XVIII DNI BIEŻANOWA

„BĘDZIEMY SIĘ RADOWAĆ” Tytuł koncertu znanego krakowskiego barda i poety Pawła Orkisza „Będziemy się radować” właściwie oddał atmosferę odbytych w dniach 21, 22 maja XVIII już Dni Bieżanowa. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich dedykowało te Dni Janowi Pawłowi II. Jednym z elementów programu była wystawa fotograficzna „Bieżanów z Papieżem” w DK. Dwór Czeczów. Zaprezentowano zdjęcia prywatne z Ojcem świętym, zarówno z pielgrzymek jak i audiencji.. Wszystko się udało!. Na boiskach szkolnych stanęły karuzele, zamki dmuchane, była wata cukrowa, ciastka, lody , kawa, herbata, loteria, pamiątkowe podkoszulki, zabawy i konkursy dla dzieci Wytrzymała piękna pogoda, dopisali mali i starsi artyści a przez obiekty SP 124 przy ulicy Weigla przez cały dzień przewinęły się setki widzów. Wśród publiczności i gości byli także Radni Dzielnicy XII i Miasta Krakowa. W specjalny sposób Mszą świętą i występami uhonorowani byli bieżanowscy jubilaci 50 i 25 - lecia małżeństwa. Młodzież od czwartku rozgrywała dwukrotnie przerywany ulewami turniej piłkarski. A niedzielna estrada? Po Mszy św w intencji uczestników i organizatorów, występy na scenie rozpoczęła Schola i Oaza Parafii Narodzenia NMP. Następnie obejrzeliśmy wiele spektakli; poetycki „Santo Subito się spełnia” SP 124, ekologiczny „Niech bije zielone serce ziemi” SP 124, muzyczny „Wiosenne inspiracje” ZSOI Nr 4 SP Nr 148 oraz Gimnazjum Nr 32; spektakl „Dbamy o nasze środowisko” Przedszkola Samorządowego Nr 17, „Shrek bez Shreka” – koła teatralnego SP Nr 124 i „Dzienniczek zakręconej nastolatki” - wg Zuzanny Goduli. Byliśmy świadkami pokazów tanecznych oraz występów wokalnych i wokalno-instrumentalny uczniów. Prezentowali je uczniowie SP 111, Gimnazjum Nr 29 im. Jana Pawła II, Gimnazjum nr 29, grupa baletowa młodszej i starszej działających przy Dworze Czeczów, Zespół Tańca Nowoczesnego PRECEDANCE działającego przy Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay” , grupy taneczne Świetlicy „Oratorium”. Pięknie jak zwykle prezentowały się dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 135 im. Księcia Kraka w pokazie tańców regionalnych. Dzieci i rodziców angażował w zabawy, gry, improwizacje teatralne Teatr Strony. Podobał się występ zespołu IGLIKA prezentującego pieśni i tańce bałkańskie, zachwycały piękne stroje. Gwiazdą Dni był Paweł Orkisz. Jego koncert nawiązywał do szczęśliwego dla nas roku 2011. Artysta rozpoczął utworem „Oto jest dzień”. Były piosenki „Ani ojciec ani matka’, „Ja idę tą drogą”, „ Będziemy się radować”, „Zagapiłem się na życie” i „Alleluja” . Czuliśmy się jak w kwietniu na koncercie przez oknem na Franciszkańskiej 3. Podobało się brzmienie całego zespołu, chórku, śpiewane przez artystę psalmy a także ballady i piosenki żeglarskie. Występy artystyczne zakończył mający liczną widownię, dobrze odbierany kabaret AD HOC. Jego program powstawał właściwie na bieżąco, z udziałem publiczności. Artyści kabaretu na zakończenie poprowadzili aukcję banneru z podpisami piłkarzy nowego mistrza ekstraklasy Wisły Kraków. Dni zakończyła loteria, z której dochód pomoże w wakacyjnym wypoczynku dzieci z wielu bieżanowskich rodzin. Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom, gospodarzowi terenu Szkole Podstawowej Nr 124, kierownictwu DK Dwór Czeczów, parafii NNMP i wszystkim uczestnikom zabawy. Zapraszamy za rok, w niedzielę 20 maja. XIX Dni Bieżanowa wypadają w roku jubileuszowym 800 - lecia Bieżanowa. Jakie będą? Wspaniałe!
Stanisław Kumon

P.S.
Dla tych, którzy nie mogli do nas przybyć zachęcamy do oglądania fotografii z XVIII DNI Bieżanowa. Autorzy Stanisław Kumon, Joanna Lenda, Iwona Jędrzejczyk

Fotoreportaż DNI