każdy dzień przynosił niespodzianki, począwszy od cudownej słonecznej pogody, która nad Bałtykiem rzadko się zdarza. Fantastyczne były też wycieczki. Już pierwsza, na luterańską wieżę widokową była niezwykłym wyzwaniem bo prowadziły na nią 222 schody. Ale widoki wynagrodziły trudy. W kolejnych dniach zobaczyliśmy Fort Anioła z muzeum bursztynu no i kopalnię bursztynu. Tam szczęśliwcy dokopali się niezwykłych okazów. Byliśmy też w wiosce Wikingów na wyspie. Tam poznaliśmy życie codzienne w prastarych czasach. Nawet degustowaliśmy podpłomyki z serem i dżemem. Szukaliśmy też skarbów. W niedzielę po Mszy Świętej kolejna atrakcja. Muzeum Rybołówstwa Morskiego z niezwykłymi okazami mieszkańców mórz. Ale w Forcie Gerharda atrakcja zbiła nas z tropu. Wpadliśmy w łapy wrednego kaprala, który postanowił z kolonistów zrobić wojaków. Musztra była mordercza, niektórym myliły się ręce i nogi, a sam kapral nieustannie był niezadowolony. Najgorsze jednak czyhało na nas w tunelach, gdzie nas zamknął w zupełnych ciemnościach. Jaka była reakcja? Uwielbienie dla kaprala sięgnęło zenitu, a jego wrzaski wzbudziły salwy śmiechu. Nikt nie chciał opuścić fortu. Ale poszliśmy dalej, na latarnię morską. Najtrudniejsza jednak próba dopiero nas czekała. Hasło kolejnego dnia „park linowy” wzbudziło entuzjazm. Prawie wszyscy zaliczyli podniebne wyczyny, w pełnej co prawda uprzęży i zabezpieczeniu, ale trzeba było pokonać lęk wysokości i fruwać między drzewami. Ale udało się. Byliśmy też w kinie. Jeśli dodamy do tego codzienną plażę i wieczorne turnieje piłki siatkowej i nożnej oraz konkursy widać, że atrakcji było sporo. Nie licząc konkursów czystości sal i konieczności codziennego mycia. Nad zdrowiem kolonistów czuwała pani higienistka, która od wczesnych godzin rannych przyjmowała pacjentów, „odsiewając” symulantów, którzy chcieli zostać w łóżku z komórką, od kontuzjowanych. Wszyscy szybko wracali do zdrowia. Nad dziećmi czuwała świetna kadra, która miała baczenie na wszystko, co się z kolonistami działo przez okrągłą dobę. Wybraliśmy też króla i królową koloni. Na koniec wzbudziliśmy sensację w całym Świnoujściu, kiedy kolorowy orszak Neptuna przeszedł ulicami miasta i deptakiem. Przechodnie uśmiechali się do nas, każdy rozumiał naszą wesołość. Ale już nad brzegiem morza niektórym zrzedły miny, bo czekał ich chrzest i nadanie imienia a potem kąpiel w morzu... Brrrrrrr Ale wszyscy byli zadowoleni.
Zumba, turnieje szachy, warcaby, skakanki – na wołowej skórze by nie spisał tego wszystkiego. Jeśli dodać do tego wyśmienite jedzenie i opaleniznę, którą przywieźliśmy, jest za czym tęsknić. Do zobaczenia za rok.


„Nasza kolonia”
Bladym świtem dwaj panowie, już się czają, nieboraków wygarniają z ciepłych łóżek na boisko, bez komórek o, laboga, toż to wprost do nieba droga
Ale nic to, radę damy, zadzwonimy wnet do mamy!
Ale po co? Skoki, pompki i przysiady, to jest frajda i zabawa, nikt tu nie chce być mazgajem, więc się bawmy póki pora.
Nasza kadra żądna sławy, już obmyśla plan zabawy. Wszystkie Panie i Panowie, tylko jedno mają w głowie:
jak rozerwać, rozweselić, ogarnąć i rozanielić.
Jak nie zumba, to turnieje, sport i sztuka, ślimak skryty, rejsy statkiem, lochy straszne, park linowy niezdobyty.
Wreszcie plaża, nasze morze, ale nie ciesz się niebożę, bo ratownik z miną srogą mówi: dzieci kąpać się nie mogą.
Szumią fale hen w oddali, a na brzegu stoją mali, wypatrując białej flagi, wreszcie jest, więc skok z oddali, wprost, gdzie bałwan ryczy z dali.
Pani higienistka z rana ordynuje, tego zszyje, opatrzy i wyprostuje, potem da pastylkę słodką, i zapewni: będziesz żył złotko.
Dyscyplina to podstawa, więc się kadra w tym wykaże, kiedy ścielić łóżka każe i wysyła, (biedne dzieci) pod prysznice, tak jak leci.
A w stołówce cerber gładki, przepytuje wszystkie dziatki: a co jadłeś? A co piłeś? Nie chlapałeś? Grzeczny byłeś?
O, litości! Te rygory czasem, psują nam humory.
Za to pani kierowniczka, mistrzyni słodkiego liczka, warkoczyki dookoła głowy, a w niej co 5 minut nowy pomysł gotowy.
Więc jak było? Kto już przeszedł próbę wody, i w powietrzu fruwać umie, ten nie zginie na koloni z Bieżanowa, i za rok będzie się bawił od nowa.

Wysłuchała i zapisała najstarsza kolonistka Ewa więcej na fotografiachXXV JUBILEUSZOWE DNI BIEŻANOWA SUKCESEM

Mały i Duży Jubileusz.
Stowarzyszenie Rodzi katolickich z Krakowa Bieżanowa w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę wyjątkowo uroczyście obchodzi także swój srebrny jubileusz. To bowiem 25 lat działalności i wypełniania statutowych zadań pomocy rodzinie, rozwoju duchowego, oraz inspirowania organizacji społecznych osiedla oraz samorządu do współpracy na polach kultury, tradycji i integracji. W roku Jubileuszu Niepodległości podjęto się realizacji szeregu inicjatyw mających na celu poszerzanie wiedzy historycznej, kreowanie patriotycznych postaw wśród dzieci i młodzieży.
Od początku roku mieszkańcy Bieżanowa mieli możliwość poznać na wystawach „Dla Ciebie Polsko” historię legionów. Kulisy ujawnienie w 1997 r. arsenału broni AK zaprezentowano na wystawie „Skrytka Bieżanowska”. oraz jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną prezentację biżuterii patriotycznej z kolekcji Bożeny i Marka Sosenko, przedstawiona na wystawie „Czas walki, czas żałoby”.
W czasie XXV Dni Bieżanowa ( to także impreza organizowana przez SRK z innymi organizacjami ) obie wystawy odwiedziło setki osób. Wśród gości byli m innym Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik oraz pani poseł Małgorzata Wassermann. Dni Bieżanowa zadziwiały rozmachem, dopisała pogoda. W sobotę w zawodach i turniejach na terenie klubu sportowego „Bieżanowianka” uczestniczyło 28 drużyn! W Parafii Narodzenia NMP dziękowali za wspólne pożycie małżeńskie srebrni i złoci jubilaci. List gratulacyjny i błogosławieństwo dla 11 par przesłał sam arcybiskup Marek Jędraszewski. Niedziele obchody wokół estrady i boisk zgromadziły setki Bieżanowian i Krakowian. Estrada gościła artystyczne reprezentacje szkół, domu kultury, przedszkoli ( ponad 200 dzieci ). Niestety, po raz pierwszy zabrakło na estradzie dzieci ze szkoły 124, gospodarza Dni. Dobrze ze dopisali goście. Występowały także estradowe gwiazdy, m innymi Jaga Wrońska i Anna Treter. Ciekawe i patriotyczne były występy raperów Tadeusza Polkowskiego i Romana Lachowolskiego, ps. Bosski. Boiska tętniły zawodami Strong Man w kategoriach od dzieci do dorosłych. Biegacze rywalizowali w przełajach. Harcerze Mieliśmy okazję poznać samochody z Muzeum Ratownictwa, sprzęt strażacki i zasady udzielania pierwszej pomocy, rozłożyli swoje stoisko krótkofalarze oraz harcerze Szczepu Podgórskiego: „Uroczysko”. Była zabawa samochodowa warsztaty techniki modelarstwa i degustacje. W tle uroczystości i występów, oprócz jubileuszu Dni Bieżanowa także inny ważny jubileusz - 100.rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas imprezy prezes Koła, pani Anna Leszczyńska Lenda otrzymała za wieloletnią prace społeczną odznaczenie – srebrny krzyż zasługi. Odznaczenie przyznane przez Prezydenta Dudę wręczył na scenie pan Wojewoda Marek Ćwik, któremu towarzyszyła p poseł Małgorzata Wassermann.
Dwadzieścia pięć lat pracy na rzecz społeczeństwa, rodziny , małej i dużej Ojczyzny – to piękna realizacja przesłania św. JP II , który ogłosił rok 1994 Rokiem Rodziny i zachęcał do jednoczenia się wokół spraw bożych i społecznej nauki kościoła. Wtedy powstało Bieżanowskie Koło SRK. Niestety, nie wszyscy aktywność katolickiego stowarzyszenie akceptują. Współpraca Koła z organizacjami i podmiotami nie jest łatwa. Głównie z powodu pobudzania do aktywności, do współpracy, do pracy. Może Koło popełnia błędy, ale któż ich nie robi? - chyba tylko ten, kto nie robi nic! W Bieżanowie jest tak, jak i w Ojczyźnie. Podkreślić należy dobrą współpracę SRK z Zarządem i Radą Dzielnicy XII. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich wśród następnych zamierzeń roku Jubileuszu postawiło sobie jeszcze jeden ważny cel; pozostawienie trwałej pamiątki 100 - lecia odzyskania niepodległości. Będzie to głaz pamiątkowy z okolicznościową tablicą, posadowiony u zbiegu ulic ks Jerzego Popiełuszki i Braci Jamków. W tej kwestii przygotowywana jest uchwała Rady Miasta Krakowa.
Foto i tekst: Stanisław Kumon więcej na fotografiach


CZAS WALKI, CZAS ŻAŁOBY

Kolekcja bizuterii patriotyycznej rodziny Sosenków jest jedną z największych tego typu w Polsce, a jej wartość archiwalna czyni ją ważnym elementem dziedzictwa narodowego. więcej na fotografiachXXV JUBILEUSZOWE DNI BIEŻANOWA

To juz po raz dwudziesty piąty Bieżanów ma swoje święto. ZapraszamyCZAS WALKI, CZAS ŻAŁOBY

Kolekcja bizuterii patriotyycznej rodziny Sosenków jest jedną z największych tego typu w Polsce, a jej wartość archiwalna czyni ją ważnym elementem dziedzictwa narodowego. więcej na fotografiachUCZESTNIKAMI OTWARCIA WYSTAWY BYŁY RODZINY
Interesujący wykład z mało znanymiu epizodami działalności kompanii ŁAN, okoliczności gromadzenia broni i jej ukrycia, wygłosił kustosz Muzeum AK Piotr Makuła. Potem otwarto wystawę. Zebrami ocenili jaką bardzo interesująca. To znaczacy znaczący postepw poznawaniu historii osiedla Biezanów. więcej na fotografiachWYSTAWA Bieżanowska Skrytka
Kolekcja Bieżanowska zwana też Skrytką Bieżanowską lub Arsenałem Bieżanowskim jest zbiorem militariów – przeważnie broni strzeleckiej gromadzonej podczas wojny przez żołnierzy terenowej kompanii „Łan” Batalionu „Mrówka” 12 Pułku Piechoty. więcej na fotografiachWYSTAWA DLA CIEBIE POLSKO

Wystawa cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem. Niemniej po kazdej Mszy świętej do auli schoodzi kilkanascie osób. Uzbiera się! Liczymy na szkoły i młodzieć. więcej na fotografiachWYSTAWA DLA CIEBIE POLSKO
W auli, w niedzielę 4 marca otwieramy wystawę „Dla Ciebie, Polsko" , autorstwa krakowskiego oddziału IPN.
Serdecznie zapraszamy po każdej Mszy św w kolejne niedziele do 25 marca.

HARMONOGRAM MODLITW NOWENNY JUBILEUSZU 100 LECIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

Serdecznie zapraszamy do godnego, modlitewnego przeżywania Jubileuszu. Mamy za co dziękować, mamy o co prosić!


NOWENNA JUBILEUSZU 100 LECIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI
Jak powiedział nasz pasterz Arcybiskup Marek Jędraszewski - Niech „Jubileuszowa Nowenna” stanie się wspólną narodową modlitwą, przygotowującą nas do godnego przeżycia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Nasze Stowarzyszenie podejmuje wezwanie! Zachęcamy Parafian do wsparcia i udziału.
W imieniu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich
Prezes Zarządu, mgr Anna Leszczyńska-Lenda

WESOŁYCH BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!
Drodzy Parafianie! „Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy Bóg z nami. Księga Izajasza 7,14 „Oto wasz Bóg… On sam przychodzi by zbawić was”. Księga Izajasza 35,4 Po adwentowej refleksji, w ciszy wyczekiwania przy wigilijnym stole, łamiąc się opłatkiem, dzielmy się życzliwością, dobrym słowem i wdzięcznością. Niech Święta Bożego Narodzenia będą czasem zbliżania się ludzi do siebie, a Nowonarodzone Dziecię umocni nas swoim pokojem i obdarzy wiarą, nadzieją i miłością. Niechaj Boże Błogosławieństwo w każdym dniu nadchodzącego Nowego 2018 Roku, spocznie na Was i Waszych bliskich i obdarzy zdrowiem, pokojem i radością. W imieniu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich
Prezes Zarządu
mgr Anna Leszczyńska-Lenda
SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM
Wizyta świętego Mikołaja w siedzibie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich "Eden" w dniu 5 grudnia to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie oraz Jego asystentki aniołki. Następca biskupa z Miry zawitał do Nas w godzinach wieczornych z worem wypchanym prezentami. Jak tradycja nakazuje przywitał się z milusińskimi oraz ich rodzicami modlitwą "Ojcze Nasz". Po czym ze względu na duże zniecierpliwienie dzieci od razu przystąpił do rozdawania prezentów. Dzieciaki podchodziły do świętego Mikołaja, gdzie musiały odpowiadać na ciężkie pytania na temat bycia grzecznym dla rodziców i rodzeństwa oraz pomagania w domu. Te osóbki, które wahały się przy odpowiedzi ku uciesze rodziców obiecały Mikołajowi poprawę w przyszłym roku, tak aby nie trafić na listę niegrzecznych dzieci. Przy odbiorze prezentu u starszych dzieci była sprawdzana znajomość odmawiania paciorka. Tutaj wszyscy zdali śpiewająco. W paczuszkach prezentowych mogliśmy znaleźć tornistry, drobne zabawki oraz duuuuuuużo słodkości! Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła dzieciom wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich, a niektórzy z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się kolejnej Jego wizyty.
Pomocnik Świętego Mikołaja
Dzięki hojności Naszych Wspaniałych Parafian na uroczystość zostało zaproszonych aż 73 dzieci. Składamy Im sererdeczne Bóg zapłać. Wśród stałych ofiarodawców pojawiło się mnóstwo nowych wspaniałych przyjaciół SRK, podobnie jak w akcji “Rodzina Rodzinie”, gdzie co miesiąc przekazujemy 510 zł na utrzymanie jednej rodziny w Aleppo. Akcję będziemy kontynuować.
A. Lenda więcej na fotografiach
DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W BIEZANOWIE
Święto Nipodległości 11 Listopada poprzedził "Konkurs Poezji patriotrycznej". Oto laureaci 1. Wiktoria Kołodziejczyk w wierszu - „Oblicze Ojczyzny” 2. Jagoda Tryba w wierszu - „Polsko” 3. Jakub Tomera w wierszu - „Orlątko” Młodzi Patrioci mieli okazję powtórzyć recytację pod pomnikiem. Brawo! więcej na fotografiach

WRZESNIOWE DNI SKUPIENIA
W dniu 30 wrzesnia 2017r. Koło wyjechało na dwudniowe spotkanie- trochę rekreacji, trochę rekolekcji. Towarzyszył nam ks Włodzimierz Kurek. Dzień był piękny, słoneczny, najpierw udaliśmy się do ośrodka Caritasu w Zembrzycach, około 80 km od Krakowa. Tam przeżywaliśmy duchowe naładowanie naszych wewnętrznych akumulatorów. Po całorocznej działalności SRK, takie dni sprzyjają temu , aby nabrać sił duchowych i fizycznych do dalszej pracy. Zanim dotarliśmy do miejsca przeznaczenia, po drodze zatrzymaliśmy się w malowniczej miejscowości Stryszawa, gdzie znajduje się Izba Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tutaj odwiedzał Go przyszły Papież Jana Paweł II i mieszkańcy Stryszawy upamiętnili to wydarzenie płaskorzeźbą obu Wielkich Duchownych Polaków. W drewnianej, stylowej kaplicy w klasztorze sióstr Zmartwychwstanek modliliśmy się i słuchaliśmy brata Adama, który opowiadał nam o losach świeckiej Służebnicy Bożej Kunegundy Siwiec, obdarzonej łaską słyszenia słów Pana Jezusa i rozmowy z Nim. Obiad zjedliśmy w ośrodku Caritas w Zembrzycach, to pięknie odnowiony stary dworek, gdzie znajdują się gabinety rehabilitacji i pokoje gościnne. Po dobrym obiedzie i rozgoszczeniu się w pokojach nasz Opiekun, Ksiądz Włodzimierz odprawił polową Mszę święta. Słowa, które do nas skierował zapadały nam w sercach. Po Mszy św. udaliśmy się na zwiedzanie centrum Zembrzyc i modliliśmy się w remontowanej świątyni. Ponieważ dzień był ciepły a wieczór pogodny a jeszcze jasny , kolacje mieliśmy przy grillu. Po przespanej nocy i obfitym śniadaniu udaliśmy się na Mszę św. do nieco oddalonej kaplicy w Ośrodku Rekolekcyjnym , którego właścicielem jest Parafia Mariacka w Krakowie. Msza św. była uroczysta, z asystą harcerzy ze Śląska, którzy nie tylko grali i śpiewali. Ośrodek zrobił na nas duże wrażenie, wspaniałe miejsce do wypoczynku grup. Tutaj „narodził się „ pomysł pomocy rodzinom w Syrii, który jest odpowiedzią na apel Caritas Polska. Postanowiliśmy, że obejmiemy pomocą finansową jedną rodzinę w Aleppo. Odwiedził nas tam również Ks. Grzegorz Wicher, który od dwóch lat jest dyrektorem tego ośrodka a do niedawna był asystentem kościelnym SRK. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się nad zaporą w Świnnej Porębie, którą to inwestycję niedawno oddała do użytku Pani Premier Beata Szydło. W dalszej podróży do domu odmawialiśmy Różaniec św. i śpiewaliśmy pieśni religijne. Tak więc szczęśliwie z naładowanymi akumulatorami wróciliśmy do słonecznego Bieżanowa.
Członek Zarządu SRK Danuta Tercjak więcej na fotografiachWYSTAWA JPII W OBRONIE ZYCIA CZŁOWIEKA"W AULI
Odpowiadając na apel Polskiego Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka, Stowarzyszenie przygotowało w aulli wystawę „Jan Paweł II w obronie życia człowieka” Przy okazji zwiedzania będzie można podpisać się pod apelem ZATRZYMAJ ABORCJĘ. Serdecznie zapraszamy. Karta podpisów na stoliku. .
Zarząd SRK więcej na fotografiach

AKCJA „POMOC DLA RODZINY W ALEPPO”
Bieżanowskie Stowarzyszenie Rodzin Katolickich za pośrednictwem Caritas Polska podjęło się pomocy dla jednej z rodzin w Aleppo. Comiesięcznie przelewamy kwotę w wysokości 510 zł. Osoby chętne, mogą inicjatywę wspomóc, dołączyć się do naszej akcji. Wystarczy na konto SRK EDEN dokonać pojedynczej albo kilku wpłat z zaznaczeniem na przelewie „Dar dla rodziny w Syrii”. Można też w KDK EDEN ofiarować na ten cel gotówkę. W przypadku przelewu SRK EDEN Konto 18 1020 2892 0000 5802 0418 7035 . Z góry za podjęcie inicjatywy dziękujemy.
Zarząd SRK

AKCJA „LATO W MIEŚCIE” W EDENIE
W dniach 10-31 sierpnia 2017r. w Katolickim Domu Kultury EDEN miała miejsce akcja „Lato w mieście”. Prowadzącymi tegoroczną zabawę zostały Aleksandra Biernat wraz z młodszymi koleżankami Nikolą Koźbiał i Zuzanną Wikar. Dzieci biorące udział w akcji w każdy poniedziałek i piątek pluskały się w basenach i brodzikach, zjeżdżały na zjeżdżalni oraz wygrzewały w jacuzzi w ośrodku sportowym COM-COM ZONE przy ul. Kurczaba. Wtorki i czwartki podopieczni spędzali w EDENIE doskonaląc grę w ping-ponga, bilarda, piłkarzyki, jak również w szachy. Popularnością wśród dzieci cieszyła się gra memory oraz staromodne państwa-miasta. Dużą frajdę sprawiło uczestnikom akcji odgrywanie postaci oraz odgadywanie przysłów w grze kalambury, które przygotowały Nikola i Zuzia. Do wielu kłótni i nieoczekiwanych zwrotów akcji zaprowadziła półkolonistów gra „mafia”, podczas której dochodziło do dramatycznych sytuacji oraz zabawnych zakończeń gry, gdy ustalano kto spośród uczestników jest złym gangsterem. Środy natomiast były przeznaczone na seanse filmowe. W pierwszym tygodniu oglądnęliśmy film „Rock Dog – pies ma głos”, w którym kudłaty przyjaciel walczył o swoje marzenia o zostaniu gwiazdą w wielkim mieście. W kolejnym tygodniu wybór padł na film „Moje wakacje z Rudym”, gdzie mogliśmy podziwiać na srebrnym ekranie losy małego chłopca oraz jego czworonożnego Rudego w krainie kangurów. Ostatni tydzień akcji to seans „Gang Wiewióra 2”. Każdy dzień „Lata w mieście” przynosił dzieciom i opiekunom wiadra śmiechu oraz dużo radości.
Aleksandra Biernat więcej na fotografiach


WAKACYJNE WSPOMNIENIA
Takich wspomnień z wakacji, jak koloniści z Sopotu,nie ma chyba nikt. Wyjazd zorganizowało Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z Bieżanowa w dniach 25.06 – 10.07.2017r. Dla 130 uczestników to była wyprawa po przygody i pogodę. No i tu niemiła niespodzianka : pogoda przez całe dwa tygodnie była w kratkę. Opalanie trzeba było odłożyć na później. Ale za to nasza najfajniejsza pani kierownik- p. Anna Lenda stała się ikoną mody. Zawsze wychodziła z budynku w kurtce przeciwdeszczowej oraz pięknym letnim kapeluszu z odwiniętym rondem. Rozumieliśmy, że zaklina pogodę i jest gotowa na wszystko. Postanowiła dostarczyć nam tylu atrakcji, żeby nikt się nie nudził. Kiedy już opadaliśmy z sił, natychmiast podrywała nas na równe nogi ogłaszając kolejny wymarsz. Zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej, każdy z nas z indywidualnym elektronicznym przewodnikiem. Byliśmy też pod pomnikiem bohaterskiej Inki. Obejrzeliśmy Operę Leśną. Każdy mógł się poczuć jak wielki artysta, wchodząc na kolejne piętra ogromnej opery, a potem zasiąść na widowni. Dwa razy byliśmy w kinie na wesołych filmach: „Gru, Dru i Minionki”, „Transformersi” i „Auta 3”. I to nie koniec. Zwiedziliśmy Latarnię Morską w Sopocie, a raz nawet wybraliśmy się do Malborka, ale kłopoty z komunikacją zmusiły nas do zmiany planów. I to nam nawet bardziej odpowiadało, bo popłynęliśmy promem na Hel. A tam wspaniałe fokarium . Mogliśmy z bliska obserwować karmienie tych sympatycznych olbrzymów, a później powrót promem i spacer po molo. Codziennie łapaliśmy nikłe promyczki słońca, bo lubiliśmy zabawy na piasku, budowle i rzeźby. Zamiast kąpieli były spacery brzegiem morza, choć czasami udawało się zanurzyć głębiej, zwłaszcza , że każdy musiał być „ochrzczony” ( nawet pan ratownik!). Po powrotach do budynku też były atrakcje: konkursy fryzur, piosenek, plastyczny, czystości ( to duża atrakcja,bo kto lubi sprzątać?), pogodne wieczorki z nauką zumby, dyskoteki. A na orliku przy szkole mecze piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, również koloniści kontra kadra. Nic dziwnego, że apetyty nam dopisywały i nikt nie grymasił. Jedzenie zresztą było pyszne. W ciągu dwóch tygodni pobiliśmy wszelkie rekordy Guinnessa w ilościach zwiedzanych miejsc i licznych atrakcji. Jak takie tempo można było wytrzymać? Odpowiedź jest prosta :można, na super kolonii Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.
Na podstawie wspomnień kolonistów i kadry opracowała Katarzyna Kerep. więcej na fotografiach


KOLONIA W SOPOCIE
Dzieci i młodzież przebywająca na kolonii SRK w Sopocie pozdrawiają Bieżanowian
więcej na fotografiach

DYPLOM OD PREZYDENTA KRAKOWA
Wieloletnie zaangazowanie SRK w działalność pomocy rodzinie zauważnone w mieście.

JUBILACI NA DNIACH BIEŻANOWA
W Parafii Narodzenia NMP z okazii Dni Biezanowa mieliśmy tradycyjne uroczyste obchody Jubileuszu Par Małżeńskich. Zapraszamy Srebrnych i Złotych Jubilatów. W tym roku była takze para obchodzaca 60 lecie Sakramewntu. Jubilaci, po Mszy św odprawionej przez opiekuna SRK ks. Włodzimierza Kurka, otrzymali okolicznościowe życzenia i błogosławieństwo, jeden od ks. bp. Jana Szkodonia., drugi od metropolity abp. Marka Jędraszewskiego.XXIV DNI BIEŻANOWA SPEŁNIONE
Krakowskie osiedle Bieżanów (Stary jak dopowiadają mieszkańcy Dzielnicy XII ) miało w dniach 26-28 maja zorganizowane po raz dwudziesty czwarty swoje święto. Corocznie aktywny udział we współtworzeniu podejmuje, we współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich, Rada i Zarząd Dzielnicy XII, 9 Podgórski Szczep ZHP Uroczysko im. mjr. L. Jędrzejczyka, DK Dwór Czeczów, SP Nr 124, KS Bieżanowianka i Parafia Narodzenia NMP. Celem głównym, jaki przyświeca Stowarzyszeniu to integracja społeczności, promocja wartości katolickich i rodziny, udostępnienie boisk i estrady dzieciom i młodzieży. W tym roku nawiązując do akcji elektronicznej zbiórki podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską (EIO) Mama, Tata i Dzieci, której celem była prawna obrona tożsamości rodziny w krajach Unii, na banerze umieściliśmy także stosowny rysunek. Pogoda dopisała fantastyczne i impreza pobiła rekordy frekwencji na zawodach, pokazach i estradowych występach. Ilość zdarzeń dziejąca się równocześnie w wielu miejscach utrudnia relację, dlatego ograniczę się do obrazującej obchody statystyki. Sobota, to imprezy sportowe na terenie Bieżanowianki. Turniej zespołów dziecięcej Akademii Piłkarskiej zgromadził 14 drużyn z całego Krakowa (w tym Wisłę i Cracowię ). W sumie ponad 80 dzieci, z liczną rzeszą kibiców i widzów przy pięknej rywalizacji i wspaniałej atmosferze. W parafii Narodzenia NMP mieliśmy tradycyjnie uroczyste obchody jubileuszu par małżeńskich. Rano po Mszy św. start Dni na terenach SP Nr 124. Niedzielne zawody mini STRONG MAN oraz STRONG MAN miały ponad 50 uczestników, konkurencje sportowe ponad 270 osób. Brawo Bieżanowianka. Był także piękny pokaz gimnastyczny UKS Korona oraz pokaz zapaśniczy. Zapasy uważane są na szlachetny, bezkontuzyjny sport - dobrze, że w Bieżanowie zapasy odradzają się. Scena estrady gościła reprezentacje szkół i przedszkoli w liczbie ponad 300 występujących dzieci! Swoje stoisko mieli harcerze, krótkofalarze, podróżnik Władysław Grodecki, Fundacja „Wygrajmy siebie”, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Klub Sportowy Bieżanowianka. Brakowało nam tylko oazy i lektorów, może w przyszłym roku? Wieczorem zagrał zespół Polish Golden Hits, śpiewały Bieżanowskie Trubadurki , wystąpił wyjątkowy, pełen energii i radości chór gospel – Joyful Voice. Jakże pięknie dedykowali swoje utwory Panu Bogu. Święto osiedla zakończył piękny, iluminowany pokaz sportowy bieżanowski zapaśników oraz koncert w wykonaniu rapera Romana Lachowolskiego ps. Bosski. Raper reprezentował Drużynę Mistrzów, artystów hip-hopowych oraz sportowców, propagująca uprawianie sportu i pozytywną stronę życia, bez dopalaczy i narkotyków. Piękną stroną tego występu było odwoływanie się do Jezusa, opowiadanie o historii Polski, Żołnierzach Niezłomnych, o patriotyzmie. Dni Bieżanowa zakończyły się późnym wieczorem o 22-giej. Dochód z imprezy zasili działalność Katolickiego Domu Kultury Eden i wakacyjny wyjazd dzieci z ubogich rodzin na kolonie w Sopocie. Warto wspomnieć, że impreza nie jest komercyjna, właściwie odbywa się dzięki współpracy bieżanowskich organizacji i pozyskanych sponsorów, głównie z Bieżanowa. Dziękujemy za patronat „Niedzieli”! Stowarzyszenie Rodzi Katolickich za 24 letnią działalność dla społeczeństwa osiedla Bieżanów zgłoszone zostało przez Dzielnicę XII do tytułu Filantropa Roku. Nie otrzymało wyróżnienia, ale z pewnością na nie zasługuje. Ale o tym przy innej okazji...
Stanisław Kumon,
foto; Leszek Kupczyk,Stanisław Kumon
więcej na fotografiach
więcej na fotografiach
więcej na fotografiach


SPRAWIEDLIWOŚĆ MOZE POCZEKAĆ?
W dniu 16 maja w Edenie Edenu miało mijsce spotkanie z Adamem Słomką.Rozmwaialismy głównie o potrzebie zmian w sadownictwie.
więcej na fotografiach


WYCIECZKA W MAŁE BIESZCZADY
Od kilku lat SRK EDEN podejmuje, w terminie weekendu majowego, inicjatywę organizacji kilkudniowej pielgrzymki do polskich sanktuariów. Dla przypomnienia: pielgrzymowaliśmy już do Gniezna, Biskupina i Kalisza (kolebki polskości); do Gietrzwałdu, Świętej Lipki i do Grunwaldu na Warmii; do Matki Bożej Śnieżnej, św. Anny Samotrzeć, Henrykowa i Wambierzyc na Dolnym Śląsku; do Leżajska, Krasnobrodu, Tomaszowa Lubelskiego, spacerując po pięknej Zamojszczyźnie. Pielgrzymki dały nam, w zabieganiu dnia codziennego, możliwość skupienia się na duchowym aspekcie naszego człowieczeństwa. Uczestniczyliśmy razem we Mszach św., wznosiliśmy modły zbiorowe, śpiewając pieśni Maryjne, i zwracaliśmy się do naszych Patronów w intencjach osobistych. Część tych modlitw została zapewne wysłuchana, za co jesteśmy wdzięczni Stwórcy i Jego umiłowanym orędownikom. Pielgrzymki są dla nas też, pomimo ich bogatego programu – wytchnieniem od obowiązków dnia powszedniego. Cenimy w ich organizacji aspekt poznawczy – polskiego dziedzictwa materialnego i kulturowego, szczególnie związanego z wiarą naszych ziem. Są dla nas jakby modlitwą odpustową – wszyscy trwamy w atmosferze życzliwości, nadziei, łaski, żywo przeżywając wspólnotę myśli, zaufania. To bardzo wiąże i umacnia naszą bieżanowską wspólnotę.Wiecej o pielgrzymce w bieżanowskim Płomieniu.
Elżbieta Madej więcej na fotografiach


JUŻ NIEDŁUGO DNI BIEZANOWA
Tradycyjna osiedlowa impreza odbędzie się w dnia od 26-28 maja. Aktywny udział współtworzenia imprezy podejmują Rada i Zarząd Dzielnicy XII, 9 Podgórski Szczep ZHP Uroczysko im. mjr. L. Jędrzejczyka, DK Dwór Czeczów, SP Nr 124, KS Bieżanowianka, Parafia Narodzenia NMP i oczywiście Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Wiecej pod ikonkąWIERSZE POŚWIĘCONE ŚW.JPII
W dniu 31.03.2014 r. w Katolickim Domu Kultury EDEN odbyła się kolejna edycja konkursu recytatorskiego „Pamiętamy o Tobie Święty Janie Pawle II”. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z Krakowa-Bieżanowa. Głównymi jego celami były: propagowanie twórczości Karola Wojtyły, inspirowanie dzieci i młodzieży do przeżywania głębi poezji związanej ze św. Janem Pawłem II, uwrażliwienie na piękno poezji religijnej i jej promocja. W konkursie wzięli udział głównie uczniowie klas młodszych Szkoły Podstawowej nr 124 w Krakowie. Niska frekwencja uczestników konkursu skłania do refleksji czy tego typu przedsięwzięcie jest potrzebne. W jury zasiadły panie: Biernat Marta, Leszczyńska-Lenda Anna, Miłaszewska Ewa, które po wysłuchaniu recytujących i naradzie ogłosiły wyniki. Laureatami konkursu recytatorskiego zostali: I miejsce Zuzanna Krzyworzeka z klasy II b I miejsce Amelia Madej z klasy VI c II miejsce Julia Zając z klasy III b II miejsce Daria Badoń z klasy I a III miejsce Kacper Sobas z klasy III b III miejsce Dominika Kwaśniewska z klasy I a III miejsce Olga Dąbrowska z klasy II b III miejsce Karolina Jaskierska z klasy II b wyróżnienie Oliwia Zając z klasy I b wyróżnienie Jakub Nędzyński z klasy III a. Oprócz dyplomów i nagród książkowych nagrodą dla zdobywczyń pierwszego miejsca była recytacja wierszy w dniu 2.04. w czasie mszy świętej z okazji 12. rocznicy śmierci świętego Jana Pawła II, a dla wszystkich laureatów w czasie poranka z św. Janem Pawłem II w Dworze Czeczów. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy uczestnikom i ich Rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie swoich pociech do tego konkursu. Zapraszamy za rok !!!
Opracowanie Marta Biernat, Zdjęcia Henryk Kwaśniewski
więcej na fotografiach

PODRÓŻUJEMY NA ROZTOCZE
Stowarzyszenie za prasza na pielgrzymkę do Horyńca Zdrój w dniach od 29 kwietnia do 1 maja. Na trasie Jarosław, miejscowości południowego Roztocza, Lubaczów, Rzeszów i Pilzno.
Koszt 300 zł , zapisy z zaliczką w Edenie.PIELGRZYMYJEMY NA RUMUNIĘ
Zapraszamy na pielgrzymkę z cyklu sanktuaria europejskie „Rumunia-perły owiane legendą" w dniach 12-19 sierpnia. Pielgrzymka wiedzie przez Transylwanie i Karpaty, odwiedzimy wysokogórskie klasztory, zamki , twierdze i cerkwie wpisane na listę UNESCO. Odwiedzimy polską wioskę Kaczyce z sanktuarium maryjnym –Czarną Madonnę Kaczycką.
Koszt 1399 zł. Pielgrzymka bez nocnych przejazdów. Program w gablocie przy kościele a więcej informacji w Edenie.SPOTKANIE Z NIEDZIELĄ
1 marca mieliśmy przyjemność gościć w Kole p. Marię Fortunę Sudor, redaktor odpowiedzialną za Niedzielę Małopolską. Ponad dwu godzinne spotkanie niewątpliwie poszerzyło nasza wiedzę o rynku medialnym i odpowiedzialności dziennikarskiej. Padło wiele przykładów manipulacji informacją i niestety pozornej wolności prasy. Zawsze są jakieś okoliczności, które powodują że informacja moze zostać wstrzymana. zniekształcona, użyta prowokacyjne lub jako dezinformacja. Niestety, można nami manipulować, zasiać w nas niepokój, zniechęcić, uprzedzić, osłabić wolę. Dyskutowaliśmy o fakcie zawłaszczenia przez koncerny zachodnie 75 % rynku prasy. Źle piszą o nas i w Polsce i za granicą. Kształtują w Europie fałszywy obraz nas, Polaków. Jakże duża jest rola mediów katolickich, gazet, radia, Telewizji Trwam. Jak jednak mało zachęt pada, aby nasze gazety czytać.

FERIE W PORONINIE Z SRK
Ferie w Poroninie 2017r. 28 stycznia dzieci ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Bieżanowie wyjechały do Poronina. Pod czujnym okiem pani kierownik Marty Biernat i wykwalifikowanej kadry w składzie: Sylwia Archimowicz, Joanna Jania, Katarzyna Kerep i Anna Świątek dzieci miały zapewnione wspaniałe i bezpieczne ferie. Bawiły się świetnie. Jeździły na sankach, jabłuszkach ,ale największym zainteresowaniem cieszyły się wyjazdy do Suchego na stok narciarski. Tam, nawet początkujący, przy pomocy instruktorów stawiali pierwsze kroki na nartach. Popołudniami grali w skoczki, szachy, warcaby, tenisa stołowego i bilarda. Przygotowywali się do konkursów: tańca, piosenki i fryzur. Organizowane były wyjścia do pobliskich lasów, gdzie tropili ślady zwierząt i poznawali tamtejszą roślinność. Najwięcej radości sprawiały dzieciom zabawy na świeżym powietrzu, gdzie brały udział w konkursach rzeźb ze śniegu i torach naturalnych, śnieżnych przeszkód. Małe grupy pod eskortą ratownika i wychowawcy, odwiedziły również basen z sauną, w naszym ośrodku Limba, dostępnym wyłącznie dla gości . Natomiast wszyscy pojechali na baseny termalne do Szaflar, gdzie mieli możliwość wygrzania się w ciepłych basenach, zjeżdżania na zjeżdżalniach i inhalowania się w specjalnie do tego przystosowanej saunie. Pod konie turnusu było rozstrzygnięcie konkursów, rozdanie nagród i upominków. Wybrali również najmilszego i najmilszą turnusu. W sobotę 4 lutego wracali już do domów. Byli bardzo zadowoleni ,ale żałowali , że ten piękny czas tak szybko minął.
Katarzyna Kerep
więcej na fotografiach

SPOTKANIE OPŁATKOWE SRK
Z udziałem opiekuna SRK, ks mgr Włodzimierza Kurka, podzielilismy się opłatkiem. Były życzenia, modlitwa, i wspólne kolędowanie. W Nowym, 2017 Roku robimy dalej swoje- i dla parafii i dla rodzin!
więcej na fotografiachCOROCZNY KONKURS SZOPEK
Katolicki Dom Kultury EDEN po raz kolejny zaproponował dzieciom udział w konkursie plastycznym „Szopki bożonarodzeniowe”. Można było stworzyć szopki przestrzenne lub forma płaska, na kartce. Celem konkursu było: zachowanie tradycji budowania szopek, upowszechnianie wiedzy o polskich tradycjach bożonarodzeniowych wśród dzieci, doskonalenie zainteresowań i zdolności plastycznych, rozbudzanie wyobraźni plastycznej oraz własnej kreatywności. W kategorii prac płaskich nagrodzono następujące osoby: I miejsce Barbara Kasperkiewicz II miejsce Zofia Styrna III miejsce Jan Kątniak wyróżnienie Daria Badoń wyróżnienie Kajetan Gil wyróżnienie Dominika Kwaśniewska. W kategorii prac przestrzennych jury przyznało następujące lokaty: I miejsce Łukasz Nowak II miejsce Oskar Strzelec III miejsce Katarzyna Cygan wyróżnienie Emila Szarek. Gratulujemy nagrodzonym oraz tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie szopek, a nagród nie zdobyli. Zapraszamy do udziału w przyszłorocznym konkursie szopek.
Marta Biernat
więcej na fotografiach

 

Powrót