BR>


GLORIA IN EXCELSIS DEO
Drodzy Przyjaciele.
Gloria, Gloria in exelsis Deo. Obfitości łask i błogosławieństw płynących od Narodzonej w betlejemskim żłóbku Bożej Dzieciny, serdeczności i spokoju w święta oraz szczęśliwych dni w Nowym Roku w imieniu Zarzadu SRK zyczy Prezes Anna Leszczyńska-LendaMIKOŁAJ DLA BIEŻANOWSKICH DZIECI
W Edenie , jak co roku 6 grudnia miało miejsce spotkanie ze Świętym Mikołajem. Ponad 60 dzieci otrzymało paczki ze słodyczami, drobnymi zabawkami i przyborami szkolnymi. Taką miłą niespodziankę udało się przygotować dzięki hojnym sponsorom. Wzruszeń, tremy, a nawet łez było co niemiara. Ale Mikołaj był bardzo wyrozumiały; pocieszał, głaskał, ocierał łzy i pełen radości rozdawał przygotowane prezenty. Dziękujemy parafianom, którzy włączyli się do tej akcji. Bóg zapłać .
Prezes SRK Anna Leszczyńska – Lenda więcej na fotografiach


SMOLEŃSK I WOŁYŃ
Byliśmy, obejrzeliśmy i wiemy więcej! We wrześniu Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zorganizowało zbiorowe wyjście na film pt „Smoleńsk”, a w październiku na film pt.”Wołyń”. Zaprosiliśmy wszystkich , którzy bronili krzyża, religii i jasełek w Przedszkolu 135. Było nas w sumie ponad 40 osób. Szczególnie „Wołyń” był porażający. Wszyscy trochę słyszeliśmy o ludobójstwie na Kresach, troszkę czytaliśmy, ale obraz przemawia najbardziej. Tylu Polaków zginęło w takich męczarniach, pochowani w bezimiennych dołach, bez krzyża. Byli zamordowani podwójnie, najpierw fizycznie, potem nakazaną niepamięcią. Polska zapomniała o swoich obywatelach. Film daje nadzieję że się to zmieni! A.Lenda


SWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W POEZJI I RECYTACJI
8.11.2016 r. w Katolickim Domu Kultury EDEN odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej z udziałem uczniów klas I-VI Szkoły Podstawowej nr 124.
Jury w składzie: Marta Biernat, Barbara Śliwakowska i Danuta Tercjak postanowiło przyznać następujące miejsca: w kategorii klas I-III: I miejsce Wiktoria Trojan - Suruło z klasy 2a II miejsce Dominika Kwaśniewska z klasy 1a III miejsce Mikołaj Czechowicz z klasy 3b wyróżnienie Julia Zając z klasy 3b w kategorii klas IV-VI: I miejsce Aleksandra Woźniak z klasy 6a I miejsce Marta Hreczańska z klasy 5b I miejsce Joanna Mikuła z klasy 4a wyróżnienie Jakub Wołkowicz z klasy 5a wyróżnienie Natalia Kalina z klasy 5b wyróżnienie Olga Kośmider z klasy 4a.
Dodatkowa nagrodą dla laureatów pierwszych miejsc jest możliwość recytacji wiersza w czasie obchodów Święta Niepodległości w Krakowie Bieżanowie przy pomniku Pod Orłem. Gratulujemy!!!
Członek Zarządu SRK Marta Biernat
więcej na fotografiachDZIĘKUJEMY ZA 1% DLA SRK
Stowarzyszenie dziękuje wszystkim ofiarodawcom za 1% podatku wpłaconego na nasze konto. Jest to kwota ponad 1500 zł, która została przeznaczona na zimowisko dla dzieci w Poroninie. Ponad 30 osób wspomogło naszą działalność. Serdeczne Bóg zapłać.
Prezes Anna Leszczy ńska-LendaZAKRZOWSKIE DNIA SKUPIENIA
Dni Skupienia odbyły się w dniach 1 i 2 października w Zakrzowie. Piękny ośrodek zachęca do modlitwy ale i do wypoczynku. W drodze odwiedziliśmy Inwałd, w którym obejrzeliśmy z przewodnikiem miniatury światowych budowli oraz przepiękny ogród Jana Pawła II. W ośrodku spotkaliśmy ks. Grzegorza Wichra, który nas ugościł i sprawował dla nas Eucharystię (pracował w naszej parafii ), wolontariuszy ŚDM z Będzina oraz pielgrzymów z Suwałk. Dużym przeżyciem było obejrzenie filmu „Bóg nie umarł” .Jak podkreślił naczelny redaktor „ Gościa Niedzielnego” , Bóg jest najczęściej atakowaną Osobą na świecie i obowiązkiem katolika jest go bronić. więcej na fotografiach


SANKTUARIA STOLIC EUROPY
Tradycyjnie, jak co roku zorganizowaliśmy pielgrzymkę „ Sanktuaria stolic europejskich” W pierwszych dniach sierpnia modliliśmy się w Rydze, Tallinie, Helsinkach ,na Górze Krzyży , w Szydłowcu i w Kownie na Litwie. Opiekę duchową sprawował nasz opiekun Ks. Włodzimierz, który codziennie odprawiał nam Mszę św. i prowadził wszystkie modlitwy. Kraje Łotwa, Estonia i Litwa maja duży problem z Rosjanami ,którzy stanowią duży procent ludności poszczególnych krajów. Natomiast przewodnik fiński, ze łzami w oczach, prosił nas o modlitwę aby ich rząd nie zrównał w prawach związków homoseksualistów z małżeństwami. Niestety, stało się. Następna planowana pielgrzymka wakacyjna to fiordy norweskie. Zapraszamy. więcej na fotografiach


UPRAWOMOCNIŁ SIĘ WYROK PRZECIWKO SRK I PREZESOWI
Uprawomocnił się wyrok Sądu Okręgowego w toczącym się procesie przeciwko prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Archidiecezji Krakowskiej KOŁO NR 9 Bieżanów Annie Leszczyńskiej Lenda zangażowanej w protest rodziców wobec zakazu wystawiania jasełek, utrudnieniom w zapisie na katechezę 5 i 6 latków, nauki kolęd i pastorałek w przedszkolu.
NASI KOLONIŚCI POZDRAWIAJĄ Z KOŁOBRZEGU
Wypoczynek dzieci z Bieżanowa nad pieknym polskim morzem! Pozdrawiamy i czekamy na szcześliwy powrót.
więcej na fotografiach
JEDZIEMY DO KOŁOBRZEGU
28 czerwca biezanowskie dzieci po raz kolejny pojechały nad morze, w tym roku do Kołobrzegu! Kolonie organizuje SRK. Kolonistom i wychowawcom życzymy miłego pobytu!
MISJONARZ Z TANZANII WŚRÓD NAS
19 czerwca gościlismy w parafii i Edenie przyjaciela, misjonarza księdza Marka Gizickiego. Podczas niedzielnych Mszy św głosił kazania a wieczorem spotkał się z nami w KDK EDEN. Były ciekawe zdjęcia, informacje o kulturze i zwyczajach parafian, także Masajów. Towarzyszem w misyjnym pobycie ks Marka w Tanzanii jest ks Krzysztof Kasprzak, który niedawno był w Biezanowie z okazji ślubu swoich byłych oazowiczów. Ksiedzu Markowi życzymu zdrowia, sił i szczęśliwego powrotu kiedy już zakończy misję! Trwa ona już 15 lat!!!
Przy okazji składamy księdzu Markowi gratulacje pieknego jubileuszu. Rok 2016 to 50 lecie urodzin, 50 lecie włączenia w społeczność Koscioła poprzez chrzest św i 25 lat Kapłaństwa!!!
więcej na fotografiachXXIII DNI BIEZANOWA SPEŁNIONE
Kiedy 23 lata temu Stowarzyszeni Rodzin Katolickich z Krakowa - Bieżanowa organizowało I Dni Bieżanowa, członkowie Koła myśleli głównie o dzieciach, o stworzeniu dla nich możliwości występów na estradzie, o współzawodnictwie w konkursach i zawodach. To był czas gdy byli młodymi rodzicami. Myśleli więc także o swoich dzieciach, o innych rodzinach. To był 1994 rok. Od tamtej pory nic się nie zmieniło. Integrujemy osiedle wokół estrady budowanej z pomocą Rady Dzielnicy XII. Więcej w zakładce w zakładce DNI BIEŻANOWA, także fotoreportaż. Dni miały patronat Niedzieli, pod ikonką tekst z tygodnika.

Wrazeniami z imprezy podzielił się muzyk zespołu Małe ważne sprawy, basista Tomasz Piłat:
W niedzielę, 22.05.2016 mieliśmy przyjemność wystąpić gościnnie podczas XXIII Dni Bieżanowa. Jest to cykliczne wydarzenie, którego celem jest, jak piszą sami organizatorzy na stronie internetowej, „integracja mieszkańców, instytucji i organizacji wokół sceny i boisk”. Program tego wydarzenia obfitował w liczne konkursy zawodów sportowych, występów artystycznych dzieci i młodzieży szkół Dzielnicy, a ponieważ odbywało się to wszystko w scenerii pięknego, już prawie letniego, niedzielnego popołudnia, impreza miała bardzo miły, „piknikowy” charakter. No właśnie, na pierwszy rzut oka od razu pojawia się znak zapytania – czy w takich okolicznościach jest miejsce na muzykę o charakterze religijnym lub patriotycznym, gdzie bardzo ważną rolę odgrywa tekst, a w warstwie muzycznej nie występują tradycyjne elementy taneczne? Z doświadczenia wiemy, że naszą muzykę bardzo dobrze odbiera się w budynkach kościelnych, które sprzyjają skupieniu się i mobilizują do refleksji. Ale czy jest sens występować w trakcie imprez, które z założenia mają być raczej lekkie, gwarne i radosne? Odpowiedź brzmi – tak. Podczas naszego koncertu zebrała się na widowni całkiem spora grupa osób, które wyraźnie chciały posłuchać, a nawet pośpiewać z nami. Ponieważ zostaliśmy poproszeni o włączeniu do naszego repertuaru piosenek o charakterze patriotycznym, część słuchaczy nie miała problemu z rozpoznaniem melodii tych piosenek i włączeniem się we wspólny śpiew (wszyscy chętni otrzymali od nas śpiewniczki, więc warstwa tekstowa utworów również nie była problemem). Okazało się, że chwila refleksji nie zaburzyła integracji mieszkańców, ale wprost przeciwnie – była cennym punktem programu, o czym dowiedzieliśmy się od samych słuchaczy w rozmowach po koncercie. Cieszy nas to, że niezależnie od okoliczności zawsze spotykamy na naszej drodze ludzi gotowych słuchać – to jest dla nas największy motywator do pracy. Tym bardziej chcielibyśmy podziękować organizatorom Dni Bieżanowa za zaproszenie i za możliwość podzielenia się naszą muzyką z mieszkańcami Bieżanowa.JEST WYROK PRZECIWKO SRK I PREZESOWI
Sąd Okręgowy oddalił pozew w toczącym się procesie przeciwko prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Archidiecezji Krakowskiej KOŁO NR 9 Bieżanów Annie Leszczyńskiej Lenda zangażowanej w protest rodziców wobec zakazu wystawiania jasełek, utrudnieniom w zapisie na katechezę 5 i 6 latków, nauki kolęd i pastorałek w przedszkolu.
Może to oznaka dobrej zmiany w sądownictwie ? Kraków, 31 maja 2016 r.


Zarząd Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Bieżanowie serdecznie dziękuje kilkunastu świadkowm tj wychowawcom, rodzicom, publiczności, dokumentalistom i wspaniałym obrońcom Pawłowi Lewińskiemu i Piotrowi Madejowi.
Dokumentacja filmowa i audio całego procesu jest na stronie autorskiej Józefa Wieczorka. Można poszukać. wyrok 31 maja 2016
lub na YOUTUBEfoto z wyrokuZAPRASZAMY NA XXIII DNI BIEŻANOWA
Dni Bieżanowa stały się tradycją. Już po raz 23 będziemy starali się zorganizować tę imprezę nie tylko dla rozrywki i zabawy integrującej mieszkańców, ale także w szczytnym celu zbierania funduszy na wyjazd na kolonię dzieci z najuboższych rodzin naszej parafii. Co roku też zdajemy sobie sprawę, że bez wsparcia z Waszej strony, ludzi dobrej woli, firm, nie podołalibyśmy temu przedsięwzięciu. Zwracamy się zatem do Państwa o wsparcie finansowe dla naszych osiedlowych uroczystości, która przyciągnie rzesze uczestników. Wokół scen, boisk sportowych, spotkają się mieszkańcy Starego Bieżanowa, Nowego Bieżanowa, osiedla Złocień i innych dzielnic Krakowa. Nie zabraknie wielu konkursów, zawodów sportowych, występów artystycznych dzieci i młodzieży szkół Dzielnicy XII. Jak co roku z wizytą gościć będą u nas krakowskie media oraz znaczące osobistości Krakowa. Główne imprezy XXIII Dni Bieżanowa będą miały miejsce na terenach zielonych przy Szkole Podstawowej nr 124 przy ul. Weigla 2, na boisku KS „Bieżanowianka” oraz w pomieszczeniach Parafii pod wezwaniem Narodzenia N.M.P., w dniach 21 i 22 maja 2016 r. W sobotę będziemy mogli uczestniczyć w pikniku sportowym i imprezach zorganizowanych dla dzieci i młodzieży przez Szczep Harcerski „Uroczysko” i parafialnych obchodach Jubileuszu 25 i 50 -lecia Małżeństwa. W niedzielę będziemy oglądać występy artystyczne, konkursy, wystawy historycznych pojazdów i motocykli, pokazy sportowe, brać udział w rodzinnym rajdzie samochodowym. Na estradzie zagości m. innymi w recitalu Maria Krawczyk i zespół "Małe ważne sprawy". Będziemy także świadkami koncertu poświęconego pamięci niezwykłej wokalistki - Anny Jantar. To podróż w przeszłość z piękną muzyką i świetnymi, poetyckimi tekstami. W trakcie całej imprezy można będzie skorzystać z posiłków i napojów przygotowanych na stoiskach gastronomicznych. Zapraszamy do współtworzenia Dni poprzez sponsoring finansowy lub rzeczowy. Bardzo liczymy na ofiarność mieszkańców i firm z Bieżanowa i okolic. Przekazane fanty, pozwolą jak co roku, przeznaczyć dochód z loterii na wakacyjny wypoczynek dzieci, oraz wesprą działający od 22 lat przy Parafii Narodzenia NMP Katolicki Domu Kultury Eden. W przypadku przelewów, do Państwa dyspozycji jest konto SRK.
Program pod ikonką, zapraszamy!KONKURS DLA OJCA SWIETEGO
Oddaliśmy hołd W rocznice śmierci Świętego Jana Pawła II została zorganizowana w Edenie 11 edycja konkursu recytatorskiego „Pamiętamy o Tobie Ojcze Święty”.
A oto wyniki: grupa młodsza: I miejsce- Laura Krystyan i Antoś Michałek, II miejsce – Julia Zajac, wyróżnienie –Oliwka Flak, grupa starsza: I miejsce – Joanna Kotarba, II miejsce – Aleksandra Woźniak, III miejsce-Nikola Dąbrowska. Gratulujemy i zapraszamy do udziału w następnych konkursach. Laureaci zaprezentowali swoje utwory w niedziele 3. kwietnia po Mszy św. o godz. 11.00.
A. Lenda


WSZYSTKICH SYMPATYKÓW I PRZYJACIÓŁ PROSIMY O 1%
Po raz pierwszy mieszkańcy Bieżanowa mogą przekazać nam 1 procent swojego podatku, wybierając nasze stowarzyszenie przy wypełnianiu PIT za 2015 rok. Wystarczy do dokumentu wpisać nr KRS 0000352900. Z góry serdecznie dziękujemy!
Zarząd Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Bieżanowie
PORONIN 2016
Kolejne, bardzo udane zimowisko mamy już za sobą. Tradycyjnie spędziliśmy je w Poroninie w OW Limba, który prowadzą bardzo gościnni Halina i Piotr Rzadkosz. W zimowisku wzięło udział 62 uczestników. Wychowawcami były: p. Marta Biernat, p. Anna Świątek, p. Sylwia Archimowicz i p. Joanna Jania. Nad całością czuwała p. Anna Leszczyńska-Lenda. Dominowały zajęcia narciarskie. Codziennie wyprawialiśmy się na stok do Suchego. Pięcioro dzieci po raz pierwszy założyły narty i dzięki instruktorowi opanowały w stopniu podstawowym jazdę , jeden nawet na snowboardzie. Dla chętnych przeprowadzono 15 konkursów sportowo- artystycznych. Pula nagród była długa dzięki bieżanowskim sponsorom. Nie zapomnieli Oni również o dofinansowaniu pobytu dzieci z rodzin niezamożnych z naszej parafii. Bardzo im za to dziękujemy. Potwierdzeniem bardzo udanego wyjazdu jest już zamknięta lista na kolonie do Kołobrzegu. Bez ogłaszania tego z ambony zapisało się już ponad 100 chętnych. więcej


JASEŁKA 2016 W AULI
Przedszkolne jasełka z uwagi na duże zainteresowanie odbyły się w auli parafialnej. Występy dzieci przygotowywane przez wychowawców zgromadziły setki rodziców. Nie wszyscy pomieścili się w sali. Tak więc cała społecznosć przedszkola mogłą cieszyć sie tradycją uroczystego obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Od jesieni 2014 roku w temacie kolęd, jasełek, symboliki religijnej, w tym świątecznej, nie ma ograniczeń, także wobec trzy i czterolatków. Katechezą objęte jest praktycznie 100 % dzieci uprawnionych do zajęć. Wola rodziców jest uszanowana. Wspólnota parafialna także ma powód do radości. więcej


GROMADZIMY WIERSZE PATRIOTYCZNE
Dzięki uprzejmości tygodnika Niedziela, w którym ukazał sie apel o wzbogacanie tradycyjnego zbioru wierszy patriotycznych pozycjami bardziej współczesnymi, prowadzony przez SRK Katolicki Domo Kultury EDEN przystępuje do gromadzenia utworów patriotycznych powstałych po 1939 roku. Zbiory wierszy z klasykami; Bełza, Konopnicka, Krasicki, Norwid, Słonimski, Lechoń, itd. dotyczą głównie historii, patriotycznemu wychowaniu pokoleń w czasach gdy Polski nie było i odradzała się. Tymczasem dzisiejszy patriotyzm i ojczyzna to także Żołnierze Wyklęci, Solidarność, stan wojenny, współczesne inne problemy, emigracja zarobkowa. Tych wierszy jest mało, nie wszystkie są dobre. Dużo jest piosenek, ale przecież piosenka z refrenem nie nadaje się do recytacji. W Niedzieli z 17 stycznia ukazało się materiał "Patriotyzm w Poezji" i prośba do Czytelników o przesyłanie propozycji współczesnej poezji patriotycznej, którą będzie można wykorzyustać w pracy z dziećmi i młodzieżą. Prosimy o przesyłanie Pańtwa propozycji na adres:

Dla utworów w wersji elektronicznej e-mail: kdkeden@gmail.com
Do przesyłek książkowych i listów udostępniamy adres:
Katolicki Dom Kultury Eden, 30-898 Kraków, Ul Ks J.Popiełuszki 35
Serdecznie z góry dziękujemy za współpracęRozprawa przeciwko SRK w sądzie trwa
Proces o krzyże, religię, kolędy i jasełka w przedszkolu toczy się od początku 2015 roku. Na rozprawie 8 września jako świadkowie obrony przesłuchiwani byli nauczyciele. Pięcioro z nich potwierdziło dyskryminujące katolików decyzje dyrekcji i mobbing. Na rozprawie 12 stycznia 2016 roku sześcioro rodziców broniło słusznego protestu SRK. 17 maja będzie następna rozprawa i przesłuchiwanie następnych świadków obrony. Mamy nadzieję, że absurdalne zarzuty zostaną przez sąd oddalone. W krakowskiej kronice TVP Kraków, o godzinie 18.30 we wtorek 12 stycznia ukazała się migawka z sądu.
WSZYSTKICH SYMPATYKÓW I PRZYJACIÓŁ PROSIMY O 1%
Po raz pierwszy mieszkańcy Bieżanowa mogą przekazać nam 1 procent swojego podatku, wybierając nasze stowarzyszenie przy wypełnianiu PIT za 2015 rok. Wystarczy do dokumentu wpisać nr KRS 0000352900. Z góry serdecznie dziękujemy!
Zarząd Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Bieżanowie
NOWOROCZNE SPOTKANIE
6 stycznia, w święto Trzech Króli odbyliśmy pierwsze 2016 roku spotkanie. Życzenia pomyślności i opieki Bożej w Nowym Roku złożyła wszystkim obecnym i ich rodzinowm prezes koła Anna Leszczyńska Lenda. Podzieliliśmy się opłatkiem. Po wspólnym kolędowaniu nastąpiła część robocza spotkania.Poruszone tematy to rezultat akcji zbierania funduszy dla biednej rodziny w Bieżanowie, program najbliższego Walnego Zebrania Członków, program rocznych pielgrzymek, relacja z toczacego się postępowania procesowego przeciw p.Prezes, która na czele Koła w 2013 roku stanęła w obronie praw katolików w osiedlowej placówce Przedszkolu Samorządowym 135. Datę XXIII Dnia Biezanowa ustalono na 22 maja. Wszystkim darczyńcom dziękujemy. W wyniku zbiórki uzyskano pona 8 tys zł i uregulowano długi na rzecz firmy budowlanej i zapłacono kilka rat kredytowych. Na spotkaniu omawiano też sprawę możliwości pozyskania pieniędzy na działalność statutową, prosząc bieżanowian o 1% odpisu z podatku. więcej


SZCZĘSLIWEGO NOWEGO ROKU
Wszystkim członkom Stowarzyszenia, współpracującym kapłanom, sympatykom i darczyńcowm w nadchodz±cym Nowym Roku życzę dużo zdrowia, pomyslnsci i sukcesów w pracy zawodowej i życiu osobistym.
Anna Leszczyńska Lenda
Prezes Stowarzyszenia RODZIN Katolickich w Bieżanowie

KONKURS SZOPEK
W dniu 22.12.2015 odbył się w Edenie KONKURS SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH, wykonywanych przez dzieci z naszej parafii. Dwie szopki wzorcowe : krakowska i góralska wykonane przez dorosłych,bardzo ładne i staranne, były wystawione poza konkursem. Trzeba przyznać ,że szopki biorące udział w konkursie były bardzo pomysłowe i orginalne , wykonywane z różnych materiałów np. z makaronu pomalowanego na złoty kolor albo ciężka szopka wykonana z kamieni lub lżejsza z ziarenek kawy - robota prawie misterna , tak więc było na co popatrzeć, bo były także szopki płaskie w postaci rysunków lub naklejanek , które można było przytwierdzić do korkowej tablicy w Edenie . Jury oceniające prace w składzie : P. Anna Lenda , P. Marta Biernat podzieliło wykonawców na grupę dzieci starszych i młodszych .
I tak z grupy starszych wykonujących szopki przestrzenne ,a więc stojące. I miejsce : Asia Kotarba i Olga Kośmider II miejsce : Maria Korzeniowska i Filip Polaniec III miejsce : Ola Paliś i Julia Janasiak
Natomiast wśród wykonawców szopek płaskich I miejsce : Bartosz Kania , Olga Kośmider , Maja Ciukaj, Ola Pawlik , Julia Wadas II miejsce : Jakub Klejdysz , Szymon Król ,Sonia Popek III miejsce : Joanna Mikuła, Kacper Lewiński ,Natalia Wincencik , Maciej Jakosz, Zosia Okarmus , Julia Janaszak, Dominik Babiarski ,Barbara Madej, Piotr Popowski
Zarówno oglądający jak i uczestnicy konkursu byli zadowoleni i zadeklarowali swój udział w następnych latach , za uczestnictwo i trud wykonania szopek rozdano nagrody w postaci ciekawych książek, słodyczy i koronkowych ręcznie wykonanych ozdób choinkowych . W miłej atmosferze i przy składaniu świątecznych życzeń zakończył się konkurs szopek 2015. Danuta Tercjak
więcej
MIŁE SPOTKANIE
Kolejny już rok, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zorganizowało spotkanie ze Swiętym Mikołajem w Edenie. Przygotowalismy 41 paczek dla dzieci , dzięki wspaniałym parafianom, którzy przynieśli do Edenu słodycze, ksiażeczki, przybory szkolne, ubrania. Swięty Mikołaj ze swoimi pomocnikami, aniołkiem i diabełkiem, sprawnie rozdzielili dary najgrzeczniejszym dzieciom, które czasem z wrażenia zapominały modlitwy. Obdarowane dzieci były w wieku 1.5 do 10 lat. Wspólne zdjęcie zakończyło miłe spotkanie. więcej
POEZJA I PIESNIA UCZCILISMY 97 ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOSCI
Od 12 lat w Katolickim Domu Kultury Eden Bieżanowie z okazji Narodowego Święta Niepodległości organizowany jest Konkurs recytatorski poezji patriotycznej. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Koło nr 9, działające przy parafii Narodzenia NMP. Konkurs cieszy się olbrzymią popularnością. W tym roku wzięło udział 44 uczestników. Dzieci i młodzież przygotowywana jest przez nauczycieli szkół osiedlowych i rodziców. Wiersze opiewały prawie każdy etap walki Polaków o wolną Ojczyznę. Po raz pierwszy usłyszeliśmy utwory o Żołnierzach Niezłomnych. Widownia i jury konkursu ze wzruszeniem słuchało pięknych słów o wielkich czynach Polaków na przestrzeni wieków. Laureaci zostali nagrodzeni dyplomami i książkami zawierającymi poezję i najnowszą historię naszej ojczyzny, np.: cud nad Wisłą z 1920 roku, historię Powstania Warszawskiego czy losy rotmistrza Pileckiego. Swe utwory prezentowali również pod Pomnikiem poległych bieżano wian na corocznej uroczystości, w której oddawaliśmy hołd swoim rodakom. więcej
U Św Andrzeja BOBOLI
Z inicjatywy SRK w dniu 26. września wyruszyła jednodniowa pielgrzymka do Sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli do Strachocina, niewielkiej miejscowości koło Sanoka. Pielgrzymka została zorganizowana w intencji Ojczyzny i nowo wybranego Prezydenta Andrzeja Dudy. Opiekę duszpasterską sprawował nasz nowy kapłan Ksiądz Włodzimierz. Po 3.5 godzinnej jeździe w strugach deszczu dotarliśmy na miejsce. W czasie jazdy został odmówiony tradycyjny polski pacierz, Różaniec i zostały wysłuchane pieśni patriotyczne zawarte na płycie p.t. „Pieśń nas prowadziła” w wykonaniu Chóru „ Wspólnota” z Morawicy koło Krakowa. Prośby i podziękowania są wpisywane do specjalnej księgi, a nowenna podczas której wszystkie te sprawy są przedstawiane odprawiana jest każdego 16. dnia miesiąca. W 2002 roku Św. Andrzej Bobola obok Św. Wojciecha i Św. Stanisława dołączył do grona głównych patronów Polski. W sanktuarium Ks. Włodzimierz odprawił Mszę św. w intencji Ojczyzny, Pana Prezydenta Andrzeja Dudy i wyborów do parlamentu. Po Mszy św. zjedliśmy ciepły, smaczny posiłek. Na zakończenie pobytu w Strachocinie odprawiliśmy Drogę Krzyżową. W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze Sanktuarium Św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym oraz Sanktuarium Św. Jana z Dukli. Do Bieżanowa wróciliśmy bezpiecznie około godz. 19.00.
Witold Gawor więcej
LATO W EDENIE
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich po lipcowej kolonii w sopocie od pierwszego sierpnia rozpoczęło akcję Lato w mie¶cie z baz± wypadow± w KDK Eden. W zajęciach mogli uczestniczyć wszyscy chętni, nawet spoza naszej parafii, i tak też było. We wtorki i czwartki pluskano się w basenie przy ul. Kurczaba, w poniedziałki były zabawy w Edenie a w ¶rody lub pi±tki wyprawiano się do kina, do parku rozrywki, na wzgórze Kaim i do straży pożarnej. Anna Leszczyńska-Lenda więcejJAK NAM BYŁO W SOPOCIE?
Jak co roku dzięki staraniom Stowarzyszenia Rodzin Katolickich z Bieżanowa w dniach 30.06 – 15.07. 2015 r. udało się zorganizować kolonie dla ponad setki dzieci i młodzieży w pięknym Sopocie. Koloniści wiele zobaczyli, pozwiedzali i co najważniejsze aktywnie odpoczęli. Na kolonii o miłą at,osferę dbała wspaniała kadra, w której skład wchodzili: Anna Leszczyńska Lenda, Marta Biernat, Anna Świątek, Lucyna Kopek, Sylwia Archimowicz, Mariusz Nowakowski i Mateusz Toporowski. więcejWYSTAWA "ZAPOMNIANI" i „ZNACZKI POCZTOWE I KOPERTY 1982-1989”

Po ogłoszeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku tysiące członków Solidarności rozpoczęło działalność podziemną . Pisali ulotki i książki, kolportowali gazety podziemne, malowali symbole graficzne Solidarności na budynkach i budowlach, organizowali pocztę polową, zbierali pieniądze dla internowanych, represjonowanych i ich rodzin. Licznie głodowali po kościołach, brali udział w demonstracjach i protestach, organizowali się w grupy i stowarzyszenia patriotyczne. Trwali w oporze przeciwko niegodziwej władzy . Dziś CI zapomniani działacze - często żyją w biedzie. Płacą rachunek za swoją odwagę rachunek. Nie są na świeczniku władzy, nie istnieje o nich społeczna pamięć i szacunek utrwalony w społeczeństwie. Młode pokolenie Polaków w szkołach nie otrzymuje wiedzy o tych postaciach. Dlatego mamy wypaczoną historię kraju, bez zbiorowej pamięci o represjonowanych, poniżanych, wyrzucanych z pracy. Czerpiemy z demokracji jakby to była zwyczajność , a przecież ta wolność i odzyskana suwerenność kraju ma dopiero ćwierć wieku. Wystawa „Zapomniani” przypomina nam działaczy Związkowej Niezależnej Oficyny Wydawniczej, uczestników głodówki w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, Pocztę podziemną, Działalność podziemnej Solidarności w Skawinie, Ruch im Ks Jerzego Popiełuszki „ Odwaga i prawda”, Historię medalu „Plus ultra”, Grupę Niezłomnych. W listopadzie 2014 roku wystawa gościła w Domu Polskim we Wiedniu.

Prezentowane na wystawie znaczki stanowią wybór z bogatej oferty edytorskiej Poczty Podziemnej. Początki tejże działalności symbolizują znaczki powstałe w roku 1982 w obozach dla internowanych. Wydawano tam również kartki pocztowe i koperty okolicznościowe. Znaczki Poczty Podziemnej nie służyły do opłacania przesyłek pocztowych, stanowiły formę cegiełek, ze sprzedaży których dochód przeznaczony był na finansowanie działalności podziemia. Równocześnie stanowiły oznakę trwania walki o wolność (ku pokrzepieniu ducha). Do końca 1989 roku wyemitowano w podziemiu ponad 30 000 wzorów znaczków, więcej niż Poczta Polska wydała przez cały okres istnienia PRL. Znaczny udział w ofercie oprócz tematyki historycznej z dominującą rolą NSZZ Solidarność stanowiły znaczki o tematyce religijne, w tym poświęcone Janowi Pawłowi II. W zbiorach istnieje też pokaźna reprezentacji znaczków prześmiewczych, karykatur z negatywnymi bohaterami PRL-u.

Prezentowane na wystawie w DK DWÓR CZECZÓW znaczki oraz inne wydawnictwa Poczty Podziemnej pochodzą z kolekcji Kazimierza Korabińskiego, działacza niepodległościowego i opozycjonisty ze Skawiny. Wystawa to także element XXII DNI BIEŻANOWA, zrealizowany wspólnie ze SPACH-em. Gościem wystawy była także Anna Kołakowska z Gdańska. więcej
UFF JAK GORĄCO - TO JUŻ XXII DNI BIEŻANOWA, OSTATNIE?!

Sporo atrakcji, koncerty, pokazy, taniec , śpiew , wszystko w słonecznym ukropie. Był sobotni Jubileusz 25 i 50 lecia małżeństw,rozgrywki Dzikich drużyn, niedzielna Msza św w intencji uczestników i organizatorów DNi, odprawiona przez ks proboszcza Bogdana Markiewicza. W bieżącym roku nawiązaliśmy do historycznej głodówki z 1985 roku. To dzięki tamtym zwykłym ludziom mamy dziś wolność. Nie zawsze pamiętamy o nich, a nie są na świeczniku, często żyją w biedzie. Społeczeństwo zapomniało, dla młodych to jakieś SF! Gdy im mówimy że w sklepach nie było niczego pytają zdziwieni - w Tesco też nie? Eh te nasze czasy! Bez historii , bez pamięci, z obciachowym patriotyzmem. Dlatego tematyka Dni nawiązywała do tamtych czasów - " Ich sen owolności" Była więc wystawa w DK Dwór Czeczów nosząca tytuł "Zapomniani" oraz "znaczki i pocztówki stanu wojennego" ( oczywiście II obiegu ). Na estradzie Dni Bieżanowa w recitalu zobaczyliśmy Andrzeja Kołakowskiego, wspaniałego patriotę, poetę i barda. Wieczorem pięknie zaśpiewał dawne przeboje zespół Abba cover band. Integracyjne zadanie osiedlowej wspólnoty zostało wypełnione. Pięknie wpisała się pokazami, zawodami i turniejem w obchody Dni nasza Bieżanowianka. To rok 95 lecia klubu. Jedni odpuszczają udział, szukają innych możliwości, drudzy przychodzą. Ot życie... więcej
JUBILACI NA DNIACH BIEŻANOWA
Mszę św. dla 25 i 50 latków z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich odprawił opiekun Koła i asystent kościelny ks Grzegorz Wicher. Po wspólnym zdjęciu na Jubilatów czekał w KDK EDEN poczęstunek i występy artystyczne Bieżanowskich Trubadurek. Niepokoi mała liczba zgłoszonych par. Czyżby odznaka kryzysu? Nalezy przypuszczać ze 25 i 50 lat temu ślub w kościele NNMP brało około 120 par. Nie wszystkie małżeństwa przetrwały, zmieniły adres zamieszkania, wiadomo, ale jednak coś tu nie gra... więcej

NIE WSZYSCY ZAPOMNINAJĄ O JP II
KONKURS RECYTATORSKI „PAMIĘTAMY O TOBIE ŚWIĘTY JANIE PAWLE II” Stowarzyszenie Rodzin Katolickich po raz kolejny zorganizowało konkurs recytatorski „Pamiętamy o Tobie Święty Janie Pawle II”. W dniu 2 kwietnia minęła 10 rocznica śmierci Naszego Wielkiego Rodaka. Data ta przypomina nam kim dla nas jest Jan Paweł II i sprawia, iż żyje nadal w naszych sercach. W przesłuchaniach wzięło udział 24 uczestników, którzy zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe. Recytacja wierszy to była prawdziwa uczta duchowa, ponieważ uczestnicy konkursu prezentowali wysoki poziom umiejętności recytatorskich i byli świetnie przygotowani. Po wysłuchaniu recytatorów komisja konkursowa w składzie: Marta Biernat, Barbara Kumon i Anna Leszczyńska-Lenda miała trudne zadanie, by wyłonić najlepiej recytujących uczniów. Jury postanowiło przyznać następujące lokaty: kategoria klas I-III I miejsce MARTA HRECZAŃSKA kl. 3a II miejsce MATEUSZ KLIMEK kl. 1a III miejsce NATALIA CAROWICZ kl 3a kategoria klas IV-VI I miejsce KINGA LEWIŃSKA kl. 4a II miejsce GABRIELA HELIZANOWICZ kl. 5a II miejsce MONIKA NOWAK kl. 5b II miejsce WIKTORIA ZALEWSKA kl. 6a III miejsce NATALIA ŚLIWIAK kl. 4a wyróżnienie NIKOLA DĄBROWSKA kl. 4a wyróżnienie ALEKSANDRA LITWIN kl. 4a wyróżnienie JOANNA KOTARBA kl. 4b wyróżnienie WIKTORIA NALEPKA kl. 5a wyróżnienie MAJA TRZEBUNIA kl. 5a W podsumowaniu padło wiele ciepłych słów pod adresem biorących udział w konkursie, wszyscy podjęli się trudu zmierzenia z piękną poezją o Janie Pawle II. Z rąk prezesa SRK pani Anny Leszczyńskiej-Lendy laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Dziękujemy wszystkim recytatorom i rodzicom oraz nauczycielom, którzy zachęcili ich do udziału w konkursie. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok!!!
W imieniu organizatorów Marta Biernat
więcej


FILMOWA DOKUMENTACJA KONFERENCJI
SEN O WOLNOŚCI GŁÓD NADZIEI

Dokumentację wykonał niezależny publicysta, pan Józef Wieczorek. Nieprawdopodobnie cenna praca! Polecam jego portal
https://wkrakowie2015.wordpress.com oraz niepoprawneradio.pl
Osobiście cieszę się że tyle spraw się udało, zostały utrwalone, będą trwałym śladem z naszej historii. Zapamiętałem na całe życie, że najtrudniejszy był los opozycji z małych miasteczek i wsi. Nie mieli za sobą podziemnych struktur, prawników, załóg zakładów pracy. Ponosili ofiarę nieporównywanie większą, cierpieli z całymi rodzinami. Oni dziś nie są na świeczniku, właściwie zapomnieliśmy o Nich. Liczne zdjęcia oraz pełne filmowe sprawozdanie z konferencji można oglądać w internecie po skopiowaniu adresu:
https://wkrakowie2015.wordpress.com/2015/02/28/dokumentacja-obchodow-30-lecia-protestu-glodowego-w-biezanowie-a-d-1985/
Filmy video nakręcone przez Józefa Wieczorka są takze dostępne na YOUTUBE. Wystarczy wpisać tytuł: Głodówka w Bieżanowie A.D.1985

Stanisław Kumon


KONCERT STANISŁAWA MARKOWSKIEGO I ANDRZEJA KOŁAKOWSKIEGO

Na koniec pierwszego dnia konferencji uczestniczyliśmy w pięknym koncercie bardów Solidarności. więcej
BIEŻANOWIANIE WSPÓŁORGANIZATORAMI I UCZESTNIKAMI KONFERENCJI 30. ROCZNICY PROTESTU GŁODOWEGO

Stowarzyszeniu Patriotycznemu im Ks Adolfa Chojnackiegu w organizacji konferencji pomogło SRK, także goszcząc w Edenie ponad 10 osób spośród uczestników głodówki. Pomimo niewystarczjacej promocji wydarzenia wielu mieszkańców osiedla wzięło udział zarówno w wykładach jak i spotkaniach oraz dyskusji. więcej


UROCZYSTA MSZA ŚW

Kulminacyjnym punktem pierwszego dnia konferencji była Msza św. więcej

TABLICA SMOLENSK 2010

Projektantem tablicy jest architekt Bogusław Kulka. Pierwotny zamysł, w czasie dyskusji po uwagach rzeźbiarza Andrzeja Kołaczyńśkiego uległ nieco modyfikacji. Uroczyste odsłonięcie tablicy nastąpiło po Mszy św 19 lutego 2015 roku. więcej

WYSTAWA

Towarzysząca konferencji wystawa cieszyłą się dużym powodzeniem. Przedstawiono na niej zarówno historyczne fotografie z głodówki jak też liczne pamiątki. więcejW MAJU JEDZIEMY DO TURYNU, LA SALETTE, LOURDES

Pielgrzymka SRK : Turyn, La Salette , Lourdes w dn .01.05-07.05.2015 r
Kliknij w ikonkę po program