XXIII DNI BIEŻANOWA

XXIII DNI BIEZANOWA SPEŁNIONE Kiedy 23 lata temu Stowarzyszeni Rodzin Katolickich z Krakowa - Bieżanowa organizowało I Dni Bieżanowa, członkowie Koła myśleli głównie o dzieciach, o stworzeniu dla nich możliwości występów na estradzie, o współzawodnictwie w konkursach i zawodach. To był czas gdy byli młodymi rodzicami. Myśleli więc także o swoich dzieciach, o innych rodzinach. To był 1994 rok. Od tamtej pory nic się nie zmieniło. Integrujemy osiedle wokół estrady budowanej z pomocą Rady Dzielnicy XII. Wtedy usłyszałem - dzieci to urodzeni aktorzy, dzieci na scenie rozkwitają jak kwiaty! Nie się nie zmieniło choć to już XXIII święto osiedla. Współtworzą je z SRK Szkoła Podstawowa Nr 124, KS Bieżanowianka, Parafia Narodzenia NMP ( pomaga w promocji), Rada Dzielnicy XII DK Dwór Czeczów. W tym roku do komitetu organizacyjnego dołączyli harcerze. To było mocne wejście, znacząco poszerzające ofertę wspólnej zabawy. W imprezę zaangażowało wielu harcerzy i instruktorów z 9 Podgórskiego Szczepu Uroczysko oraz przyjaciół ze Szczepu Orogen. Sobota była zaplanowana dla młodzieży - na sportowo, aktywnie, artystycznie ze wspaniałymi doświadczeniami fizycznymi w tle, niedziela zaś bardzo rodzinnie. Największą popularnością cieszyły się: turniej ulicznej koszykówki, turniej badmintona, "malowanie po ścianie", doświadczenia naukowe, w niedzielę samochodowa gra familijna. W taj grze uczestnicy przenieśli się do bajkowego świata. Uczestnicy musieli dowieść wodę do Arielki, otworzyć sezam Ali Baby, czy stać się mężczyzną wraz z Mulan. Frekwencja przekroczyła oczekiwania harcerzy. Zasługą szczepu jest także odświeżone, a zarazem proste nowe logo DB oraz strona internetowa. Sobotnie święto to także organizowana przez SRK Msza św. dla Jubilatów 25 i 50 lecia małżeństwa. Mszę odprawił i piękną okolicznościową homilię wygłosił opiekun SRK ks. Włodzimierz Kurek. Potem niespodzianka, przyjęcie w Katolickim Domu Kultury EDEN oraz artystyczny występ chóru „Bieżanowskie Trubadurki”. W uroczystości wzięło udział 9 par małżeńskich. Niedzielne obchody rozpoczęła Msza św. intencji organizatorów i uczestników Dni. Odprawił ją ks proboszcz Bogdan Markiewicz. Od południa estradę zawojowały dzieci. Trzy samorządowe przedszkola, cztery szkoły podstawowe i jedno gimnazjum. Co przedstawiały - generalnie pasie i talenty w tańcu, piosence, poezji – przy licznej widowni, jakżeby rodziców i dziadków nie było! Pięknie tańczyły dziewczęta ćwiczące w DK Dwór Czeczów, były sceniczne pokazy walki. Bieżanowski Trubadurki zaprezentowały bardzo dobrze przyjęty program „Krakowskie kwiaciarki”. Rewelacyjnie popisami zapaśniczymi z udziałem także młodych sportowców, zawodami Strong Man i wieloma konkursami sprawnościowymi, siłowymi i piłkarskimi zaprezentowała się nasz stara 90- letnia Bieżanowianka. Interesujący i piękny koncert wykonała Maria Krawczyk-Ziółkowska z zespołem „Małe ważne sprawy”. Były Nutki Maryjne, Psalmy, Hymn Światowych Dni Młodzieży ( Dni Bieżanowa miały hasło „Ważne sprawy 2016” ). Na prośbę organizatorów Maria Krawczyk zaśpiewała z publicznością Hymn V Brygady Wileńskiej mjr Łupaszki ( na melodię „Piechota”) Niedzielny wieczór zakończyły porywające covery utworów Anny Jantar. Loteria fantowa, hit wieczoru pomoże dzieciom z ubogich rodzin pojechać na wakacje z Kołem SRK.
Fotoreportaż: Łukasz Potaczek, Andrzej Wąsik, Stanisław Kumon

Fotoreportaż DNI cz 1