Szczęśliwego Nowego 2013 Roku!!!
Kolejny Nowy Rok niech będzie dla Państwa czasem pokoju oraz realizacji wszystkich zamierzeń.
Prezes Anna Leszczyńska Lenda
Wesołych Swiąt!!!
Na zbliżające się Swięta pragniemy złożyć życzenia przeżywania Bożego Narodzenia w zdrowiu, radości ciepłej rodzinnej atmosferze.


WIZYTA SWIĘTEGO MIKOŁAJA W KDK EDEN
6 grudnia 2012 roku Katolicki Dom Kultury EDEN gościł świętego Mikołaja, który przyniósł wszystkim zgromadzonym dzieciom wspaniałe prezenty. Czerwona czapka i płaszcz, siwa broda, niski głos to atrybuty długo wyczekiwanego gościa. Tradycyjnie u Jego boku pojawiły się anioły i diabeł. Dzieci z Bieżanowa zostały obdarowane wspaniałymi prezentami, za które odwdzięczyły się pięknie wyrecytowanymi wierszykami. W ten grudniowy wieczór uśmiech nie schodził z twarzy wszystkich zgromadzonych w gościnnych progach EDENU. Po spotkaniu pozostaną miłe wrażenia, pamiątkowe zdjęcia i żal, że tak szybko musieliśœmy pożegnać zacnego goœcia. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie mikołajkowych paczek, a w szczególności p. Annie Leszczyńskiej-Lendzie. Mikołaju do zobaczenia za rok!!! tekst foto Marta Biernat. więcej

Obchody Swięta Niepodległości 11 listopada
Finalistami Konkursu Recytatorskiego organizowanego corocznie w KDK EDEN z okazji Swięta Niepodległości były w tym roku Ola Michalik i Julia Zając. Laureatki wystąpiły podczas apelu poległych pod Pomnikiem poległych Bieżanowian. Gratulujemy! więcej
Ofiarność Bieżanowian!!!
W niedzielę 11 listopada na apel Stowarzyszenia, po Mszach sw. Bieżanowianie datkami do puszek wsparli planowany remont dachu domu, w którym mieszka matka samotnie wychowująca sześcioro dzieci w wieku szkolnym. Zebrano ponad 8 tys zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom.
Do wiosny czeka nas jeszcze zakup lub pozyskanie szeregu materiałów. Może i w tym przypadku ofiarujemy pozostałe po naszych remontach czy budowie artykuły? Potrzebne bedą: blacha trapezowa, krokwie , płyty OSB, łaty, styropian, okna dachowe, folia paroprzepuszczalna rynny i deski. Ilości materiałów podane pod ikonką. Więcej informacji w KDK EDEN.

Spotkania SRK z nowym asystentem kościelnym
Od września Koło SRK ma nowego asystenta parafialnego. Jest nim Ksiądz Grzegorz Wicher, który przybył do Bieżanowa z parafii św Jana Kantego na osiedlu Widok. Spotkania oprócz spraw organizacyjnych poświęcone są formacji duchowej. Ta część jest przygotowywana przez Księdza. W pazdzierniku rozważaliśmy treść listu pasterskiego episkopatu o rodzinie. W listopadzie tematem widącym były odpusty cząstkowe i zupełne. Wiedza przekazana przez księdza Grzegorza zaskoczyła obecnych. Niby doświadczeni, niby zaangażowani, prawie elita parafialna, a ile spraw związacych z możliwością pomocy naszym zmarłym przez te lata przegapiliśmy. Aż się ciśnie pytanie! Komu Ty pomogłes w minionej oktawie Wszystkich świętych. Dlaczego nasza wiedza o możliwościach danych nam przez Ojca swiętego jest taka mała? Dlaczego nawet jadąc na pielgrzymkę do Rzymu czy innych miejsc świętych, nie mamy na celu otrzymanie odpustu? Ile skorzystaliśmy z tych darów w Roku Jubileuszowym? Księże Grzegorzu, dziękujemy, będziemy korzystać z przekazanej wiedzy w przyszłości SK więcej

Niedzielna zbiórka na pomoc rodzinie
W niedzielę 11 listopada Stowarzyszenie po Mszach św, za zgodą ks.Proboszcza, będzie zbierać do puszek pieniądze. Inicjatywa ma na celu pomoc w remoncie dachu domu, w którym mieszka matka samotnie wychowująca sześcioro dzieci w wieku szkolnym. Serdecznie prosimy o włączenia do tej akcji. Dla chętnych do dokonania przelewu bankowego udostępniamy konto Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich EDEN ul. Ks. J. Popiełuszki 35, 30-898 Kraków, NIP 679 30 33 025 Konto PKO BP Oddział w Krakowie Nr konta bankowego 18 1020 2892 0000 5802 0418 7035
W przypadku przelewów istnieje możliwość odliczenie od podatku. Na przelewach prosimy zaznaczyć - pomoc rodzinie w kosztach remontu dachu.
Prezes Koła Anna Leszczynska Lenda

Dni skupienia naszego Koła
W dniach 22 i 23 09.2012 r. nasza wspólnota przeżywała Dni Skupienia w OW Caritas w Zakrzowie. Opiekę duchową sprawował Ks. Grzegorz Wicher. W programie było odwiedzenie Domu Jana Pawła II , Sanktuarium św. Józefa u Karmelitów i Droga krzyżowa na terenie Parafii pw. św. Piotra Apostoła. Przepiękne rozważania , zmuszające do myślenia, prowadził ksiądz Grzegorz. Mieszkaliśmy w w ośrodku na zboczu Góry Chełm, wśród grzybodajnych lasów. W kaplicy dostępnej całą dobę modliliśmy się i słuchaliśmy homilii nt. wychowania. Temat nawiązywał do listu biskupów . Piękna przyroda i pogoda zachęcała do spacerów. Bliskość pozwoliła na rozmowy na tematy nas nurtujšce. W modlitwach dziękowaliśmy Panu Bogu i prosiliśmy o potrzebne nam łaski. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Matkę Bożą Kalwaryjską. Owocem tego wyjazdu jest również powiększenie liczby naszych członków. Obiecaliśmy sobie, że na przyszły rok wrócimy tam znowu.
Anna Leszczynska Lenda więcej

Napisali o na w NIEDZIELI
We wrzeniowym numerze Niedzieli ukazał się obszerny artykuł p.red Marii Fortuny-Suter pod znamiennym tytułem TO ICH SWIADECTWO. Zachęcamy do jego przeczytania.
SRK w Szwajcarii
W dniach 26-30.08.2012 r. stowarzyszenie zorganizowało pielgrzymkę do Berna, stolicy Szwajcarii. Opiekę duchowa nad pielgrzymami sprawował Ks. Proboszcz Grzegorz Łopatka. Codziennie uczestniczyliśmy w Mszy św. Po drodze odwiedziliśmy jedno z największych Sanktuariów Maryjnych w Europie w Mariazell (Austria). Modliliśmy się w bazylice Narodzenia NMP z Ołtarzem Łaski z figurkš Madonny. Wielonarodowy charakter sanktuarium wyrażajš tytuły Jej nadane :Wielka Matka Łaskawa Austrii, Można Pani Węgier, Matka Narodów Słowiańskich. Miejsce to odwiedził Jan Paweł II. W drugim dniu pielgrzymki odwiedziliśmy miejscowość Marktl ma Inn, gdzie urodził się Papież Benedykt XVI. Modliliśmy się przy ołtarzu, gdzie znajduje się chrzcielnica przy której ochrzczony był Papież. Potem udaliśmy się do Altotting, duchowego centrum Bawarii. Ponad milion pielgrzymów rocznie odwiedza Czarnš Madonnę w ośmiokątnej Kaplicy Łask. Najstarsza tablica wotywna, obraz pochodzi z 1501 r. Miejsce to również odwiedził Papież Jan Paweł II. Na pamiatkę postawiono piękny pomnik. W trzecim dniu pielgrzymowania dotarliśmy do Einsideln. I tutaj też padliśmy na kolana prze Matkš Bożą w figurze Czarnej Madonny. Woda z Fontanny Maryi dodała nam sił do dalszej podróży. Potem zachwyciliśmy się pięknym Zurychem, zwłaszcza czystym jeziorem , nad którym leży miasto. Na brzegach usytuowane sa przystanie pełne żaglówek a obok kapia się ludzie w przezroczystej wodzie. Podziwialiśmy grzmiące wodospady na Renie, małe miasteczko, w którym każda kamieniczka to obraz przedstawiajacy różne sceny z życia dawnych mieszkańców. Przyszła kolej na Berno ,stolicę Szwajcarii. I tu zostaliśmy zaskoczeni. Przed budynkiem parlamentu , w sąsiedztwie wielkich banków plac targowy. Można kupić owoce, warzywa, sery, kanapki ciepłe przekaski. A wszystko to na różnego rodzaju straganach i przyczepach. A u nas w Krakowie nawet w bramach Starego Miasta nie wolno sprzedawać skarpetek, czy podkoszulków. W kwietniu weszła w życie ta uchwała pozbawiając setki ludzi pracy. Odwiedziliśmy niedzwiedzie , symbol miasta i słynną Fontanne Wielkoluda pożerajacego dzieci. W Bernie dominują katedry protestanckie. W Lucernie spacerowaliśmy po XIV - wiecznym drewnianym moście pięknie ukwieconym. Wszędzie widać mnóstwo klombów, kwietników i skrzyń z kwiatkami. Kolejnym miastem ,którą odwiedziliśmy to Vaduz , stolica Lichtensteinu. Nasze kroki skierowaliśmy do kościoła, aby podziękować za otrzymane łaski. To małe państwo słynie ze znaczków, które były namalowane nawet na chodnikach. Dzięki wspaniale jadacym kierowcom szczęśliwie wróciliśmy do Bieżanowa. Wspólna modlitwa podziękowaliśmy Panu Bogu za przepiękna pielgrzymkę.
AnnaLeszczynska Lenda więcej
Znowu lato
SRK zorganizowało w sierpniu w KDK Eden akcję „Lato w mieście”. Program był bardzo ciekawy. Obejmował dzieci od 5 do 15 lat. Były wyjazdy do kina , muzeum, spacery po Bieżanowie, spotkanie z artystą rzeŸbiarzem p. Osieckim, gry , konkursy z nagrodami. Największą frekwencja cieszyły się wyjazdy na basen przy ul. Kurczaba. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję. więcej
Wakacje ze Stowarzyszeniem w Swinoujściu
W gościnnej Szkole Podstawowej nr 1 w Swinoujściu uczestnicy kolonii zorganizowanej przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z Bieżanowa nie mogli narzekać na nudę. Poza plażowaniem, brali udział w zabawach sportowych, tanecznych, wokalnych, plastycznych. Nie zabrakło atrakcji w postaci: wycieczki do Szczecina, wspinaczki w parku linowym, rejsu statkiem, zwiedzania Fortu Anioła i Gerharda, latarni morskiej, Portu Marynarki Wojennej (okrętu ORP KRAKÓW), udziału w Karuzeli Cooltury (spotkania ze znanymi, ciekawymi ludzmi). W dniach 16-30 lipca 2012r. na kolonii przebywały 103 osoby w wieku od 7 do 16 lat pod opieka wychowawców, pielęgniarki, ratowników WOPR i kierownika kolonii p.Anny Leszczyńskiej Lendy. Jak co roku oprócz nagród jakie dzieci mogły zdobyć w czasie zawodów i konkursów każdy kolonista na zakończenie otrzymał drobny upominek. Wszyscy wrócili do swoich domów zadowoleni i szczęśliwi. W przyszłym roku planowany jest wyjazd do Sopotu.
Tekst i zdjęcia: Marta Biernat wychowawca kolonijny więcej


DNI BIEŻANOWA W ROKU JUBILEUSZU
XIX Dni Bieżanowa, największej dzielnicowej imprezy integracyjnej, w bieżącym roku przypadły w roku Jubileuszu 800 lecia Bieżanowa. Dwudniowe obchody (26 i 27 maja) miały tradycyjny przebieg i skupiały się wokół Parafii, DK Dwór Czeczów i Szkoły Podstawowej Nr 124 w Bieżanowie, gdzie stanęła estrada. Zapoczątkowana przed 19 laty przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich impreza ma obecnie wspaniałych współorganizatorów. Szczególne podziękowania należš się Filii Podgórskiego Domu Kultury, kierowanemu przez p. Magdalenę Piędel DK Dwór Czeczow. Niedzielne uroczystości rozpoczęła Msza św. w kosciele NNMP. Po Mszy św. i uroczystym otwarciu, rozpoczęły się występy dzieci i młodzieży szkół dzielnicy a także zaproszeni artyści. Na scenie wystąpiło ponad trzysta pięćdziesiąt dzieci z dzielnicowych szkół i przedszkoli. Budowana corocznie estrada jest przeznaczona szczególnie dla nich. Ogladaliśmy spektakle, tańce, pokazy akrobatyczne, balet, tańce cheerleaderek, chóry. Pięknie zaprezentowani się młodzi artyści z programem opracowanym w czasie Warsztatów Zimowych 2012, oraz młodzież z XXV LO i 30 Gimnazjum. Podobał się występ clowna Feliksa. Atrakcją wieczoru był koncert Andrzeja Sikorowskiego z córką Mają. Frekwencja publiczności, dzięki wyjątkowo bogatemu programowi Dni i b. dobrej pogodzie była rekordowa. XIX Dni Bieżanowa zakończyła loteria fantowa, z której dochód tradycyjnie wspomaga wyjazdy wakacyjne dzieci z parafii. Nie sposób wspomnieć o imprezach około estradowych. Był więc bieg na orientację w trzech kategoriach biegowych, zawody w podbijaniu piłki wg reguł Guinnesa ( rekord to ponad 400 odbić), liczne warsztaty rękodzielnicze, muzyczne, pokazy artystów folklorystycznych. Nie brakło atrakcji sportowych i zabawowych dla uczestników Dni, w tym z udziałem podgórskich harcerzy. Impreza w bieżącym roku, dzięki wsparciu Rady Dzielny i Rady Miasta, życzliwości Prezydenta Krakowa, współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Bieżanowa i innymi organizacjami, była wspaniała, wyjątkowa! Wielkie podziękowanie należy się też wolontariuszom bieżanowskich organizacji i sponsorom. Bez ich ofiarności nasz bieżanowski ale także i dzielnicowy festyn nie byłby możliwy. Do zobaczenia za rok w ostatni weekend maja na XX Dniach.
tekst i foto: Stanisław Kumon więcej


BIEŻANOWSCY JUBILACI
W sobotę 26 maja, w pierwszym Dniu obchodów XIX Dni Bieżanowa w Parafii gościliœmy Jubilatów 25 i 50 lecia Małżeństwa. Było niestety tylko 11 par, w tym 4 pary Złotych Jubilatów. Wszyscy otrzymali listy gratulacyjne z błogosławieństwem od Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza. Po Mszy św. Jubilaci z rodzinami uczestniczyli w małym poczęstunku. Uroczystości uświetniła recitalem Barbara Leśniak. więcejINAUGURACJA OBCHODÓW JUBILEUSZU 800 LECIA BIEŻANOWA
W dniu 10 maja, jako Stowarzyszenie uczestniczylismy w uroczystej inauguracji obchodów Jubileuszu. Impreza z udziałem Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i licznych przedstawicieli władz samorządowych miała podniosły charakter. Nie sposób wspomnieć o miłej niespodziance. Dwie osoby z SRK otrzymały od Prezydenta odznaczenia Honoris Gratia. Odznaczenie osób szczegolnie zasłużonych dla Krakowa i jego mieszkańców to zawsze szczególne wyróżnienie.To także pośredni wyraz uznania dla mieszkańców Bieżanowa i działających w nim organizacji. Otrzymali je Prezes SRK Anna Leszczyńska Lenda i Stanisław Kumon. Inne odznaczenie, pamiątkowe medale 800 lecia Bieżanowa otrzymały z rąk przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Biezanowa także osoby szczególnie zasłużone dla naszego osiedla. Piosenkę o Bieżanowie do słów Kazimiery Jamki, w wykonaniu Barbary Leśniak można posłuchać na stronie www.800latbiezanowa.pl. Zapraszamy! Uczestnicy uroczystości po występach artystycznych obejrzeli wystawę historyczną.
Foto Wiesław Majka, Stanisław Kumon. więcej


Grób pusty - Chrystus Zmartwychwstał
POLSKA NASZYM DOMEM - to hasło zbudowanego przez Stowarzyszenie na Wielkanoc 2012 Grobu Pańskiego. Jak wspomniał na rezurekcji Ks Proboszcz Bodgan Markiewicz, niektórzy w Polsce chcieliby pewne wartości i prawa prawa katolików zawalić w grobie wielkim kamieniem...
KONKURS POEZJI OJCA SWIĘTEGO I O OJCU SWIĘTYM 30 marca 2012
Pamiętamy o Tobie Ojcze Swięty, Błogosławiony Janie Pawle II W siódma rocznicę śmierci błogosławionego Jana Pawła II odbył się już po raz szósty konkurs recytatorski „Pamiętamy o Tobie Ojcze Swięty ”, który został zorganizowany przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Konkurs pozwolił na realizację marzeń artystycznych dzieci, pomagajac w odkrywaniu zdolności i wrażliwości na otaczajšcy świat, pozwolił zbliżyć się do Wielkiego Polaka-jakim jest błogosławiony Jan Paweł II. Jury konkursu w skład, którego weszły: Anna Leszczyńska-Lenda (prezes SRK), Barbara Kumon i Marta Biernat (nauczycielki SP 124) przyznało następujšce nagrody: w kategorii klas I-III pierwsze miejsce zajał Bartosz Godula, drugie Jakub Godula, trzecie Joanna Kotarba, a wyróżnienie Filip Gastoł. W kategorii klas IV-VI przyznano dwa pierwsze miejsca Annie Lewińskiej i Aleksandrze Wiśniewskiej, dwa drugie Marcinowi Potocznemu i Agnieszce Wiśniewskiej, a trzecie Zuzannie Goduli i trzy wyróżnienia Jackowi Nawrotowi, Karolinie Sasiadek i Julii Wołek. Laureaci, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 124, otrzymali dyplomy i piękne albumy poświęcone Janowi Pawłowi II. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki. W tym konkursie nie było przegranych, po prostu wszyscy wygrali. Każdemu należy się nagroda za chęci, odwagę i wysiłek. Gratulujemy!!! tekst:Marta Biernat fot: Stanisław Kumon więcej


PORONIN 2012 - FERIE
Organizatorem zimowiska było Stowarzyszenie Rodzin Katolickich EDEN w Bieżanowie, a jego kierownikiem p. Prezes Anna Leszczyńska-Lenda. Zimowisko odbyło się w dniach 11-18.02.2012r. Wzięło w nim udział 65 uczestników – głównie dzieci i młodzież z Bieżanowa oraz 7 osób wykwalifikowanej kadry pedagogicznej. Na bazę noclegową wybrano bardzo gościnny Ośœrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy LIMBA państwa Haliny i Piotra Rzadkosz w Poroninie. Na zimowisku zapewniono dzieciom atrakcyjny program, który dawał uczestnikom możliwość relaksu i wypoczynku. Dzieci i młodzież brały udział w zajęciach sportowych, rekreacyjnych, kulturalnych. Organizowane były zajęcia plastyczne, na których obozowicze tworzyli prace plastyczne na konkursy: „800 lat Bieżanowa” i „Moje zimowisko w Poroninie”. Odbył się konkurs tańca i piosenki. Uczestnicy wzięli udział w konkursach sportowych: jazda na jabłuszku, torze przeszkód, skakanki, cymbergaja, ping-ponga, odbijania piłeczki, skakanki, szachów, skoczków, warcabów. Na wielką atrakcyjność zimowiska wpłynęły wyjazdy na stoki narciarskie do Murzasichla, Małego Cichego, Jurgowa i Czarnej Góry. Miały miejsce: kulig, grill z pieczeniem kiełbasek, kąpiele w basenach termalnych w Szaflarach. Na zakończenie obozu wręczono uczestnikom dyplomy i drobne upominki. więcej